Çocuklar niçin tırnak yer?

Çocuklar niçin tırnak yer?

Anne ve babaların maalesef muzdarip olduğu bir mevzu…

Tırnak yeme alışkanlığı genel anlamda 3-4 yaşlarında ortaya çıkmakla birlikte evlatların %40 da görülmektedir. Kız çocuklarda daha oldukca rastladığımız bir durumdur.

Peki niçin çocuklar tırnak yer?

Aile içindeki problemler ; anne ve babanın geçimsizliği, kıskançlık, çocuğun devamlı azarlanması yada ebeveynin aşırı kaygılı, koruyucu olması ve aile içinde tırnak yeme alışkanlığı olan birini görme benzer biçimde sebepler buna yol açabilir. Doğru bir yol seyredilip bu alışkanlık terkedilmediği takdirde erken erişkinlik dönemine kadar sürebilmekte.

Anne babalar tarafınca erken fark edilip çocuğa süre vermeli ve bu süreç içinde tırnak yemenin hoş bir davranış olmadığını, tırnak yediği süre ellerinin bakımsız göründüğünü, eli ağzına götürdüğün mikroplar mideye gidip hasta edeceğini, isterse bu alışkanlıktan vazgeçebileceği eleştirici bir tavır sergilenmeden anlatılmalıdır.

Çocuğum dikkati başka bir şeye çekilmelidir.

Çocuğa tırnak bakımını öğrenmesi ve sevmesi için özendirici yöntemlere de başvurulabilinir. Bunun için çocuğun hoşuna gidecek bir tırnak bakım seti almak, tırnakları kesip, törpülemek ve krem sürmek yararlı olacaktır.

Bir uzman olarak tırnak üstüne sürülen acı ojeyi önermiyorum.

Son olarak tırnak yemenin ve ısırmanın oldukca fena bir alışkanlık olmadığı ve bunu isteyenlerin kolaylıkla terk edebileceklerini çocuklarınıza anlatmalı ve buna inandırmalısınız.

İnandığı taktirde caymak için çaba gösterecektir.

Asla evladınız ile inatlaşmayın. Zira inatlaşmak alışkanlığın kökleşmesine ve bunu sizleri kızdırmak ve huzursuz etmek için bir vasıta olarak kullanılmasına niçin olmaktadır.

Uzm. Dr. Ali Fuat Serpen

Evlilik iki kişilik bir yetişkin ilişkisidir

Evlilik iki kişilik bir yetişkin ilişkisidir

Yarıyıl tatili uzayacak mı? Milli Eğitim Bakanı Özer'den karne töreninde net açıklama

Yarıyıl tatili uzayacak mı? Milli Eğitim Bakanı Özer’den karne töreninde net açıklama