Bu yiyeceklerden uzak durun!


Mutfak dolabınızdan bu yiyecekleri çıkarın. İşte nedeni…

“Mutfağı değiştirmek mi? Nasıl olacak bu iş böyle? Mutfağın neyini değiştirmem lazım?” diyorsanız merak etmeyin, çok iş çıkarmayacağım başınıza. Küçük bir temizlik diyelim… HT MAGAZİN’den Güneş Aksüs yazdı…

Söz konusu mutfak olduğunda her şey alışveriş şeklinizi değiştirmekle başlıyor. Sonra mutfak dolaplarını karıştırıp boşaltalım, fazlalıkları atalım. Bakalım neymiş bu fazlalıklar? Dolapta gereksiz neler var? Bunlara gelmeden önce şöyle bir anlaşmaya var mısınız? Bu kararı ailenizle paylaşın ve herkesin bu kurala uymasını sağlayın. Gereksiz, fazla ne varsa ya başkalarıyla paylaşın ya da çöpe atın. Hiçbir şey sağlığınızdan daha değerli değil.

 

ÖNCE BUZDOLABINA BAKALIM

Buzdolabını açın. Sizinle paylaştığım olmaması gerekenler listesinde yer alan yiyecekleri, içecekleri yok edin. Bunlar hayatınızdan çıkması gereken büyük yasaklar değil ama hayatınızda çok nadir yer almalılar. Bir başlangıç yaparken yanınızda olmamalılar. Vücudumuzu temizlemek istiyoruz öyle değil mi? O halde sıkı bir temizlik şart! Bazen canınız buzdolabında olmaması gerekenler listesinden bir şey çekebilir, o zaman ayda 1’den fazla olmamasına dikkat edin. Olması gerekenler listesinde yer alan gıdalar dolabınızda var mı kontrol edin, eğer yoksa alışveriş listesine yazın.

DAHA ÇOK SU!

Sürekli yaptığınız hatalar varsa onları da bu sürede temizleyin. Örneğin, her gece yemekten sonra abur cubur yemek istiyorsanız bu sürede bunu da çözün. Gece atıştırmak için kalorisi yüksek olmayan masum atıştırmalıklar bulun. İlk günlerde biraz zor olacak ama sonra alışacaksınız ve hafiflemeye başlayacaksınız.
Eğer az su içtiğinizi düşünüyorsanız daha çok su içmek için motive olun. Bardak sayın, güzel bir matara kullanın, masanızda şişe olsun, içine meyveler de ekleyebilirsiniz. Yeter ki su için.

BUZDOLABINDA BUNLAR OLMASIN

-Tatlılar
– Sucuk, salam, sosis
– Kızartılmış et, balık, tavuk
– Mayonez
– Katı yağlar
– Şekerli içecekler
– Alkol
– Bazı donmuş yiyecekler

MUTFAK DOLABINIZDAN BU YİYECEKLERİ ÇIKARIN

– Cips
– Bisküviler
– Krakerler
– Çikolata
– Kekler
– Beyaz un
– Şeker, şekerlemeler
– Hazır soslar – Krema, kremşanti

DOLAPLARDA YER AÇILMASI GEREKENLER

– Yoğurt
– Süt

<

Bu yiyeceklerden uzak durun!

Mutfak dolabınızdan bu yiyecekleri çıkarın. İşte nedeni...

“Mutfağı değiştirmek mi? Nasıl olacak bu iş böyle? Mutfağın neyini değiştirmem lazım?” diyorsanız merak etmeyin, çok iş çıkarmayacağım başınıza. Küçük bir temizlik diyelim... HT MAGAZİN'den Güneş Aksüs yazdı...

close
Share
Pin
WhatsApp
Tweet
+1