Çocuğunuzun ruh sağlığını olumlu yönde etkileyecek 6 madde

İngiltere’de yapılan istatistikler; ruh sağlığı sorunlarının yarısından fazlasının 14 yaşında başladığını ve yüzde 75’inin de 18 yaşında ortaya çıktığını gösterdi. Kişisel gelişim üzerine olan “Remente” uygulamasının CEO’su David Brudö ise çocukların ruh sağlığını olumlu yönde etkileyecek 6 maddeyi sıraladı. David Brudö’nün tavsiye ettiği, her gün yapılabilecek 6 yöntem ise şöyle:

KONUŞMAYA TEŞVİK EDİN

Hislerin ve kelimelerin yerini emojilerin aldığı ve hayatın kısaltmalardan oluştuğu bir dünyada çocuğunuzu alıp gözünü korkutmadan veya üzerine gitmeden onunla konuşmanız her zamankinden daha mühim bir hale gelmiştir. Konuşmaya başladığınızda rahat olun ve onların konuşmasına müsaade edin, şahsi görüşlerinizi çokça dile getirmeyin. Bu şekilde onların duymak istediğinizi değil de kendi düşündüklerini söylediklerinden emin olabilirsiniz. Konuştuğunuz konular ruh sağlığı üzerine olmak zorunda değildir, olay onların konuşmaları için rahat bir ortam oluşturmanızdır. Böylelikle başlarına can sıkıcı veya üzücü bir olay geldiğinde kime gideceklerini bilirler. Çocuğunuzla ruh sağlığı hususunda konuşmak iyidir, onlar da konuşmak istiyorlarsa ne ala. Onlara, her şey hakkında konuşabilecekleri birisi olduğunuzu ve her zaman dinlemeye hazır olduğunuzu hatırlatın. Böylelikle sizinle konuşmak onlara rahat geleceğinden küçük ya da büyük bir sıkıntıları olduğunda size danışacaklardır.

Çocuğunuzun ruh sağlığının kötüye gittiğini bilmek bir ebeveyn için oldukça endişe vericidir ve çoğu zaman bu endişe hüsrana ve çaresiz hissetmeye sebep olur. Ancak çocuğunuz size açılmaya karar verinceye kadar sabırlı olmak mühimdir. İngiltere’de altı insandan birinin ruh sağlığının bozuk olduğu düşünülüyor, bunların durumlarını kabullenip kendilerini ifade etmeye başlamaları zaman alabilir. Aynı şey utanmış ve mahcup olmuş bir çocuk için de geçerlidir. Bu durumda onların konuşmaya istekli olduklarında konuşmaları mühimdir, siz onları zorladığınız ve konuşmak için baskı altında olduklarından konuşmaları değil. Sabır, ebeveynler için oldukça zorlayıcı olabilir, yardım etmek isterken zaman içinde bunalabilirler, ancak azmetmeleri ve sakin kalmaya çalışmaları gerekir.

Kulağa ilginç gelse de aynı evde günlük yaşantının koşuşturması arasında ebeveynler çocuklarıyla vakit geçirmeyi atlıyorlar. Olmak istediğimiz gibi bir ebeveyn olmak zaman zaman zor olmaktadır. İşi ve evi dengeleyebilmek ve çocuğumuzun iyiliği için devamlı düşünmek zorunda olmak. Ancak belki yalnızca muhabbet etmek veya eğlenceli bir şeyler yapmak için her gün biraz çocuğunuza vakit ayırmanız zaruridir. Telefonunuzu kapatın, mesajları görmezden gelin ve beraber kaliteli vakit geçirmeye odaklanın.

👍🏻Bu da ilginizi çekebilir ⭐️ 

video

Modern bir genç olmanın zor olduğu aşikardır ancak ergenlik safhasıyla daimi safhayı ayırt edebilmek oldukça mühimdir. Bir ebeveynin çocuğu için endişelenmesi oldukça normal bir durumken, çocuğunuzun zaman içinde farklı safhalardan geçeceği ve yeni duygular yaşayacağını unutmamak da hayati önem taşımaktadır. Çocuğunuz okul değişimi, çevre değişimi veya arkadaş değişimi hatta günlük rutinindeki ufak bir değişiklik gibi bir farklılığa maruz kalıyor olabilir. Genel olarak aileden gördükleri destek ile çocukların davranışları değişip eski hallerine geri dönebilirler. Çocuğunuzun ruh halini yakından gözlemleyin, şayet endişelendirici bir durum ile karşılaşırsanız ruh değişimindeki olası bir düzeni tanımlamanız çok daha kolay olacaktır.

KENDİNİZLE İLGİLENİN

Çocuğunuzun nihai rol modeli olduğunuzu; ruh sağlığı ve genel sağlık olarak sizin ona örnek olduğunuzu unutmayın. Bunun size de faydası dokunacaktır. Zaman içinde ebeveynlik yorucu ve tasalı olabilir ve sizin kendi ruh sağlığınız ile ilgilenmeniz mühimdir ki bu aileniz üzerinde de olumlu bir tesir oluşturacaktır. Benzer olarak çocuklarınızın karşısında öfkenizi ve tasanızı nasıl gösterdiğinize dikkat edin, çocuklarınız davranışlarınızın benzerlerini yapmaya meyillidirler. Yapılan bir araştırmaya göre İngiltere’deki gençlerden yalnızca yüzde 15’i yeterli miktarda uyuyor, dinleniyor ve egzersiz yapıyor. Bu üçü sağlıklı bir zihniyet için oldukça önemlidir. Bu yüzden bunların ehemmiyetini çocuklarınıza aşıladığınızdan emin olun.

Çocuğunuz hakkında sürekli bir endişeniz varsa bunun hakkında bir şeyler yapmanız oldukça mühimdir. Çoğu zaman çocuğunuza onlara neyin yardımcı olacağını veya nasıl daha iyi hissedeceklerini sormanız ve cevaplarını uygulamanız yeterli olacaktır. Ancak sorunları hakkında konuşmak istemeyebilirler veya neyin yardımcı olacağını kendileri de bilmiyor olabilirler. Yoğun bir şekilde endişeleniyorsanız bir hekime gitmeniz ve çocuğunuzun bu hekimle birebir konuşması veya sizin endişeleriniz hakkında konuşmanız oldukça faydalı olacaktır. Bunlara ek olarak çocuğunuzun okuldaki öğretmeniyle konuşmanız faydalı olacak ve öğretmeninin hafta içi çocuğunuza destek olmalarını sağlayacaktır.”

⭐️- EN ÇOK İZLENENLER - ⭐️ 
video
video
video
video
video
video
video
video