10 Yaşına Gelmeden Önce Kızımın Anlamasını İstediğim 10 Şey


Kızım Grace 10 yaşına doğru hızla ilerliyor. Bir anda buralara nasıl geldik ben de anlamadım. Yavaş yavaş bir genç kıza dönüşüyor. Anlamasını, öğrenmesini istediğim pek çok şey var. Keşke hepsini anlatmak ve öğretmek kolay olsa. Ama öyle değil. Yine de yapabileceğim en iyi şey bunları söylemeye, yazmaya ve bunlarla yaşamaya devam etmem olacaktır.

 

İşte 10 yaşına gelmeden önce kızımın bilmesini istediğim on şey:

 

1.Sevdiğin insanları mutlu etmek senin görevin değil:

Beni, babanı, kardeşini, arkadaşlarını mutlu etmek senin görevin değil. Yemin ederim değil. Aslına bakarsan gerçek şu ki, bunu görev bellesen de yapamazsın.

2.Fiziksel korkusuzluğun senin gücündür:

Lütfen bu dünyada bedenini kullanmaya devam et: Koş, atla, tırman, düş… Seni arkadaşlarınla futbol oynarken seyretmeye bayılıyorum. Tırmanma barlarından aşağı sarkmanla ya da ağaçların en yüksek dallarına birkaç adımda tırmanıyor oluşunla gurur duyuyorum. Fiziksel aktivite ve zor şeyler başarmak, içinde hem sağlık hem de ustalaşma duygusu barındırır.

3.Tutkularını paylaşmaktan asla korkma:

Arzu ettiğin kimi şeylerden utanman gerektiği söylenebilir. Mesela büyüdüğünde bile bebeklerle oynamak isteyebilirsin. Arkadaşlarının seninle dalga geçmesi seni endişelendirmesin. Seni tutkuların dolayısıyla yargılayacak insanlar gerçek arkadaşların değildir. Bunu anlamak zor ama önemlidir.

4.Ben dahil kimseyle aynı fikirde olmak zorunda değilsin:

Hayata karşı bir bakış açısı geliştirecek kadar büyüdün. Düşüncelerini duymak istiyorum. Seni sevenler de duymak isteyecektir. Kavga etmek yerine, hatalı olduğum zaman beni uyar ve nedenini açıkla. Sana hak verdiğim, yanlış yaptığımı fark ettiğimde gerekirse davranışımdan dolayı özür dilediğim zamanlar oldu. Bunları gördün. Düşüncelerin benim için geçerli ve değerli. Onları ifade etmekten çekinme.

5.Çok güzelsin:

Yüzün bebeklik evresini bırakıp, genç bir kadının yüzüne dönüşüyor hızla. Gözlerini şeklini benden, rengini babandan almış gibisin. Ama sen biriciksin ve benzersizsin. Etrafını saran, toplumun güzellikle ilgili bütün o bulutlarını görebiliyorum, mutsuz olman için yarışıyor gibiler. Yalvarıyorum hepsini duymazlıktan gel, çünkü sen olduğun halinle çok güzelsin ve ruhunun olanca güzelliğini yüzünün her zerresinde taşıyorsun.

6.Okumak önemlidir:

Okumayı ne kadar sevdiğimi biliyorsun ve bu zevki benimle paylaştığını gördükçe mutlu oluyorum ve gurur duyuyorum. Karakterlerle yaşadığın özdeşleşme hissi, seni bambaşka dünyalara hazırlar, bir gün yolunu kaybettiğinde farkında olmadan sana rehberlik eder bütün o roman kahramanları. Seni asla terk etmezler. Kitapların dünyasına hoş geldin.

7.Sen, ben değilsin: 

Birbirimize çok benzediğimiz doğru, ama sen ve ben ayrı insanlarız. Bütünüyle farklıyız. Biliyorum, bu bilgiyi en çok değillemeye çalışacak insan ben olacağım bazen. Çünkü senden ayrılmak istemeyeceğim hiç. Ne zaman biraz uzaklaşsan kendimi hatırlatacak bir şeyler bulacağım. Beni senden uzaklaştıran her mesafe, midemde bir buz kütlesi gibi acıtacak. Ama bu söylediğimi daima hatırla: Ne zaman istersen, ihtiyaç duyarsan yanında olacağım. Birlikte pek çok şey yapacağız. Birbirimize daima yakın olacağız. Ama sen bambaşka biri olacaksın.

8.Her şey seninle ilgili değil:

Bazen insanlar canını yakacak şeyler yapacaklar. Kendini güvende hissetmeyeceksin böyle zamanlarda. Sanki sana karşı cephe almışlar gibi olacak. Bu duygu seni daha da dibe çekecek. Bil ki aslında doğru değil. İnsanlar bilerek seni üzdüklerinde bile mesele büyük ölçüde kendileriyle ilgilidir. Kimse sana bilerek ve isteyerek, sana zarar vermek için düşmanlık etmez. Bazen hayat mücadelesinde insanlarla karşı karşıya gelebilirsin, sen de onlarla mücadele edersin. Hiçbirini kişiselleştirme. Bunları beklenmedik, istenmedik kazalar olarak gör.

9.Kimse senin herşeyin olamaz:

 Birine bağlanırken dikkatli ol. Yalnızlıktan kurtulayım derken kendini bağımlılık tuzaklarına düşürme. Yalnızlık hayatın bir parçası. Hayatın kalbindeki o boşluğu doldurmak için kendinden başka hiçbir şeye, ne alkole, ne yemeğe, ne kendine zarar vermeye ne de başka insanlara ihtiyacın var. Yalnızlık sana acı verdiğinde onunla başedebileceğin yöntemler geliştir. Buna ne kadar dirensen de sonunda öğreneceksin.

10.Elimden gelenin en iyisini yapıyorum:

Biliyorum hakettiğin gibi bir anne değilim. Bazen sesimi yükselttiğim oluyor. Sabırsızlanıyorum çünkü. Özür dilerim. Seni ve kardeşini dünyadaki herkesten ve herşeyden daha çok seviyorum, sizin için daha iyi biri olmayı isterdim. Bunun için uğraşıyorum da. Ama bazen olmuyor. Fakat sizi sevmek beni hayata bağlayan en önemli şey.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close
Share
Pin
WhatsApp
Tweet
+1