Bebekler Uyurken Ellerini Neden Yumruk Yapar?

bebeklernedenelleriniyumrukyapar

Doğum ile beraber belli bir yaşa kadar bebekler ellerini yumruk yapar. Minik yavrunun doğumu ile beraber yaşanan bu durum birçok anne ve babanı ilgisini çekmektedir.

İşte bu konu hakkında merak edilen bilgiler.

Bebeklerin doğumu ile belli bir zaman aralığında bazı durumlar görülür. Bunlar içerisinde özellikle ebeveynlerin dikkat ettiği durumlardan biri bebeklerin ellerini yumruk yapmasıdır.

Tabii bu durum doğal bir süreç olarak öne çıkması ile beraber, birtakım istenmeyen sebeplerden dolayı da yaşanabilmektedir.

Bebekler Uyurken Ellerini Neden Yumruk Yapar?

Bebeklerin beyinleri ile vücutları arasındaki sinirsel bağlantının henüz oluşmaması sebebiyle, genel olarak minik yavrular ellerini yumruk yapar.

Temel olarak doğal bir süreç altında neden budur. O yüzden bu dönem içerisinde bebeklerin yaptığı hareketlerin büyük bir çoğunluğu istem dışı ya da bilinçdışı şeklinde gerçekleşir.

Diğer bir anlam ile reflekslerden ibaret hareketler olduğunu söylemek mümkün. Zaman içerisinde ise beyin fonksiyonları normal hale geldikten sonra, bebek bu hareketleri yavaş yavaş bırakmaya başlar.

Bebekler Uyurken Ellerini Yumruk Yapması Tehlikeli midir?

Genel olarak ele alındığı vakit bebeklerin uyurken ellerini yumruk yapması tamamen doğal bir süreç altında gerçekleşen bir durumdur.

Ancak bazı zamanlar bu durumun altında birtakım hastalık sebepleri olabiliyor. Bunun net olarak anlaşılabilmesi için ise, mutlaka uzman bir doktor altında destek almak gerekir.

Ancak özellikle bebekler el ve ayakları ile beraber farklı bölgelerine aşırı oranda kasıyor ise, yumruklarını hiç açmıyor ise o zaman ciddi bir tehlike arz edebilmektedir.

Böyle durumlarda hemen en yakın uzman bir doktora başvurmak ve gerekli tahlillerin yapılmasını sağlamak büyük öneme sahiptir.

Bu sayede yaşanabilecek olası sorunların önüne geçme ve tedavi şansı elde edilir.

Pembenar

 

elmalidavasibabaannedenayiranbilgiler

İstismar mağduru çocukları babaanneden ayıran bilgiler

addtext 07 03 12.16.34

Kendi doğurduğumdan özür mü dileyeceğim?