Çocuklarda mastürbasyon

Çocuklarda mastürbasyon

Birçok anne-baba için çocuğunun mastürbasyon yapması kabul edilebilir durum değil. Aileler çoğu zaman bu davranışı fark ettiklerinde ciddi şekilde endişeleniyor. 

Aileler ilk olarak çocuklarına kızarak ya da ceza vererek bu problemi çözmeye çalışıyor. Çocuk, Ergen ve Genç Psikiyatrı Uzman Dr. Neslim G. Doksat, bilhassa kız evlatlarının ailelerinin bu mevzuda daha fazlaca kaygı taşıdığını söylüyor. 

Çocuk mastürbasyonu sıhhatli gelişim açısından mühim

Bebek ve evlatların 3 yaşından itibaren her türlü davranışla beraber tüm bedenlerini keşfederken, cinsel organlarını da keşfettiklerini söyleyen Doksat, bu keşifle beraber çocuklar hem de bu bölgeden haz almayı da öğrendiklerini dile getiriyor. 

Bu yaşlardan itibaren kendini keşfetme ile ilgili oyunlara cinsel oyun dendiğini söyleyen Doksat, belli periyotlarda sergilenen bu davranışın evlatların gelişimi açısından sıhhatli bulunduğunu dile getiriyor. 

Anne ve babalara bir de uyarıda bulunan Uzman Dr. Neslim G. Doksat, “Ara ara çocuğun mastürbasyon yapıyor olması, aslen düzgüsel cinsel gelişmenin bir parçası doğrusu anormal bir durum değil. Ne zamanki bunun sayısı artıyor, insan içinde halletmeye başlıyor, gününün büyük bir kısmını bunla geçiriyor işte o vakit problem olabilir.”

Onu mastürbasyon yaparken gördünüz!!! 

Çocuğunu mastürbasyon yaparken gören ailelerin derhal ürkü olmaması icap ettiğinin altını çizen Doksat, fiil tamamlandıktan sonrasında onu uyarmanın doğru olacağını söylüyor. 

Doksat yapılması gerekenleri şu şekilde sıralıyor; 

  • Çocuğunuzda bu davranışı gördüğünüz vakit ilk etapta ürkü yapmamanız ve eylemi kesmemeniz gerekiyor. 
  • Çocukta suçluluk duygusu yaratacak şekilde bir yaklaşımda bulunmamanız gerekiyor. 
  • 3-3.5 yaşından itibaren genel mahremiyet kurallarını çocuğa anlatmakta yarar var. 
  • Eğer hala devam ediyorsa, onu fiil bittikten sonrasında bu hareketleri insan içinde yapmak doğru değil, bunu yapma benzer biçimde söylemler yerine onu oyalayacak başka aktiviteler sunmak fazlaca doğru olacaktır. 
Çocuk mastürbasyonunda epilepsi şüphesi 

Çocuklarda sıkça görülen mastürbasyon davranışının altında evlatların fazlaca fazla yalnız bırakılması ve ebeveyni ile yakın ilişki kurulamaması benzer biçimde sebeplerin bulunduğunu söyleyen Doksat, ailelerin evlatları ile yakından ilgilenerek, onların sevecekleri aktivitelerle aşırıya kaçan bu hareketlerden kurtulabileceğini söylemiş oldu. 

Uykuya dalmadan ilkin meydana getirilen bu tür davranışlara ailelerin müdahale etmemesi icap ettiğini vurgulayan Doksat, “Bu sebeple bu tarz şeyleri sıhhatli ve düzgüsel cinsel gelişmenin bir parçası olarak görüyoruz” dedi. 

Evlatların bu davranışı fazlaca sık yapmasının altında epilepsi şüphesi de oluşturabileceğini söyleyen Doksat, tüm tedbirlere karşın engellenemez şekilde çocuk günün, dakikalarını mahremiyet kurallarını gözetmeden bu davranışı sürdürüyorsa acil olarak bir çocuk psikiyatrına başvurulması icap ettiğini açıkladı. 

Uzm. Dr. Neslim Doksat

Çocuk yiyecek yiyor da siz yemiyor zannediyor olabilir misiniz?

Çocuk yiyecek yiyor da siz yemiyor zannediyor olabilir misiniz?

İzmir'de yangın faciası! 3

İzmir’de yangın faciası!