Canan Karatay açıkladı: Daha rahat oruç için sahurda bunu için

Canan Karatay açıkladı: Daha rahat oruç için sahurda bunu için 2

Canan Karatay Açıkladı! İşte, Ramazanda Tok Tutan 9 Besin

Prof. Dr. Canan Karatay, Türkiye’de 17 saati bulacak olan oruç ibadetine vücudu hazırlamak için altın değerinde tavsiyelerde bulundu.

Tarçınlı süt

Karatay’ın önerisine göre; sahurda içeceğiniz 1 çay kaşığı tarçın eklenmiş 1 su bardağı yarım yağlı süt, bir sonraki gün daha rahat oruç tutmanızı sağlayacaktır.

Çörekotu

Çörekotu, içerdiği sağlıklı yağlarla vücutta tokluk hissi yaratır. Sahurda bir kase yoğurda ya da salatanıza karıştırıp tüketebilirsiniz.

Maden suyu

Eğer tansiyon probleminiz yoksa, suyun yanı sıra 1 şişe doğal maden suyu da içmeyi ihmal etmeyin.

Yumurta

Canan Karatay, “Sahurda yumurta çok önemli. 3-4 yumurtayı tereyağına kırıp sarısıyla birlikte yiyebilirsiniz. Yumurta ve tereyağından aldığınız enerji, sizi 24 saat tok tutabilir” diyor.

Süt

Süt önemli bir kalsiyum ve D vitamini kaynağı olması sayesinde, tok tutarak açlık hissini bastırır. Bu yüzden sahurda ve iftarda birer bardak süt tüketmeye özen gösterin.

Zeytinyağı

Prof. Dr. Canan Karatay, sahurda tok tutan yiyecekler listesine zeytin ve zeytinyağının da mutlaka eklenmesi gerektiğini söylüyor. Karatay, “Sahurda zeytin ve zeytinyağı yiyebilirsiniz. Yağın verdiği enerji sizi 72 saat götürür. Dinç tutar, başınız dönmez” açıklamasında bulundu.

Fasulye

Fasulye, tokluk hissi sağlayan bir baklagil türü olduğu için sahur sofrasında baş köşede yer alabilir.

Yeşil çay

Ramazan’da günde 2-3 fincan yeşil çay içerek sindirim sisteminizin daha doğru çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kefir

Kefir, sindirimi ve hazmı kolay en besleyici içeceklerden biridir. Yoğurttan daha yoğun olan probiyotik içeriği ile bağırsaktaki iyi huylu bakterilerin artmasına yardımcı olur; kötü huylu bakterilerin yerleşmesini önler
Tüm Anne ve Babaların Kurtulmak Zorunda Olduğu Kötü Alışkanlıklar 2

Tüm Anne ve Babaların Kurtulmak Zorunda Olduğu Kötü Alışkanlıklar

Ramazanda ağız kokusuna iyi gelen mucize yöntem! 1

Ramazanda ağız kokusuna iyi gelen mucize yöntem!