30 yıllık evli çiftten evliliği ayakta tutacak 8 tavsiye

30 yıllık evli çiftten evliliği ayakta tutacak 8 tavsiye 2
30 Yıllık Evli çiftten Evliliği Ayakta Tutacak 8 Tavsiye

77 yaşındaki John Gottman ve 68 yaşındaki Julie Schwartz Gottman 30 yıldır mutlu bir evlilik sürüyor. İlişki uzmanı çift 3 yıl boyunca 3 bin çifti incelendiği araştırmada ilişkiyi ayakta tutabilecek 8 adımı çıkardıkları kitapta açıkladı. Çift, binlerce çiftin mutlu bir beraberlik sürdürebilmesine yardımcı oldu. Peki bu kilit noktalar neydi? İşte izlenilmesi gereken yollar.

Evlilik

Evlilik ve boşanma araştırmalarının duayeni Psikolog Dr. John Gottman ve eşi Julie Schwartz Gottman, 3 yıl boyunca 3 bin çifti incelendiği araştırmada ilişkiyi ayakta tutabilecek 8 noktayı açıkladı.

8 Dates adlı kitap, yeniden bağlantı kurmanız için zaman kazanmanızı sağlayarak ilişkinizi nasıl yeniden canlandıracağınızı, hangi sorunları çözmeniz gerektiğini ve yürüyüşe çıkarken el ele tutuşmak gibi basit bir hareketin bile sizi nasıl bir araya getirebileceğini anlatıyor.

1- BAĞINIZI GÜÇLENDİRİN

Evlilik beyanı çoğu zaman sadece bir kez olacak şekilde yasal belgelerle gerçekleşir, ancak birbirinize olan bağlılığınız sadece kağıt üzerinde kalmamalı. Eşinizle ilgili neden ve neyi sevdiğinizi ve neden değiştirilemediklerini, sizi nasıl hissettirdiklerini ve hangi kusurlarını kabul ettiğinizi tartışın.

Bu, güven inşa edecek ve bağınızı güçlendirecek, ayrıca hem değerli olduğunuzu hissettirecek, hem de sizi birbirinize çeken ve neden birlikte olduğunuzu hatırlatacak.

2- ZOR KONULARIN ELE ALINMASI

Birbirinizi daha iyi anlamak için ve bir çıkış yolu bulmak için birbirinizi suçlamadan verimli bir şekilde tartışın. Birlikte yürüyüşe çıkarken ve samimiyet yaratmanıza yardımcı olmak ve aynı yolda olduğunuzu hissettirmek için el ele tutuşarak bunu yapın.

3- CİNSELLİĞE ZAMAN AYIRIN

Hayat koşturması, yoğun geçen iş saatleri cinsel yaşamda da bir düşüş yaşanmasına neden oluyor. Ancak yapılan araştırmalar çiftlerin cinsellik hakkında konuşmasının daha iyi bir seks hayatı ve daha iyi bir orgazm oluşturmasına yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Zihinsel yakınlığın yanı sıra fiziksel yakınlığın da sürdürülmesi uzun süren bir ilişki için hayati öneme sahiptir ve çiftlere, partnerlerinden ne istedikleri hakkında açıkça konuşmalarının yanı sıra cinsel birleşimden önce yoga gibi fiziksel aktivitelere katılmaları ve temasta hissetmelerine yardımcı olmaları tavsiye edilir.

4- PARA HAKKINDA KONUŞUN

Para, ilişkilerin çöküşü için listelenen ilk beş sebepten biridir bu nedenle bu konu hakkında mutlaka konuşmalısınız. Çiftlere finansal planlarını, kaygılarını ve beklentilerini tartışmaları ve çalışmalarını ortaklarıyla karşılaştırmamaları tavsiye edilir.

5- AİLE PLANLAMASI

John, evliliğin ilk dört yılında çocuğu olan çiftlerin yüzde 67’sinin evlilikte artık mutlu olmadığını ortaya çıkardı. Ve çiftlere şunu önerdi: aile hayatından ne istediğinizi ve çocuğunuzu yetiştirirken sizin için hangi değerlerin önemli olduğunu tartışın.

6- EĞLENİN

Birlikte film izleyin, birlikte yemek yapın, birlikte yeni maceralara atılın.

7- RİTÜELLERİNİZ OLSUN

Sadece ikinizin arasında özel bir düzenli ritüel oluşturun. Bu sabah öpücüğü olabilir akşam yemeğinde mum yakmak ya da başka bir rutin olabilir.

8- GELECEĞİ PLANLAYIN

Paylaşılan bir geleceğin hayalini kurmak ve planlamak ortak bir arzu ve bağ yaratır. Size ilham verecek bir yere gidin ve sizi ortak bir hedefte buluşturacak bir plan oluşturun, birlikte hayal edin.

İlişkinin başında yapılan 10 epik hata 2

İlişkinin başında yapılan 10 epik hata

Sizi Hak Etmeyen Biriyle Birlikte Olduğunuzun 4 İşareti 2

Sizi Hak Etmeyen Biriyle Birlikte Olduğunuzun 4 İşareti