Beynin boyutunu büyüten 9 şey


Son yıllarda beyin konusunda yapılan çalışmalar, oldukça ilginç sonuçlar ortaya koydular ve bunlardan bir tanesi de beynin boyutlarının büyütülebilir olduğu. Bu durum hafızayı arttırmaktan tutun da yeni nöronlar yaratarak beynin gücünü arttırmaya kadar çok sayıda şeye yarıyor.

 

İşte Beynin Boyutunu Arttırmanın Yolları

 

Duruşunuz Üzerinde Çalışın

Yoga, nefes alma, duruş çalışmaları ve meditasyondan oluşan üçlü bir uygulamadır ve sadece beynin bütünlüğünü korumakla kalmaz, aynı zamanda beyin zarının katmanlarını da kalınlaştırır. Beyin taramaları, yoganın beyin kimyasını da pozitif yönde değiştirebildiğini göstermektedir. Beynin ağrı yönetimi ile ilgili alanlarda gri madde düzeylerinin de artmasını sağlayabilmektedir.

Yoganın nörokoruyucu özellikleri onu sadece gri madde kaybından korumuyor, aynı zamanda belli bölgelerde gri maddenin artmasını da sağlıyor. Bu oldukça önemli bir husus çünkü gri maddede yaşanan düşüşler hafıza sorunlarına, duygusal problemlere, daha düşük acı eşiğine ve azalmış bilişsel fonksiyonlara sebep olabiliyor.

2015 yılındaki bir çalışma, düzenli olarak yoga yapıldığında beynin şu fonksiyonları sağlayan bölümlerinde iyileşmeler ortaya çıktığını göstermiştir:

• Algılar
• Motor kontrol
• Bireysel farkındalık
• Bilişsel fonksiyonlar
• Kişilerararası deneyimler
• İmpuls kontrolü
• Sosyal davranışlar
• Hafıza işleme
• Duygular ve ödül karar mekanizması
• Kişisel bilinç
• Kişisel farkındalık
• Limbik sistem

Jonglörlük Yapın

Elde 3 veya daha fazla nesnenin döndürerek havaya atıldığı jonglörlük işi, genellikle şovlarda gerçekleştiriliyor ancak sadece el göz koordinasyonunu iyileştirmiyor, aynı zamanda gri maddede artış sağlıyor, hücreler arasındaki bağlantıları da kuvvetlendiriyor. 2009 yılındaki bir çalışmada jonglörlerin beyaz maddelerinde de artış gözlenmiştir ve bu madde aksonların bulunduğu bir bölgede bulunuyor. Yani hücreler arasındaki bağlantılar eskisine göre çok daha kuvvetli oluyor.

Araştırmada altı hafta boyunca en az yarım saat jonglörlük yapanlar baz alınmışlar ve bu işi yapmayanlar ile karşılaştırma yapıldığında, beyinde çok daha fazla beyaz madde görülmüş. Beyaz maddenin artışı farkındalık, iç algı ve dokunma hissinin işlenmesi konusunda ciddi faydalar sağlamaktadır.

Meditasyon Yapın

Pek çok çalışmada meditasyonun yapısal olarak uygulanmasının beyni iyi etkilediği görülmüştür. Rehberli bir meditasyon ve boş zihinle yapılan stres atma meditasyonlarının bilhassa hafıza, tutku ve stresle ilgili beyin bölgelerinde iyileştirmelere sebep olduğu görülmüştür. Hatta sekiz hafta boyunca boş zihin meditasyonu yapan bireylerde farkların MRI makineleri ile bile görünür hale geldiği ortaya çıkmıştır.

MRI görüntülerinde, beynin tutkuları, öğrenmeyi ve hafızayı ilgilendiren bölümlerinde yoğunluk artışı görülmüştür. Ayrıca amigdala yani stres ve kaygı merkezinde de daralma görülmüştür. Bütün bunlar sekiz hafta boyunca 27 dakika süren bir meditasyon sonucunda olmuştur.

Bir Enstrüman Çalmayı Öğrenin

Müzik çalmayı öğrenmek, doğrudan beyin boyutunun artmasını sağlamaktadır ve bilhassa 7 yaş öncesindeki çocuklarda çok önemli etkilere sahiptir. Bilimadamları müziği öğrenme bozukluklarını tedavi etmek için de değerlendirmektedirler. Uzun vadeli, üst düzey müzik eğitimi, duyma, dokunma ve görme duyularının da keskinleşmesini sağlamaktadır.

Bilimadamları, müzikal emprovizasyonda işlev gösteren beyin devrelerinin sistematik eğitim ile şekillendiğini ve böylece hafızaya dayanmaktan kurtulduğunu ve daha iyi bağlantılar oluşturduğunu belirtiyorlar.

7 yaşından önce müzik öğrenmenin beynin sağ ve solu arasındaki bağlantıların daha sağlam kurulmasını sağladığı da görülmüştür. Dolayısıyla 7 yaşından önce müzik yapmaya başlayan çocuklar, yetişkinliğe de daha iyi bir zihin ile adım atıyorlar.

Yüksek Kaliteli Omega-3 Yağları Alın

2014 yılındaki bir çalışmada, sağlıklı omega-3 yağlarının daha büyük bir beyne sebep olduğu görülmüştür. Diğerlerinin iki katı omega-3 düzeyine sahip olan kadınların beyinlerinin %7 oranında daha büyük olduğu tespit edilmiştir.

 

Kardiyo Egzersizlerini Unutmayın

Yaşa bağlı beyin yapısında ve fonksiyonlarındaki gerileme, yaşı ilerleyen kişilerde bile geri alınabilir ve beynin boyutu arttırılabilir. 2006 yılındaki bir çalışmada, düzenli aerobik egzersizler yapanların hem gri hem de beyaz maddelerinde artış görülmüştür. Bu sonuçlar gerilme ve esneme gibi egzersizler yapanlarda görülmemiştir.

Oruç Tutun

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, aralıklı olarak oruç tutmanın beynin bazı kısımlarını kalınlaştırdığını göstermektedir. Bu oruç düzeni, 12-16 saat aç kalmayı gerektiriyor ve su dışında bir şey içmek yemek yasak. Ülkemizde oruç zaten bir gelenek olduğu için oruç zamanları dışında da oruç tutmak bazıları için pek de zor sayılmaz.

Çalışmalar arada bir oruç tutmanın faydalarını şöyle belirtiyorlar:

• İnsülin direncini azaltır, yağ ve insülin kaynaklı hastalıkların riskini azaltır, metabolik hızı düşürmeden insülin hassasiyetini arttırır.
• Bağışıklığı arttırabilir, diyabet riskini düşürebilir, kalp sağlığını iyileştirebilir.
• Beyinde nöron gelişimi ve korumasını arttıran bir proteinin üretimini arttırır. Böylece nörolojik stresten kaynaklı nörodejeneratif hastalıkları savuşturur.

Psilosibin Mantar Araştırmalarına Göz Atın

Psilosibin ve psilosin adlı maddeleri barındıran 100’den fazla mantar çeşidi mevcut ve bu maddeler halisünatif etkileri ile biliniyorlar. Her ne kadar şu anda yasal olmasalar da, bu mantarların beyin üzerindeki etkileri araştırılıyor. Güney Florida Üniversitesinde yapılan araştırmalar, bu maddelerin düşük dozlarda beynin nöron üretimini arttırdığını göstermiş durumdalar.

www.aysetolga.com


Send this to a friend