Çocuklarınız Bu 7 Davranışı Sergiliyorsa Endişe Etmelisiniz

Çocuklar bazen ebeveynlerin sinirlerine meydan verirler – bu genellikle normaldir. Ancak, bazı durumlar çok sık tekrarlanırsa, ebeveynler, gelecekte sorunlara neden olmamak için onlara dikkat etmelidir. Uzmanlar ayrıca ebeveynlerin nelere dikkat etmesi gerektiğini ve endişe duyduklarını açıklar.

Ne zaman müdahale edeceğinizi bilmek

 

Aşağıdaki özellikler sorunun kendiliğinden çözülmeyeceğini göstermektedir:

 

Çocuğunuzun davranışı bir ay veya daha fazla sizi endişelendiriyor.

Durumu kontrol edemezsin.

Etrafınızdaki insanlar çocuğunuzun davranışından muzdarip.

Çocuğunuzun davranışı, herhangi bir sebep olmaksızın aniden değişti. Örneğin, bir çocuk aniden arkadaşlarına ayrılır ve kaba gelirse, onlarla konuşmanın zamanı gelmiştir.

Çocuğunuz, notlarının kötüleşmesi, çatışma veya kavgalar yaşanması veya sınıfları atlama gibi okulda sıkıntı yaşamaya başlar.

Uyku, hijyen ve yeme ile ilgili sorunlar meydana gelir.

Dikkat etmeniz gereken başka özellikler de vardır.

 

7.Affedilemezlik

 

“Köpeğimiz oğlumuzla oynamak istemiyordu, çünkü çok sıcaktı ve uykuya daldı.”

Çocuklar çelişen bir durumdan nasıl çıkacaklarını bilmelidirler. Ebeveynler genellikle onlara savaşmayı öğretir, ancak çoğu durumda, tüm olumsuz duyguların gitmesine izin vermek daha iyidir. Bir çocuk her zaman intikam almaya çalışırsa – bu kötü bir işarettir.

 

Ne yapalım?

 

Make emin Çocuğunuzun bağışlama olduğunu anlar. Onlara bir rol modeli ol. Çatışmanın nedenini bulmak için çocukları kendi duygularını diğer insanların duygularıyla birlikte analiz etmelerini sağlayın. Hoş olmayan bir durumdan nasıl kurtulacaklarını açıklar.

 

6.Sorumsuzluk

“Çocukluğumda ağabeyim her zaman suçu bana bıraktı ve şikayet eden çocukların bir yetim evine gönderildiklerini söyledi. Bir keresinde televizyonu bıraktığımı ve kırdığımı söyledi. Ama anne babam beni hastaneden aldığında oldu. Bütün suçu kabul etmek için kullanmıştım, bunu yaptığımı doğruladım. Sonuçta, her şey için cezalandırıldı. ”

Şimdi, suçu her zaman iş yerinde meslektaşlarına kaydıran bir yetişkin olduğunu düşünelim.

 

Ne yapalım?

Sınırları yavaşça artırarak bir çocuğun sorumlu olmasını öğretin . Kötü davranışların sorunlarını ve nedenlerini tartışınız.

 

5.Aşırı inatçılık

 

“Kasıtlı olarak saçlarına zarar verdi Hepsini kaldırmak 2 saat sürdü. ”

 

Bir kişi eğer taviz verebiliyorsa görüşlerini savunabilirse iyi olur. Ebeveynler çocuklarının bu beceriyi çocukluk döneminde geliştirmelerine yardımcı olmalıdır, çünkü bir genç veya yetişkinken öğrenmesi daha karmaşıktır.

 

Ne yapalım?

 

Çocuğunuzun duygularını anlayın ve onların inatçılığının sebebini öğrenin. Onlara kendi ve başkalarının duygularını ve motiflerini anlamalarını öğretin. Ne yapabileceklerini ve ne yapmaları gerektiğini bilmelerini sağlayın. Yalvarmak, tartışmak, rüşvet vermek, suçlamak vb. Sakin ve dürüst olun, fakat “Hayır, bu kek iştahınızı öldürecek” yerine, “Çorbunuzu bitirdikten sonra şeker yiyebilirsin” gibi şeyler söyleyerek uzlaşmayı unutma. ”

 

4.Manipüle

 

👍🏻Bu da ilginizi çekebilir ⭐️ 

video

“Bu çocuğun oraya gittiğini ve babasına bağırdığını duydum.”

Bazen çocuklar istediklerini elde etmek için ebeveynlerini ve akrabalarını manipüle ederler. Süpermarkette ağlamaya başlarlar veya başka yöntemler kullanırlar. Fakat aileleri, arkadaşları, meslektaşları vb. Ile bu şekilde davranarak sağlıklı ilişkiler kurmayacaklarını bilmeliler.

