Aşık olan insanların 12 davranışı

Aşk, insanlığın başından beri ilgi çeken, sorgulanan, keyif ya da acı veren en büyük durum olarak geçiyor. Büyük imparatorluklar bazen sadece aşk yüzünden son bulurken, bazen de aşk imkânsız icatlara neden olur. Peki, gerçekte aşk var mı? İşte aşık olan insanların en belirgin davranışları…

Rutgers Üniversitesi’nden Helen Fisher’ın yaptığı araştırmaya göre; âşık olan birinin bilimsel olarak 12 hali bulunuyor. İşte aşık olanların 12 hali…

Âşık olduğu kişi, âşık olan için en özel kişi olur ve büyük bir tutku hisseder. Sebebi ise beyindeki dopamin seviyesinin yükselmesidir.

Âşık olunan kişinin kusurları görülmez ve en mükemmel kişi olarak kabul edilir. Sebebi ise norepinefrin salgılanmasının artmasıdır.

 

Âşık olan kişi duygusal olarak hassaslaşır. Duygusal ve fizyolojik değişimler uykusuzluğa, iştahsızlığa, düzensizliğe sebep olur.

Âşık olan kişi, önceden sorunlu olduğu kişilerle yakınlaşır. Nöronların üretken hale gelmesi kişiyi pozitif hale getirir.

👍🏻Bu da ilginizi çekebilir ⭐️ 

video
Âşık olunan kişiye takıntı başlar. Beyindeki serotonin seviyesinin azalması böyle obsesif davranışlar ortaya çıkarır.

Âşık olduğu kişiyle sürekli beraber olmak ister. Âşık olan kişinin kıskançlık, reddedilme korkusu ve ayrılma kaygısı yaşadığı gözlemlenir.

Âşık olduğu kişi ile sonsuza kadar yaşamak ister. Hayal gücünün pozitif çalışması ile devamlı bir gelecek kurgusu çıkarır.

Âşık olduğu kişi için her şeyi yapabileceğini düşünür. Aşık olan kişinin empati duygusu daha çok güçlendiği için her şeyini feda edebileceğini düşünür.

Her yaptığını âşık olduğu kişi için yapmaya başlar. Günlük önceliklerini sevdiği ile uyum sağlama üzerine kurar.

Âşık olan kişiler, birbirlerine özel olduklarını düşünür. Yaşadıkları güçlü duygusal bağlılık, kişileri birbirlerine özel olduklarını inandırır.

Âşık olan kişi kontrolsüz olduğunu düşünür. Duygusal bağlılık yaşayan insanlar, saplantıları sebebiyle kontrolsüzlük yaşadığı duygusuna kapılır.

Aşk bir yerde biter. Bir yerden sonra psikologların bağlanma olarak gördüğü olguya dönüşür. Alışkanlıkların bütünü haline gelir. Heyecan veren; aşkın devamı değil, başlangıcındaki âşık olma durumudur.

⭐️- EN ÇOK İZLENENLER - ⭐️ 
video
video
video
video
video
video
video
video