Diş fırçalamak orucu bozar mı? Diyanet diş fırçalama konusunda ne diyor?

Diş fırçalamak orucu bozar mı? Diyanet diş fırçalama konusunda ne diyor?

Diş fırçalamak orucu bozar mı? Diyanet diş fırçalama mevzusunda ne diyor? Kutsal Ramazan ayının gelmesiyle beraber Müslümanlar oruç tutmak için hazırlıklar hayata geçirmeye başladı. Ramazan ayında en çok dört gözle beklenen soruların başlangıcında ise Diş fırçalamak orucu bozar mı? sorusu geliyor.

DİŞ FIRÇALAMAK ORUCU BOZAR MI?

Oruçlu iken diş fırçası yada misvak kullanmak: Peygamberimiz oruçlu iken dişlerini misvak ile temizlerdi. (Tirmizî, “Savm”, 29) şeklinde orucu bozmayan durumlar içinde içeriyor. İslam’da genel olarak bir durumda kuşku var ise onu yapmamak en sağlıklı olanıdır şeklinde kaideye gore gün içinde esasen yiyecek yenmediği için diş fırçalamanın lüzumlu olmadığı ve orucu sıhhatini bozabileceği görüşüne gore “diş fırçalamak orucu bozabilir” diye düşünmek daha iyi olur.

Nihat Hatipoğlu ise bu mevzu hakkında şu şekilde izahat yapmıştır;

“Oruç tutan bir kişinin dişlerini fırçalarken macun kullanımı doğru değildir. Hz. Muhammed, oruçluyken misvak kullanmayı mekruh saymıştır. Bu yüzden dikkat etmek gerekir. Diş etleri kanayabilir, kullandığınız macunun tadı boğazınızdan aşağı inebilir… Fakat en azından ağız kokunuzun azalması için, macun sürmeden hafifçe şekilde dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Fakat benim tavsiyem, iftardan sonrasında ve sahurdan ilkin dişlerin fırçalanmasıdır.”

diş

ORUCUN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Farz oruçlar: Farz oruç da, iki kısımdır: Belirli zamandaki oruç ve Ramazan-ı şerif orucu.
Belirli zamanda olmayan farz oruçlar: Kaza ve keffaret oruçları böyledir. Fakat, keffaret oruçları farz-ı amelidir. Kısaca, inkar eden kafir olmaz.

Vacib oruçlar: Bunlar da, belirli olur. Belli gün yada günler oruç adamak gibi.

Sünnet olan oruçlar: Muharremin dokuzuncu ve onuncu günleri oruç tutmak gibi.

Müstehab oruçlar: Her arabi ayın 13,14 ve 15. günleri oruç tutmak gibi ve yalnız cuma günü oruç tutmak ve kurban bayramı arefesinde oruç tutmak gibi. Yalnız cuma günü oruç tutmak mekruh olur da denildi. Cuma günü oruç tutmak isteyenin, perşembe yada cumartesi günü de tutması iyi olur. Şu sebeple, sünnet yada mekruh denilen bir işi yapmamak lazımdır.

ramazan

Haram oruçlar: Fıtır (Ramazan) bayramının birinci günü ve Kurban bayramının her dört günü oruç tutmak haramdır.

Mekruh oruçlar: Muharrem’in yalnız onuncu günü (Aşure’de) oruç tutmak ve yalnız cumartesi günleri oruç tutmak ve nevruz ve mihrican günleri oruç tutmak ve tüm yıl, her gün oruç tutmak ve konuşmamak şartı ile oruç tutmak mekruhtur.

Orucu bozan şeyler: Ramazan ayında, oruçlu bulunduğunu bilmiş olduğu halde ve fecir ağarmadan evvel niyet etmişken, yararlı bir şey yemekle, içmekle, doğrusu besin yada ilaç olarak yenilmesi adet olan yada zevk ve keyif veren bir şeyi ağızdan mideye sokmakla ve cima yapmak yapılmakla oruç bozulur ve kaza ve keffaret lazım olur. Bu tarife nazaran, sigara içmek orucu bozar. Hem kaza, hem keffaret lazım olur. Bundan dolayı dumandaki katı ve sıvı zerreler tükrük ile mideye giderler.

diş2

ORUCU BOZUP KAZA GEREKTİREN DURUMLAR

Hata ile bozularak, örneğin abdest alırken boğazına su kaçmak,

 

Boğazına kar, yağmur kaçmak,

 

Tehditle, zorla orucu bozulmak,

 

Taharetlenirken içeriye su kaçmak,

 

Burnuna sıvı ilaç koymak,

 

Burnuna kolonya çekmek.

 

Ud ağacı ve anber ile tütsülenip dumanını çekmek.

 

Başkasının içtiği sigara dumanını isteyerek çekmiş olmak.

 

Kulağın içine yağ ve ilaç damlatmak.

 

Derideki yaraya konan ilacın içeriye girmesi.

 

Vücudun herhangi bir yerine iğne ile ilaç şırınga etmek.

 

İsteyerek, zorlayarak ağız dolusu kusmak.

 

Dişi kanayan yada diş çektiren bir kimsenin ağzındaki kanı yutması. Veyahut tükürükle müsavi (eşit) oranda karışık kanı yutmak.

 

Uyurken ağzına su akıtmak.

 

Boğazına huni ile bir şey akıtmak.

 

Ramazanda sabaha kadar niyet etmeyip, sonrasında bir şey yiyip içmek.

 

Fecir bulunduğunu doğrusu imsak vaktinin bittiğini bilmeden yiyip içmek.

 

Güneş battı zannederek orucu bozmak.

 

Geceden dişleri içinde kalan nohut kadar şeyi yutmak. Nohuttan ufak ise bozmaz.

 

Oruçlu bulunduğunu unutarak yiyip-içmeye devam etmek. Eğer orucunun bozulmadığını bilmiş olduğu halde yiyip içmeye devam ederse keffaret de lazım gelir.

 

İhtilam olduktan sonrasında orucunun bozulduğunu zannederek yiyip içmeye devam etmek. Bozulmadığını bilerek yiyip içerse keffaret de gerekir.

 

Ağrıyan dişini morfin vurdurarak çektirmek zorunda kalan kimse, orucu bozulmuş olduğu için yiyip içerse yalnız kaza icab eder.

 

Seferde iken ikamete niyet edip, sonrasında yiyip içmek.

 

Mukim iken sefere çıkınca yiyip içmek.

 

Uyku halinde bir şey yiyecek.

kaynak=sifalihersey.com

Send to E-mail