Ağız kokusundan kurtulmak için etkili doğal yöntemler!

Ağız kokusundan kurtulmak için etkili doğal yöntemler! 3

Ağız kokusuna karşı etkili doğal çözümler ve uzmanlardan doğal tarifler!

Maydanoz

Maydanoz bilindiği üzere; ağız kokusunu gidermek için popüler ve en iyi bilinen etkili yöntemlerden biridir.

Taptaze kokusu ve yüksek klorofil içeriğinin koku giderici özelliği ağız kokusuna iyi gelen çözüm olarak kabul edilir.

Maydanoz ile ilgili yapılan bir araştırmada; ( insanlar üzerinde denenmemiştir ) maydanozun, faul kükürt denilen bileşiklerle etkili bir şekilde başa çıktığı gözlemlenmiştir.

Maydanozu ağız kokunuz için etkili olarak kullanmak istiyorsanız her öğünden sonra taze olanlardan az bir miktar çiğneyebilir ve hatta yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Maydanozu taze ve gündelik olarak evde bulundurmak istiyorsanız da geniş bir saksı içerisine almış olduğunuz organik tohumları ekebilir ve böylelikle sürekli ve kesin olarak evinizde bu lezzetli ve güzel kokulu bitkiyi barındırabilirsiniz.

Sizler için yapmış olduğumuz bir diğer araştırmaya göre; maydonozun ayak şişmesine de iyi gelen alternatif bir çözüm olduğundan bahsetmiştik.

Yoğurt

Yoğurt; evde bulabileceğiniz harika çözüm yollarından biri olarak, kötü kokulardan arınmanız için etkili bir yol olarak bilinmektedir.

Lactobacillus adı verilen sağlıklı bakterileri barındıran yoğurt, ağız kokusuna neden olan ve bağırsaklarınızda yer alan kötü bakterilerle mücadele etmek için etkili olabilir.

Yapılan bir araştırmada ise; yoğurdun ağız kokusunu giderebildiği üzerine bir çalışma yapıldığı ve bu çalışmada 6 hafta boyunca yoğurt yiyen katılımcıların %80 gibi büyük bir oranında ağız kokusunun azaldığı gözlemlenerek yoğurtta bulunan probiyotiklerin ağız kokusunu azalttığı gözlemlenmiştir.

Gün içerisinde, diyetinize yoğurt ekleyerek ağız kokusunu hızlı bir şekilde geçireceğine tanık olabilirsiniz.

Bir çok rahatsızlığa da iyi gelen yoğurt, ayrıca; gaz sıkışmasına, adet sancısına, gastrite ve saç dökülmesine de iyi gelen alternatif çözümlerden biridir.


+Bilgi: Dr. Ender Saraç – Ağız kokusunu yok eden karışım…


Portakal ve limon

Portakal ve limon, sadece sağlıklı meyveler olmakla kalmayıp aynı zamanda ağız sağlığınız ( boğaz enfeksiyonuna ve cilt lekelerine de iyi gelir) için de önemli bir rol oynamaktadırlar.

Ağız kuruluğu ile beraberinde kötü nefes sahibi olan kişiler, kokuya neden bakterilerden arınmak için yeteri kadar tükürük üretememekte ve bu durum ağız kokularına sebebiyet vermektelerdir.

Tükürük salınımı ile ilgili yapılan bir araştırmada; strik asitin, bu salınımı artırdığı ve etkili olduğu gözlemlenmiştir. Portakal ve limonda da yeteri kadar sitrik asit bulunmaktadır.

Gündelik beslenmenize, portakal ve limon suyunu karıştırarak ekleyerek, besin değerleri yüksek olan bu meyvelerin sağladığı diğer faydalardan da yararlanabilirsiniz.


+Bilgi: İbrahim Şaraçoğlu’dan Ağız kokusuna karşı etkili kür


Elma Sirkesi

Bir çok faydasının yanında ağız kokusuna da iyi gelebileceğini söyleyebiliriz.

