Çocuklar için ev yapımı oyunlar! Evde çocuklarla oynanabilecek oyun çeşitleri

Çocuklar için ev yapımı oyunlar! Evde çocuklarla oynanabilecek oyun çeşitleri 1

Evde durduğunuz süre boyunca çocuğunuzun gelişimine katkı sağlayabilecek farklı oyun seçeneklerini sizler için bir araya derledik. Evde oynanabilen ve el beecerisini geliştiren oyun çeşitleri…

Yaklaşık 1 buçuk senedir koronavirüs salgını ile mücadele ettiğimiz şu zorlu süreçte hepimiz geçici bir süreliğine dahi olsa evlerde durmaktan sıkılmış olabiliriz. Salgın nedeniyle evde daha çok zaman geçirmek durumunda kalan anne-babalar, çocukları ile keyifli bir vakit geçirme olanağını de kazanmış olur. Evde durulduğu sürece akıp giden zamanı boş ve verimsiz geçirmek yerine çocuklar için kazançlı ve keyifli hale getirebilirsiniz. Evde uygulayabileceğiniz değişik oyun fikirlerine ihtiyaç duyuyorsanız sizlere fikir olacağını düşündüğümüz bazı oyun alternatiflerini bir araya getirdik. Sosyal medya hesabında @ogretmen.baba kullanıcı hesabıyla ev yapımı oyunları paylaşan Mehmet Gönen ile  ‘Evde 99 oyun’ isimli kitabın yazarı Mehmet Çamlıbel’den tavsiye oyunlar…

ÜFLEMELİ BASKET:

OYUNCU SAYISI: 2 yada +2

MALZEMELER: Soda şişesi, minik kase, pinpon topu

Karşılıklı yerleştirilen şişelerin üstüne pinpon toplarını koyun ve şişelerin ortasına kaseyi yerleştirin. Oyuncular pinpon topuna üfleyip zeminden kaseye basket atmaya çalışmalıdır. Hedeflenen sayıya ulaşan kişi oyunu kazanır. Bu oyun ile çocuğun nefes kontrolünün güçlenmesi ve sayı sayma becerisi kuvvetlenir.

EN HIZLI KİM? 

OYUNCU SAYISI: 2

MALZEMELER: Koli bandı, ip, kağıt rulo, plastik top, ip

Koli bandının iki tarafı karılıklı bağlanmış iplerle oyuncular tarafından makaralara sarılır. Sarma eylemi bitince sarma biterek kendine ilk çeken kazanır. Günlük yaşam ve el becerilerinin kazanması hedeflenir.

HARİTACILIK OYUNU

OYUNCU SAYISI: 2 YA DA +2

MALZEMELER: Harita ve kum saati

Verilen süre boyunca oyunculara haritadaki yerleri bulmaları istenir. İllerin yerini en çok bilen kazanır. +7 yaş çocuklar için coğrafya bilgisinin gelişimine katkı sağlanır.

İZLERİ EŞLEŞTİR OYUNU

OYUNCU SAYISI: 1 YA DA +1

MALZEMELER: Plastik çatal, oyun hamuru

Çatalların bazıları dişler tarafından kırılır, çatalların aynı durmamasına özen gösterilir. Kırılan çatallar oyun hamuruna tek tek bastırılarak çatalların oyun hamurundaki izleri bulması istenir.

Wok tencere nedir, iyi mi kullanılır? Wok tencere özellikleri nedir 1

Wok tencere nedir, iyi mi kullanılır? Wok tencere özellikleri nedir

Epidural (düzgüsel) doğum nedir? Ağrısız doğum iyi mi yapılır? 1

Epidural (düzgüsel) doğum nedir? Ağrısız doğum iyi mi yapılır?