An itibarıyla Türkiye! Uydudan canlı yayın

An itibarıyla Türkiye! Uydudan canlı yayın 9

Uluslararası haber ajansları Türkiye’nin Ege ve Akdeniz kıyılarından onlarca fotoğraf servis etti, dünya medyası olağandışı orman yangınlarının evleri sardığını yazdı. Felaket anbean uydudan görülüyor.

6103e3ad86b24433582ea333

Antalya, Adana, Muğla, Mersin, Kayseri, Manisa, Osmaniye, Balıkesir, Kocaeli, Sakarya, İstanbul, Hatay, Osmaniye, Kütahya, Kilis, Kastamonu, Kahramanmaraş, Karaman, İzmir, Diyarbakır ve Bursa… 21 şehirde birden alevler yükseldi.

AN İTİBARİYLE NASA UYDUSUNDAN TÜRKİYE

Türkiye’deki yangınlar başta Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (National Aeronautics and Space Administration – NASA) olmak üzere birçok uydudan anlık görülebiliyor.

6103e3ac86b24433582ea330

NASA’nın canlı yayın yapan uydusunda Marmaris ve Manavgat’taki turuncu renk dikkat çekerken, Mersin’in Aydıncık ilçesi etrafında da yine benzer bir renk değişimi var.

6103e3ac86b24433582ea32e

Avrupa Birliği’ne (AB) ait uydu ise, bugün Twitter hesabından paylaştığı fotoğrafta Türkiye’den yükselen dumanların Akdeniz’in ortasına kadar ulaştığını gösterdi.

AP: TÜRK YETKİLİLER YANGINLARI ARAŞTIRIYOR 

Türkiye’nin güney kıyılarında yükselen alevler, dünya medyasında geniş yer buldu. Uluslararası haber ajansları Reuters ve Amerikan Associated Press (AP) onlarca fotoğrafı dünyaya servis etti.

Manavgat’ı cehenneme çeviren yangının gündüz başladığını ancak birçok yerde gece yarısı alevlerin yükseldiğini kaydeden AP, Türk yetkililerin yangınları araştırdığını aktarıyor.

6103c16886b2472414016a5f

Türkiye’nin Ege ve Akdeniz kıyılarında yaklaşık 60 yangın çıktığını bildiren Reuters ise, insanların kaçtığı ve binaların yandığı görüntülerin televizyonlara yansıdığını belirtti.

WASHINGTON POST DEV FOTOĞRAFLARLA VERDİ 

‘Paslı kahverengi gökyüzünün altında: Ölümcül orman yangınları Türk tatil beldelerini tehdit ediyor’ başlığını kullanan Amerikan Washington Post gazetesi, Türkiye’den çok sayıda fotoğraf yayınladı.

6103c16686b2472414016a4b

İki günde yaklaşık 60 yangının çıktığını kaydeden Gazete, haberinde “Bir dizi korkunç yangın, köylerde, kasabalarda ve popüler turistik bölgelerde bulunan insanları tahliye olmaya zorladı” ifadesini kullandı.

The Guardian gazetesi, internet sitesinde yer verdiği video haberi ‘Türkiye’nin güneyindeki olağandışı orman yangınları evleri boşaltmaya zorluyor’ başlığıyla yayınladı.

İngiliz Daily Mail gazetesi, dünya sayfasının manşetinde yer verdiği yangın haberinde turizm merkezleri Bodrum ve Marmaris’de de alevlerin yükseldiğini okuyucularına aktardı.

6103c16486b2472414016a34

Daily Mail, Çarşamba günü yangının başladığı Manavgat’ta alevlerin şiddetli rüzgarla hızla yayıldığını yazdı. Habere göre, sokakların alev ve dumanlarla kaplandığı Manavgat’ta dört mahalle tahliye edildi.

DÜNYADAN DESTEK MESAJLARI 

Türkiye’nin ciğerini yakan orman yangınları için birçok ülkeden geçmiş olsun mesajı geldi. Avrupa Birliği (AB), Twitter hesabından “Yangınlarda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yangını söndürmek için mücadele eden ekiplere kolaylıklar diliyoruz. Avrupa Birliği Türkiye’nin acısını paylaşıyor” mesajını paylaştı.

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Chilcott, sosyal medya hesabında “Düşünce ve dualarımız bu olaylardan etkilenenlerle ve ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için hayatlarını tehlikeye atan acil servis ekipleriyledir” yazdı.

6103c16586b2472414016a45

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüştü. Mevkidaşı Çavuşoğlu’na geçmiş olsun dileklerini ileten Yunan Bakan Dendias, Atina yönetiminin ihtiyaç olması halinde yardıma hazır olduğunu kaydetti.

Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy, paylaştığı Twitter mesajında ülkesinin Türkiye’ye yangın söndürme uçağı göndereceğini yazdı. Zelenskiy’nin mesajı şöyleydi: “Dostum Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a büyük yangınlar nedeniyle samimi taziyelerimi ilettim. Yangınla mücadele uçağımız, yarın Türkiye’ye uçacak. Ukrayna halkı, bu zor zamanda dost Türkiye halkıyla birlikte duracak.”

6103c16686b2472414016a47

Azerbaycan lideri İlham Aliyev de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi. “Azerbaycan hükümeti ve halkı, her zaman olduğu gibi bugün de kardeş Türk halkı ile dayanışma içindedir ve onun yanındadır.”

Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç de mevkidaşı Çavuşoğlu’nu arayıp geçmiş olsun dileklerini aktardı, hayatını kaybedenler için Belgrad yönetiminin taziyelerini iletti.

Milliyet

Çocuk gelişiminde dikkat etmemiz gereken iki şey

Çocuk gelişiminde dikkat etmemiz gereken iki şey

Toplumsal olaylar karşısında çocuğumuzu nasıl rahatlatacağız?

Toplumsal olaylar karşısında çocuğumuzu nasıl rahatlatacağız?