‘Ekmek tek başına kilo aldırmaz, suya limon katmak zayıflatmaz’

'Ekmek tek başına kilo aldırmaz, suya limon katmak zayıflatmaz'

Aşırı kilo almak, kalp-damar hastalıklarından diyabete varıncaya kadar birçok hastalığa niçin oluyor. Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Pınar Demirkaya, bu doğrultuda uygun beslenme önerilerinde bulunurken, doğru malum yanlışları sıralıyor: “Suya limon katmak zayıflatmaz, ekmek tek başına kilo aldırmaz…”

Bilhassa pandemi sebebiyle evde kalınan günlerde hem hareket eksikliği yaşanıyor hem de sıkıntıdan daha çok gıda tüketiliyor. Bunların yanına sağlıksız beslenme eklenince kilo artışı kaçınılmaz hale geliyor. Böylelikle bağışıklık düşebiliyor, Koronavirüs ve mevsimsel gribin yanı sıra kalp-damar hastalıkları ile diyabet şeklinde birçok rahatsızlığa kapı aralanabiliyor.

Bağışıklığı güçlendirerek zayıflamanın mümkün bulunduğunu söyleyen Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Pınar Demirkaya, yapılacak diyetin kişiye hususi olması icap ettiğini vurguluyor. Her diyetin her insana uymayacağını, kalori hesabı yapmadan da zayıflanabileceğini belirten Demirkaya, uygun beslenme önerilerinde bulunuyor ve rejimde doğru malum yanlışları sıralıyor. 

Depresyon için balık 

Kış mevsiminde güneş ışığından minimum seviyede faydalanıyoruz. Sadece azca güneş ışığı, depresyon riskini artıran faktörler içinde yer alırken, depresyon ise kilo alımını tetikleyebiliyor. Dolayısıyla ceviz, keten tohumu ve balık şeklinde Omega 3 zengini gıdaların rejim planında bulunması yarar sağlıyor. 

Bağışıklığa maydanoz 

Koronavirüs, soğuk algınlığı, mevsimsel grip için bağışıklığı korumak mühim olduğundan, kış aylarında düşüşe geçen bağışıklık için çinko ve C vitamini alımına dikkate etmek gerekiyor. Maydanoz, yumurta, yulaf, kırmızı pancar, avokado, brokoli, kivi, tahin, kabak çekirdeği şeklinde besinler, formu korurken bağışıklığı güçlendiriyor. 

Rejim kişiye özeldir 

Her insana aynı beslenme programı uygulanmaz, bu büyük bir hata olur. Şundan dolayı her insanın ihtiyacı, alışkanlıkları ve metabolizması değişik olduğu şeklinde yaşı ve genetik faktörleri de değişik. Bazı beslenme modelleri diyabet ve Haşimato şeklinde bazı rahatsızlıklarda tercih edilmez. Rejim, lüzumlu tetkikler sonucu kişiye hususi olarak hazırlanmalı. 

Bir kibrit kutusu peynir efsanesi 

Kalori hesabı meydana getirilen rejimler yanlış sonuçlar verebiliyor. Eskiden her yerde ‘bir kibrit kutusu peynir, beş tane zeytin tüketilince zayıflayabilirsiniz’ yada ‘yalnızca karbonhidratsız beslenerek kilo verebilirim’ şeklinde rejim efsaneleri konuşulurdu. Sadece tamamı oldukca yanlış şundan dolayı sağlıksız ve rejim yapmak sağlıksız beslenmek demek değil. Zayıf bir bünyeye haiz olduktan sonrasında fit bedenin asla önemi yok. 

Ekmek ve limon 

Ekmek tek başına ne kilo aldırıyor ne de zarar veriyor. Unutulmamalıdır ki, ekmeğin kombine edilmiş olduğu besinler ve ekmek türüne bakılırsa bu durum değişkenlik gösteriyor. Ek olarak, toplumda gene doğru malum bir yanlış daha var: Bilinenin aksine suya limon katmak zayıflatmaz, yalnızca extra C vitamini alımına destek sağlar. C vitamini bağışıklık için mühim fakat fazlası vücuttan atılıyor. 

Milliyet – PembeNar

Çocuklarda 2 yaş sendromu ve ebeveynlerin bilmesi gerekenler 4

Çocuklarda 2 yaş sendromu ve ebeveynlerin bilmesi gerekenler

Çocukluk travmam oldunuz...

Çocukluk travmam oldunuz…