Çocuklarda boy uzamasına destek olan besinler

Çocuklarda boy uzamasına destek olan besinler

Araştırmalar, boy uzunluğunun genetik olmasının yanı sıra tüketilen gıdalardan, uyku düzeninden ve egzersiz alışkanlıklarından etkilendiğini gösteriyor. Evlatların tüketmesi ihtiyaç duyulan boy uzamasına destek besinler var.

Peki, hangi gıdalar evlatların kemik gelişimine katkı sağlar ve boylarının uzamasına destek sağlar?

Çocuklar boy uzaması için neler tüketmeli? 

Süt ve süt ürünleri boy uzaması için sıhhatli bir kemik yapısı şarttır. Sıhhatli bir kemik yapısının oluşması için kalsiyum ve fosfordan varlıklı süt ürünlerinin tertipli şekilde tüketilmelidir.

Çocuklarınızın gece uyumadan ilkin içtiği bir bardak süt ise tüm bu faydalarının yanında gelişme hormonu salgılanmasını uyararak kemik gelişimini ve boy uzamasını desteklemektedir.

İnek sütünün fazla tüketimine dikkat! 

İnek sütünün fazla oranda tüketilmesi vücutta kalsiyum-fosfor dengesini bozabilir. Sonucunda kemik gelişimini negatif etkileyebilir.

Ek olarak demir eksikliğini tetikleyebilir. Bu sebeple çocuklarda inek sütünün günde en fazla 500 ml tüketilmesinde yarar var.

Yağlı balıklar Alabalık, somon, uskumru, ton balığı şeklinde yağlı balıkların etleri D vitamini açısından zengindir. Sığır karaciğeri, peynir ve yumurta da bir miktar D vitamini ihtiva eder. D vitamini kalsiyum ve fosforun ince bağırsaktan emilimini artırır.

Hem de D vitaminin fazlaca büyük bir kısmını güneş kanalıyla vücudumuzda ürettiğimiz için güneşin fazlaca dik gelmediği saatlerde günde minimum 15-20 dakika güneşlenmeye de dikkat edilmelidir.

Yeşil mercimek Vücudumuz kalsiyum ve D vitaminini metabolizmasının doğru bir halde emek vermesi için kafi oranda magnezyuma gerekseme duyar.

Çocuğunuzun beslenmesinde magnezyum kaynaklarını tertipli bir halde bulundurarak kemik gelişimine ve boy uzamasına katkıda bulunabilirsiniz.

Yeşil mercimek magnezyumun iyi kaynaklarından biridir. Öteki magnezyum kaynakları ise; ıspanak, brokoli, enginar, uskumru, bitter çikolata ve domates şeklinde besinlerdir.

 Kuru yemişler Fındık, yer fıstığı, ceviz, badem şeklinde kuru yemişler çinkonun en iyi kaynaklarındandır ve sağlığa yararlı yağ asitleri ihtiva ederler. Meydana getirilen araştırmalar boy kısalığı olan çocuklarda çinko eksikliğinin daha yaygın bulunduğunu göstermiştir.

Kuru yemişleri çocuklarınızın ara öğünlerine ekleyebilirsiniz. Bu şekilde boy kısalığı riskini azaltmış olmuş olursunuz. Ek olarak kuru yemişler enerji kıymeti yüksek sıhhatli bir atıştırmalık olduğundan çocuğunuzun kan şekerini dengeleyerek abur cubur, sağlıksız gıdalara yönelmesini engelleyebilir. Enerji yoğunluğu yüksek olduğundan kuru yemişlerin miktarına dikkat etmekte yarar var. 1 porsiyonu 25 gramdır, 2 tane ceviz yada 5 tane fındık bir porsiyona eşittir.

Posta

Koşma Düşersin

Koşma Düşersin

Hissettiğimizi asla unutmuyoruz...

Hissettiğimizi asla unutmuyoruz…