Artan yemekleri yeniden ısıtırken yapılan 5 kritik hata

Artan yemekleri yeniden ısıtırken yapılan 5 kritik hata

Artan yemekleri doğru koşullarda ertesi güne saklamadığınız takdirde önemli sorunlara davetiye çıkarabilirsiniz. İşte artan yemekleri ısıtırken sizi zehirleyebilecek 5 kritik hata…

1) Yiyecekleri oda sıcaklığında 2 saatten fazla bekletmek

Pişmiş yiyecekler veya artan yemekler gibi kolay bozulan yiyeceklerin oda sıcaklığında iki saatten fazla beklemesine izin vermeyin. Özellikle herhangi bir şey pişirdikten sonra servis yapana kadar 60 santigrat derece sıcaklıkta tuttuğunuzdan emin olun.

Gıda güvenliği konusunda yayın yapan kuruluşlar, 4 ila 60 santigrat derece arası ısıyı, gıda kaynaklı hastalıklara neden olan zararlı bakterilerin üreyebileceği “tehlikeli aralık” olarak tanımlıyor.

Oda sıcaklığında iki saatten fazla (sıcaklık 32 santigrat derecenin üzerindeyse bir saat, örneğin yaz aylarında açık hava pikniği gibi) bırakılan tüm bozulabilir yiyecekleri atın. Kalanları olabildiğince çabuk soğutmayı unutmayın ve tehlikeli sıcaklık aralığında kalmamaları için ısılarını olabildiğince hızlı düşürmeye çalışın.

Derin olmayan kaplar, daha büyük yiyecekleri daha küçük parçalara ayırmanıza yardımcı olarak soğutmanızı kolaylaştırabilir. Daha hızlı soğutma için büyük ölçekteki yiyecekleri bölerek daha küçük kaplara aktarın.

2) Hava geçirmez kaplarda saklamamak

Mümkünse yüksek kaliteli, hava geçirmez gıda saklama kapları seçin. Ayrıca artan yemeğinizin kabı tamamıyla doldurduğundan emin olun. Bu durum bakterileri dışarıda tutmaya yardımcı olan, nemi koruyan ve diğer kokuların yiyeceğe sinmesini önleyen ekstra hava boşluğunu ortadan kaldıracaktır.

3) 3 ila 5 günden daha uzun süre saklamak

Soğuttuğunuz artmış yemekleri 3 ila 5 gün içinde tüketebilir veya 4 aya kadar dondurarak saklayabilirsiniz. Bunun için burnunuza güvenin; kokusu, rengi veya dokusunda değişiklik olan yiyecekleri atın.

İşi basitleştirmek için artan yemekleri ne zaman dolaba koyduğunuzu hatırlatacak bir etiketleme sistemi yaratabilir ya da buzdolabınızı unutmayacağınız şekilde organize edebilirsiniz. Buna rağmen şüpheye düştüğünüz yiyecekler varsa hiç düşünmeden atın.

4) Tehlikeli bakterileri ortadan kaldıracak kadar iyi ısıtmamak

Artan yiyecekleri yeniden ısıtırken gıda termometresiyle ölçerek 75 santigrat dereceye ulaştığından emin olun. Sosları, çorbaları ve sosları kaynama noktasına getirerek tekrar ısıtın.

Yemekleri yeniden ısıtırken tencerenizin ya da tavanızın kapağını kapalı tutun. Böylece nemi koruyarak yiyeceklerin iyice ısınmasını sağlarsınız.

Mikrodalga fırını çapraz bulaş riskine karşı iyi arındırmamak

Birçok insan donmuş etin buzunu çözmek için mikrodalga fırın kullanıyor. Çiğ et suyunun genellikle zararlı bakteriler taşıdığını unutmayın ve bu nedenle mikrodalgayı et, deniz ürünleri veya kümes hayvanlarını çözmek için kullanan biriyseniz çapraz bulaşmayı önlemek için temkinli olun

Örneğin etin buzunu çözmek için ayrı, hemen ardından yiyeceğiniz besinleri ısıtmak için ayrı tabaklar kullanmalı ve bakterileri öldürmek için tabağınızı her zaman sıcak, sabunlu suyla yıkamalısınız.

Posta

Piknik yaparken bunlara dikkat! 5

Piknik yaparken bunlara dikkat!

5 yaşındaki çocuğu taciz etmiş, mahalleli meydan dayağı atmıştı! Öfkeli baba: Hadım edilsin 3

5 yaşındaki çocuğu taciz etmiş, mahalleli meydan dayağı atmıştı! Öfkeli baba: Hadım edilsin