Çünkü; ağız kokularına neden olan bakteriler, asidik ortamları çok sevmezler ve yaşamlarına devam edemezler. Sitrik asitte olduğu gibi sirkede de yer alan asidik asitler bu bakterilerin korkulu rüyası olabilir ve ağız kokusuna neden olmalarını engelleyebilir.

Evde uygulayabileceğiniz bu çözüm için, 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suya karıştırdıktan sonra ağzınızda 30 saniye bekletip, ardından gargara yapıp dışarı atmanız yeterli olacaktır.

Elma

Yapılan bir araştırmada elmanın, özellikle sarımsak kokusuna çok güçlü bir şekilde etki ettiği gözlemlenmiştir. Elma, aynı zamanda sarımsakta kokulara neden olan bileşikleri, etkisiz hale getirmeyi sağlayan özelliklerinin yanı sıra, kan dolaşımındaki bileşikleri de nötralize eder.

Diş ağrısına iyi gelen yöntemlerden ve soğuk algınlığına evde çözüm olarak sunulan doğal ve bitkisel yollardan bahsederken de sizlere soğan ve sarımsağın bir çok alanda iyi olduğundan bahsetmiştik.

Bu sebeple; bu çözüm yollarını kokusundan dolayı göz ardı etmemek gerekiğini hatırlatır ve elma tüketimini doğal yollardan yapmanız, içerisinde katkı maddeleri bulunan ve organik olmayan elma sularından daha etkili olacaktır.

Evde bulabileceğiniz güzel çözümlerden biri de olan elmanın suyunu kendiniz de sıkarak gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Süt

Sarımsak kokusu demişken, elma gibi sütün de bu tür güçlü kokulara ciddi derecede etkisi olduğu gözlemlenmiş ve yapılan başka bir araştırmada da; sarımsak tüketimi sonrası, sarımsaktan kaynaklanan kötü kokuların hatrı sayılır derecede azaltığı da belirtilmiştir.

Süt, aynı zamanda soğan kokusu için de etkili olup, sarımsak ya da soğan tüketimi sonrası da bir bardak olarak içebilir ve ardından etkisini fark edebilirsiniz.

Limon suyu ile beraber olarak uygulandığında hemoroide (basura) da iyi geldiği yapılan başka araştırmalar ve çalışmalar sonucunda belirtilmiştir.

Karbonat

Bir çok rahatsızlıkta da kullanılan karbonat, günümüzde kullanılan diş macunlarının içinde de yüksek miktarda bulunan ve ağız kokularını sağlayan bakterilerin yok olmasına yüksek derecede etki yapan bir alternatif çözüm olduğuna dair yapılan kuvvetli çalışmalar vardır

Evinizde rahatlıkla bulabileceğiniz ve bir çok faydası olan (ayak çatlaklarına ve ayak mantarına da iyi gelir) karbonat çözümü için yapmanız gereken; 2 tatlı kaşığı karbonatınızı 1 kap sıcak suyun içerisine koymak ve ortalama 30 saniye boyunca ağızınızda gargara yapıp durulamak yeterli olacaktır.

Ağız Hijyeni

Yukarıda sizler için anlattığımız ve evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel olan çözümlerin etkilerini denemekten önce ağız temizliğinizin en önemli unsurlardan biri olduğunu da son olarak belirtmek istedik.

Bununla ilgili yapılan araştırmalarda; ağız hijyenindeki düzensizlik nedeni oluşan ağız kokuları en yaygın olarak görülen durumlardan biri olduğu gözlemlenmiştir.

Yaşlanmayı Hızlandıran ve Yaşlanmanızı Sağlayan 10 Gıda 1

Yaşlanmayı Hızlandıran ve Yaşlanmanızı Sağlayan 10 Gıda

Çocuğunuzun Gözlerinde Bu Belirtiler Varsa Dikkat 3

Çocuğunuzun Gözlerinde Bu Belirtiler Varsa Dikkat