D vitamini eksikliği nedeniyle ortaya çıktığı pek bilinmeyen 7 hastalık!


D Vitamini eksikliği ciddi bir sorun. Vücudumuz için büyük önem taşıdığı halde düzenli olarak almanın zor olduğu bir madde.

Balık, süt ürünleri veya yumurta tüketmeyenlerin, örneğin veganların yiyeceklerden yeterli D vitamini almalarına imkan yoktur. Ayrıca fazla kilolu olmak, kapalı mekanlarda fazla vakit geçirmek, daha koyu cilt rengi ve Crohn ve çölyak gİbi emilim bozuklukları da D vitamini eksikliği meydana getiren faktörler.

Bilinen D vitamini eksikliği semptomları kemiklerde zayıflık, kas ve diş sorunlarıdır. Oysa daha başka ciddi hastalıkların ortaya çıkmasında da D vitamini eksikliği söz konusudur.

D Vitamini Eksikliği Hastalıkları

Astım

2014’te yapılan bir çalışma astımı olan çocukların büyük çoğunluğunun D vitaminlerinin eksik olduğunu buldu. D vitamini inflamasyonu azalttığı için astım tedavisinde etkili oluyor.

Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon ile D vitamini eksikliği arasında korelasyon olduğunu gösteren çalışmalar vardır.

İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları (İBH)

2016’da yapılan bir çalışma İBH olan hastaları 5 yıl süresince incelemişler. Bu hastaların % 30’unun D vitamini eksikliği varmış. Ayrıca bu hastalardan D vitaminleri düşük olanların diğerlerine göre daha fazla ilaç kullandıkları ve daha fazla doktora gittikleri görülmüş. Bu çalışma D vitamini yüksek olanların İBH ile daha iyi baş edebildiklerini gösteriyor.

Grip

D Vitamini ve soğuk algınlığı üzerine yapılan çalışmaları değerlendiren bir analiz, D vitamini eksikliğinin tedavi edilmesinin, vücudun bakteri ve virüslerle savaşmasına yardım ederek grip ve soğuk algınlığına yakalanma riskini azalttığını gösteriyor. O nedenle grip mevsiminde D vitamini almak hastalığı önler.

Diş Çürükleri

24 klinik çalışmanın değerlendirildiği bir analize göre çocuklara düzenli olarak D vitamini verilmesi diş çürümelerini önlüyor. D Vitamini eksikliği olduğunda vücut sağlıklı dişler için gereken kalsiyumu düzenleyemiyor.

Romatoid Artrit

Bir araştırma RA hastalığı olanların D vitamini düzeylerinin normal kişilerin yarısı düzeyinde olduğunu gösteriyor. Eğer RA aktifse mutlaka D vitamini düzeyi ölçülmeli.

Kanser

2006’da yayınlanan bir değerlendirmeye göre D vitamini kanserden koruyor, D vitamini mutasyona uğrayan hücrelerin çoğalmasını önlüyor ve onları izole tutuyor.

Özet çeviri: Nurçin Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz®

Referanslar: 

[i] Vitamin D Deficiency: Symptoms, Causes, and Health Risks. WebMD. Available at: http://www.webmd.com/diet/guide/vitamin-d-deficiency#2. Accessed March 16, 2017.

[ii] Bener A, Ehlayel M, Bener H, Hamid Q. The impact of Vitamin D deficiency on asthma, allergic rhinitis and wheezing in children: An emerging public health problem. Journal of Family and Community Medicine. 2014;21(3):154. doi:10.4103/2230-8229.142967.

[iii] Tamez H, Kalim S, Thadhani R. Does vitamin D modulate blood pressure?. Current Opinion in Nephrology and Hypertension. 2013;22(2):204-209. doi:10.1097/mnh.0b013e32835d919b.

[iv] Kabbani T, Koutroubakis I, Schoen R et al. Association of Vitamin D Level With Clinical Status in Inflammatory Bowel Disease: A 5-Year Longitudinal Study. The American Journal of Gastroenterology. 2016;111(5):712-719. doi:10.1038/ajg.2016.53.

[v] Martineau A, Jolliffe D, Hooper R et al. Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory tract infections: systematic review and meta-analysis of individual participant data. BMJ. 2017:i6583. doi:10.1136/bmj.i6583.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close
Share
Pin
WhatsApp
Tweet
+1