Araştırmalar sonucunda ortaya çıktı! İşte corona virüs salgınına karşı en etkili kumaşlar…

Araştırmalar sonucunda ortaya çıktı! İşte corona virüs salgınına karşı en etkili kumaşlar...

Corona virüs salgını dünyada etkisini göstermeye devam ediyor. Maske kullanımının zorunlu hale gelmesinden bu yana vatandaşlar evde maske yapımını öğrenmeye başladı. ABD’de yürütülen bir araştırma, evde maske yapılması durumunda yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı en etkili koruma sağlayan kumaşların pamuk, ipek ve şifon olduğunu gösterdi.

Corona Dha 16 9 1584031216

KOVİD-19’A KARŞI EN İYİ KORUMAYI SAĞLAYAN KUMAŞLAR

Chicago Tribune’ın haberine göre, Chicago Üniversitesinden Profesör Supratik Guha ve Argonne Ulusal Laboratuvarı’nda görevli meslektaşları, Kovid-19’a karşı en iyi korumayı sağlayan kumaşları tespit etmek amacıyla evlerde kullanılan 15’den fazla türü inceledi.

ÇOK KÜÇÜK DAMLACIKLARA KARŞI FİLTRELEME

Guha ve ekibi çalışmada kumaş türlerinin, Kovid-19 ve diğer solunum yolu rahatsızlıklarına yol açan çok küçük damlacıklara karşı filtreleme özelliklerini tespit etmeye odaklandı.

EN ETKİLİ KUMAŞLAR…

Araştırmada pamuk, ipek ve şifonun Kovid-19’a karşı evde maske yapımında kullanılabilecek en etkili kumaşlar olduğu, sentetik ipek ve satenin çok fazla koruma sağlamadığı, sık dokunmuş pamuğun ipek, şifon ya da pazenle kombine edilmesinin ise çok daha iyi bir filtreleme imkanı sağladığı görüldü. Ekibin çalışma sırasında N-95 ve cerrahi maskeleri de kıyaslama yapmak için testten geçirdiği belirtildi.

Kaynak:sabah

Araştırmalar sonucunda açıklandı! Corona virüs salgınında yeni bir belirti daha ortaya çıktı 2

Araştırmalar sonucunda açıklandı! Corona virüs salgınında yeni bir belirti daha ortaya çıktı

Son Dakika Haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca coronavirüste son vaka ve vefat sayısını açıkladı 2

Son Dakika Haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca coronavirüste son vaka ve vefat sayısını açıkladı