Bildiklerinizi unutun! Bakın erkekler kadınlarda aslında neye önem veriyor

Bildiklerinizi unutun! Bakın erkekler kadınlarda aslında neye önem veriyor 2
Bildiklerinizi Unutun! Bakın Erkekler Kadınlarda Aslında Neye önem Veriyor

Bir erkeğe, bir kadında ilk neye dikkat edersiniz diye sorulduğunda cevaplar muhtemelen göğüsler, kalçalar ya da gülümseme olacaktır. Aslında bu cevaplar çoğunlukla stereotip yani klişedir. Kadınların karşı cinsi etkilemek için başka özellikleri birçok araştırmacı tarafından kanıtlanmıştır. Ek olarak, bu çekicilik, basit bir yüzey algısından değil, derin biyolojik süreçlerden kaynaklanır. Bakın aslında erkekler kadınlarda neye dikkat ediyor?

GÜzel Kadin

Uzun saç

Araştırmaya göre, erkekler uzun, kalın ve parlak saçları olan kadınları tercih ediyor. Bu tercih, bilinçaltında sağlık, yaşamsal enerji ve hatta bir doğurganlık belirtisi göstergesidir.

Ancak siz kendinizi kısa saçla daha iyi ve daha çekici hissediyorsanız çoğunluğun düşüncesine güvenmeyin. Sonuçta her kuralda her zaman istisnalar olabilir.

Özel bir koku

Çoğumuz vücudumuzun feromon salgıladığını biliyoruz. Çalışmalar, feromonların, bağışıklık sisteminin sağlığıyla ilgili olan bir kişi hakkında çeşitli bilgileri ortaya koyduğunu göstermiştir.

Bu nedenle erkekler, bağışıklık sistemi iyi olan kadınları kokularının yardımıyla belirleyebilirler. Kadınlar da feromonlara göre bir erkekte testosteron düzeyini belirleyebilir. Tüm bu özellikler gelecekte doğacak olan bebekler için gereklidir.

Yüzün simetrisi

Yüzün simetrisinin, kadınların çekiciliğini belirlemede büyük bir önemi vardır. Hatta birkaç hile yardımıyla hesaplanabilir. Erkekler bu kriterlere bilinçli olarak dikkat ederler çünkü bu yüz özellikleri iyi genlerin bir göstergesidir. Aksine, asimetri, kötü sağlık, kötü genler ve hatta üreme organlarındaki anormallikler ile ilişkilidir.

Vahşi hayvanlar bile simetriye dikkat ederler. Örneğin, dişi kırlangıçlar, simetrik kuyrukları olan erkek kırlangıçları tercih eder, çünkü bu, iyi bir genetik belirtisidir.

Dişlerin rengi

Bir kişinin gülümsemesinin çekiciliğine olan etkisini anlamaya çalışırken, bilim adamları dijital manipülasyonlar yardımıyla fotoğraftaki dişlerin durumunu ve mesafesini değiştirip, araştırmaya katılan bir grup erkek katılımcıya gösterdi.

Sonuç olarak, kadın dişinin durumunun erkek cinsiyetinin temsilcileri için önemli bir rol oynadığı ortaya çıktı. Neyse ki, dişleri iyileştirmek ve beyazlatmak için pek çok yöntem vardır, ancak yine aşırıya kaçmamak önemlidir. Asıl yapılması gereken şey dişlerin sarı olmasına izin vermemektir.

Uzun kollar

Evet, uzun bacaklar değil uzun kollar daha çekici bulunuyor. New South Wales Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yapılan araştırmada, bir grup erkek 20 ile 49 yaş arasındaki 96 kadının videosunu izledi.

Videoyu izledikten sonra, gördükleri kadınlara not vermeleri istendi. Sonuçlar, uzun kollara sahip kadınların her seferinde daha çekici olarak derecelendirildiğini gösterdi. Bacak uzunluğu ise notu önemli ölçüde etkilemedi.

