Çocuklar için İnternet’i ve sanal dünyayı bu kadar çekici yapan nedir?

Çocuklar için İnternet'i ve sanal dünyayı bu kadar çekici yapan nedir? 3

Bilgisayar oyunları çocukların sosyalleşmesine, yaratıcı düşünmesine, bilgiye rahat ulaşmasına olanak sağlarken, İnternet’in kolaylıkla kontrol edilememesi, eğlencenin televizyonda olduğu gibi pasif değil direkt çocuğun da dâhil olduğu aktif bir ortam olması, ucuz ve uzun süre ulaşılabilir olması en çekici özellikleri arasındadır. Ayrıca İnternet, sürekli olarak bir ödül sistemine sahiptir; yeni arkadaşlar, beğeniler, oyunları kazandıkça seviyenin yükselmesi… 

Bilgisayar ucu bucağı olmayan, dünyanın her yerinden ulaşıma izin veren kocaman bir özgürlük ağıdır. Bilgisayar oyunları çocukların sosyalleşmesine, yaratıcı düşünmesine, bilgiye rahat ulaşmasına olanak sağlarken, internetin kolaylıkla kontrol edilememesi, eğlencenin televizyonda olduğu gibi pasif değil direkt çocuğun da dâhil olduğu aktif bir ortam olması, ucuz ve uzun süre ulaşılabilir olması en çekici özellikleri arasındadır.

61370f20ae298b36b932d859

İnternet kullanana sürekli ve hızlı bir biçimde ödül veren bir sistemdir. Yapılan eylemin hemen karşılığını verir. Oyunu kazanırsanız seviyeniz yükselir, gönderi atarsanız beğeniler gelir, arkadaş sayınız hızlıca artabilir. Bunlar İnternet’i kullanan kişiyi her seferinde ödül almış gibi hissettirir. Bu da İnternet’in bağımlılık yaratmaya en yatkın yönüdür. Özellikle oyunlar oynayana sanal bir başarı hissi verir. Çocukların normal hayatta yapamadığı ya da yapamayacağını düşündüğü alanlarda başarılı olmuş hissi yaratır.

EBEVEYN OLARAK NELER YAPABİLİRSİNİZ?

  • Çocuğunuzun vaktinin büyük bir kısmını geçirdiği İnternet ortamı hakkında bilgi sahibi olun.
  • Çocuğunuzun zamanın ne kadar değerli olduğunu ve harcadığı zamanda çok daha verimli aktiviteler yapabileceğini fark etmesine yardımcı olun.
  • İnternet yerine yapılabilecek başka etkinlikler ve konuşulacak farklı konular belirleyin.
  • Çocuğunuzun sanal dünyada neler yaptığını bilin. Hangi oyunları oynuyor? Hangi uygulamaları kullanıyor?

5e9c56e666a97c156aea8c22

  • Evde İnternet kullanımı ile ilgili kurallarınız evin tüm fertleri ile ortak olsun. Anne ve babanın koyduğu kurallar ve uygulama biçimleri farklı olduğunda çocuklar uygulamakta normalden fazla zorlanacaktır.
  • Çocuğunuzu İnternet’in tehlikeleri konusunda bilgilendirin ve nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatın.
  • Örneğin kişisel bilgilerini, ev adresini paylaşmaması ya da tanımadığı kişilerle arkadaşlık kurmaması konusunda uyarılarda bulunun.

Sanal dünyada zarar görmemesi için çocuğunuza karşı kucaklayıcı olun!

Bu en önemli kısım!

  • Sanal ortamlarda kendilerini kötü hissettiren, tehdit eden herhangi bir durum olduğunda bunu sizinle paylaşması için teşvik edin.,
  • Bu paylaşımlar sırasında önceliğiniz sorunu ortadan kaldırmak olsun.
  • Suçlayıcı ya da öfkeli tavırlar gelecek sorunlarda çocuğunuzu sizden uzaklaştırabilir.

Bedai Meral Kutman, Psikolojik Danışman / Posta Gazetesi

Omicron'la ilgili heyecanlandıran açıklama 2

Omicron’la ilgili heyecanlandıran açıklama

Anne evine gitmek boşanmada kusur oluşturur mu?

Anne evine gitmek boşanmada kusur oluşturur mu?