 

Ne yapalım?

 

Çocuğunuzu gerçekten rahatsız eden şeylerden kaprisleri ayırt etmelisiniz . Çocuklar genellikle ebeveynlerinden yeterince ilgi görmediklerinde manipüle etmeye başlarlar. Bu yüzden onlarla yeterince zaman geçirmeniz önemlidir. Sakin olun, bağırmayın veya tehdit etmeyin – bu zor olabilir ama gerçekten etkilidir.

 

3.Değişim korkusu

 

Küçük çocuklar için aynı kuralları ve eylemleri takip etmek daha iyidir. Ancak daha büyük çocuklar değişikliklere alışmalı ve onları kabul etmeyi öğrenmelidir. Yoğun modern dünyada, aşırı muhafazakarlık ciddi sorunlara neden olabilir. Bir çocuk anaokuluna gider, ancak kalemler kutuya yanlış sırada konduğunda ağlarsa, bu davranışa dikkat etmelisiniz.

 

Ne yapalım?

 

Çocuklara her zaman değişikliklerden bahsetmeli ve neler olacağını açıklamalısınız. Duygularınızı kontrol edin – çocuklar kolayca vücut dilini okuyor ve endişenizi fark ediyorlar. Çocuklar yan yana olduğundan arkadaşlarla birlikte zorluklarla daha iyi başa çıktıklarından onları bul. Konuşun onlar fark olduğunu biliyorum böylece onların duyguları hakkında. Çocuklar için küçük problemlerin ve zorlukların çok zor olduğunu anlamak ve hatırlamak.

 

2.Döküntü eylemleri

 

“Arkadaşımın çocuğu bunu kilerlerine yaptı.”

 

Çocukların kendiliğindenliği, plastik bir tepsiye sıcak bir tava koymazlarsa veya yeni beyaz pantolonlarda çamura atlamazlarsa sevimli olurlar. Bu tür çocuklar, eylemlerini, onlar ve etrafındaki insanlar için tatsız olsa da, sonuçları düşünmeden konuşur ve hareket ederler. Bu gibi durumlarda ebeveynler çocuklarına davranışlarının olası sonuçlarını tahmin etmeyi ve tahmin etmeyi öğretmelidir.

 

Ne yapalım?

 

Kalın sakin . Çocuklarınızın eylemlerini onlarla analiz edin ve bunları neden yaptığını öğrenin. Davranışlarının sonuçlarını çözmeye çalışalım. Çocuğunuza kendi kendini kontrol etmeyi öğretin, dürtüsel olarak hareket ettiklerinde belirli kurallar belirleyin ve bu kurallara uyduklarında harika olduklarını söyleyin.

 

1.Kendilerini uygun şekilde eğlendirememe

 

Rus çocuk psikoloğu Katerina Murashova bir deney yaptı. 68 ergen (12-18 yaş), arkadaş ya da gadget olmadan, yalnız 8 saat geçirdi. Diğer tüm katılımcılar gerçekten kötü hissettiklerinde Ony 3 genç bu görevle başa çıkmayı başardı.

 

Bebekler kendilerini eğlendiremez ve iyi. Ancak büyük çocuklar kendi kendini idame ettirmeyi öğrenmelidir. Bir çocuk bu beceriyi geliştirmezse, kendi duygularına konsantre olamazlar çünkü her şey onları rahatsız eder. Böyle çocuklar yetişkin olduğunda, telefonlarının ölmesi gibi basit bir şey olduğunda paniğe başlayacaklar.

 

Ne yapalım?

 

Çocuğunuzla konuşun ve birlikte vakit geçirin . Belirli bir süre için gadget’ları kullanmalarına izin verin. Neleri sevdiklerini ve neyi yapmadıklarını öğrenmek için onlara öğretin. Telefonlara ve bilgisayarlara bağlı olmayan hobileri bulmalarına yardımcı olun.

 

Eğer onunla baş edemiyorsan …

“10 yaşındaki oğlum obsesif kompulsif bozukluktan muzdarip ve bunu toplar.”

 

Bir  psikologu ziyaret edin . Bu, ailenizi ve akrabalarınızı önemsediğiniz ve bir uzman yardımı almak istediğiniz anlamına gelir. Bu arada, çocuklarda bu yıkıcı davranış için farklı nedenler vardır. Sadece doktorların zihinsel sorunları doğru bir şekilde teşhis edebildiğini unutmayın.

 

Kaynak: https://brightside.me/inspiration-psychology/7-types-of-childrens-behavior-parents-should-worry-about-562610/

⭐️- EN ÇOK İZLENENLER - ⭐️ 
video
video
video
video
video
video
video
video