Tiz ses

Yapılan araştırmalar erkeklerin daha genç ve kadınsı algıladıkları için ince sesli kadınlara daha ilgili olduğunu ortaya koyuyor. Tiz sesli kadınların vücutlarının daha küçük olduğu düşünülür. Kalın ses ise erkeklerde biliçaltında büyük bir kadın hayali oluşturur.

Omurga esnekliği

Erkekler kadınların omurga kıvrımlarına aşık oluyor!

Erkeklerin kıvrımlı ve balık etli kadınları sevmesi bir sır değil. Ancak, bu soruya daha yakından bakmak, her şeyin aslında o kadar basit olmadığını gösteriyor. Bilkent Üniversitesi’nden psikolog David Lewis bu konu hakkında 2 deney gerçekleştirdi.

İlk araştırma, dişilerin sırtlarındaki gerçek açıyı/eğimi etkileyen önemli bir özellik olan omurga desteğini inceledi. Araştırmada kullanılan 100 erkek denek, doğal bel eğikliği spektrumunda değişen açılarda bulunan kadın fotoğraflarını çekicilikle ilişkilendirdiler. Erkeklerin büyük bir kısmı, muhtemelen en uyumlu olarak görülen 45 derecelik açıda bel eğikliğine sahip olan dişileri çekici buldular.

İkinci araştırma ise erkeklerin bu açıya sahip kadınları seçme nedeninin kalçaları daha büyük göstermesinden mi, yoksa doğrudan omurga açısının görünümünden mi kaynaklandığını ortaya çıkarmayı hedefliyordu. Bu nedenle 200 denek erkeğe, çeşitli kalça büyüklüklerine ve omurga desteğine sahip kadın fotoğrafları gösterildi. Gösterilen fotoğrafların

hepsinde, dişilerin omurga eğikliği 45.5 dereceydi. Erkeklerin büyük bir kısmı, kalça büyüklüğünden bağımsız tercihlerde bulundular. Araştırmanın eş yazalarından Arlington’da bulunan Texas Üniversitesi’nden Eric Russell şöyle söylüyor: “Bu araştırma, erkeklerin kalça büyüklüğünden ziyade omurga eğimi yönünde tercih yaptıklarını net bir şekilde göstermemizi sağladı.”

Araştırmaya göre erkekler, sırttan kalçalara doğru ortalamada 45.5 derecelik açıya sahip olan dişileri, antik zamanda bebekleri daha iyi taşıyabilecek olmaları ve birden fazla çocuk yapabilme potansiyelleriyle ilişkilendirerek seçiyorlar.

Kırmızı renk

Andrew Elliot ve Daniela Niesta tarafından yapılan araştırmada, erkeklerin kırmızıya reaksiyon gösterdiği ortaya çıktı. Aynı şeyin hayvan dünyasında çalıştığı ve bu rengin genellikle çiftleşmeye hazır olduğunun işaret ettiği kanıtlanmıştır.

Rochester Üniversitesi’nden Amerikalı psikologlar Andrew Elliot ve Dr Daniela Niesta 100 erkek üzerinde bir ‘kırmızı alarm’ projesi yürütmüş. Odak grubuna, bazıları kırmızı giyinmiş olan kadın fotoğrafları gösterilmiş ve daha sonra da hangilerini öpmek isteyecekleri ve hangisini ne kadar seksi bulduklarına dair değerlendirme yapmaları istenilmiş. Ve
evet, bu bir gerçek; erkekler kırmızılı kadınları daha çekici bulmuş hatta onlar için daha fazla para harcayabileceklerini belirtmiş!

Bilişsel gücünüzü arttırmak ve zekanızı geliştirmek için 10 basit yol! 2

Bilişsel gücünüzü arttırmak ve zekanızı geliştirmek için 10 basit yol!

Anne neden çocuğunu yük olarak görür?

Anne neden çocuğunu yük olarak görür?