Çocukların 15’ine girmeden bilmesi gereken 15 şey

Çocukların 15’ine girmeden bilmesi gereken 15 şey 2
Çocukların 15’ine girmeden bilmesi gereken 15 şey

Ebeveynler de insandır ve çocuklarının en iyi arkadaşı olamazlar.

Asla en yakın arkadaşınız olmayacak. O çok daha fazlası. O en büyük destekçiniz, doğduğunuzdan beri size en çok seven kişi ve bu ne yaparsanız yapın, ne söylerseniz söyleyin değişmeyecek. Sizden asla vazgeçmeyecek, size terk etmeyecek ya da unutmayacak.

child model picture

Kendi adına düşünmelisin, beynin bunun için var.

Ebeveynlerin tercih yapman gereken bir durumla karşılaştığında, sana rehber olmaya çalışsa da kararı verecek olan yine kendinsin. Senin yerine düşünmemeliler, beynini kullanmalı, deneyimlerini gözden geçirmeli ve kendin için en doğru olana yine kendin karar vermelisin.

Problemler her zaman olacak.

Problem üzerine odaklanın, birey değil; problem bir bireyden kaynaklı olsa bile. Bu şekilde duygulardan sıyrılmak ve çözüm yaratmak kolaylaşır.

Dünyanın sonu değil.

İşler berbat olduğunda sorumluluğu kabul etmek cesaret ister. Yetişkinler bile bu konuda zayıflık gösterebilir ama asla büyüyüp, sağlam karakterlere sahip olamayacak insanlar da bunlardır. Onlardan olmayın. Dünyanın sonu sandığınız kadar kolay gelmiyor, alınacak bir diğer ders olduğunu kabul edin ve ilerleyin…

Nelerde iyi olduğunu unutma

Başarının anlamı insandan insana değişir. Nelerde iyi olduğunuzu bilirseniz, kendi başarı hikayenizi yaratmak kolaylaşacaktır.

Eşsizsin! Evet, senden sadece bir tane var.

Bunun ne kadar muhteşem olduğunun farkında mısınız? Dünyada milyarlarca insan olmasına rağmen, senden bir tane daha yok. Ebeveynleriniz değilsiniz, onlara benzemeye çalışmayın. Onlar sizin için iyi birer rol model olmak için ellerinden geleni yapacaklar elbette ama kimsenin mükemmel olmadığını unutmayın. Bu sizin hayatınız, onu dolu dolu ve kendi istediğiniz gibi yaşamayı ihmal etmeyin.

Her zaman sesinin duyulmasını sağla ama doğru şekilde.

Kelimelerin güçlüdür; iyileştirir, zarar verebilir, ayırır, ilham olurlar… Kendi fikirlerinizin olması ve bunların bilinmesini istemeniz doğaldır ama doğru şekilde yapmaya dikkat edin. Bilge ve iyi bir insan olmak için başkalarını önemsemek gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Seks ve ilişki: Evet, bir fark var

Bu henüz hakkında konuşmaya hazır olmadığınız bir konu olsa da, hakkında bilmeniz gerekenler var. Seks ve ilişki arasında fark vardır. Birisi ile seks yapmak, onunla bir ilişki yaşayacağınız ya da birbirinizi seveceğiniz anlamına gelmez her zaman. Biriyle bir ilişki içine girmek için ortada karşılıklı saygı, sağlıklı ilgi, sevgi ve sürdürebilmek için çaba, sabır gereklidir. Bunun bilincinde olmak ve kendini kırılmaktan koruduğun kadar başkalarını da kırmaktan çekinmelisin.

Sosyal medya alarmı

Uyanık ve dikkatli olun. Sosyal medya sonradan pişman olunacak hataları gerçekleştirmek için oldukça uygun bir ortam. Üstelik sanal arkadaşlar, gerçek arkadaşlar kadar güvenebileceğiniz insanlar da değiller.

Duygular

Gençlikte insanın duyguları çok ani iniş ve çıkışlar gösterebilir ve bununla başa çıkmak zordur. İyi haber, sonsuza dek bu şekilde sürmeyeceği ve suların durulacağı gerçeğidir. Sadece his ve duygularınızın etrafınızdakileri nasıl etkileyeceğine dair de bir farkındalık göstermeye çalışın.

Saygı, en büyük müttefikin.

Çok özel ya da eşsiz hissetmeyebilirsiniz ama her parçanız – fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal esenliğiniz – gelişir ve kendiniz için saygı gösterdiğinizde dengesini korur. Agresif ya da zorlayıcı bir şekilde olmasa da diğer insanlardan da saygı görmeyi beklemelisiniz ve bunu almanın en doğru yolu da yine kendinize duyduğunuz saygıdan geçer.

Öğrenmek, her zaman sıkıcı değildir.

Öğrenmenin pek çok yolu vardır ve her zaman ders kitaplarında bulunmazlar. Tanıştığınız herkes, yaşadığınız her olay, gördüğünüz her yer, aldığınız her nefes size yeni bir şey öğretecektir; tüm bu bilgiyi almaya açık olun yeter.

Parayla ilgili takıntılı olmamalısın.

Para değerli olabilir ama hepsi bu değil. Para sadece harcanacak değil, kazanılacak da bir şeydir ve ebeveynleriniz kendi paranızı kazanmak için sizi teşvik edebilirler.

Tüm bunlara gerçekten ihtiyacın var mı?

İsteklerinin hiç bitip bitmediğini bir düşün. Aldıkça tatmin mi oluyorsun yoksa daha çok mu istiyorsun? Bir şey satın almadan önce, gerçekten ihtiyacın olup olmadığını tekrar düşünmeyi alışkanlık haline getirmelisin.

Hayatını sevmelisin.

Hayatından zevk alman, onu sevmen için gerekli olan her şey orada bir yerde ve bunları sana sağlamak kimsenin değil ama senin kendi kendine karşı sorumluluğun. Tutkularını belirle ve onların peşine düş.

Kaynak:https://hthayat.haberturk.com

Ebeveynlerden geçen 10 kalıtsal özellik 2

Ebeveynlerden geçen 10 kalıtsal özellik

'10 yıl boyunca bana çocuklarımın önünde tecavüz etti!' 2

’10 yıl boyunca bana çocuklarımın önünde tecavüz etti!’