En İlginç 5 Psikolojik Hastalık

En İlginç 5 Psikolojik Hastalık 3

En İlginç 5 Psikolojik Hastalık

İnsanın hayatını kötü etkileyen ikili ilişkiler de de sorun teşkil eden en garip psikolojik hastalıkları araştırdık. Bu hastalıklar gariplikleri içerisinde barındırıyor.

İnsanın ruh sağlığı iyi olması en az beden sağlığı kadar önemli. Her ikisi de birbirini tetikleyen unsurlar aynı zamanda. Hemen hemen herkeste olabilecek davranışlar duygu bozuklukluları bu garip hastalıklara işaret tabi ki bunları sürekli yaşıyorsanız durum ciddi. İşte bu psikolojik hastalıklar;

Capgras Sendromu

Bu sendrom Fransız psikiyatr Capgras tarafından 1923 yılında “illusion des sosies” adı verilerek tanımlanmış bir sendromdur. Başlıca özelliği, kişinin çevresindekilerin gerçek olmadığına, başkalarının onların yerine geçtiğine ilişkin sanrısal bir inanışın olmasıdır. Bu sendrom kadınlarda biraz daha fazla görülür.

Othello Sendromu (Patolojik Kıskançlık)

Kişinin sevdiği birini hastalık derecesinde kıskanması durumu olarak ifade edilmektedir. Othello Sendromu yaşayan kişi, hep eşinin kendisini aldattığını, sadık olmadığını düşünür. Bu  kişiler karşısındakilere zarar verebilir.

Bu aldatılma tehdidine karşı önlemler almaya çalışır. Eşini takip eder, evden dışarı çıkmasını, camdan bakmasını istemez, perdelere ve çarşaflara işaret koyar, giydiklerine ve arkadaşlarına karışır.

Cotard Sendromu (Yürüyen Ceset Sendromu)

Bu sendromu yaşayan insanlar öldüklerini, etlerinin çürüdüğünü, bazen de yaşamsal organlarının ya da kanının olmadığını düşünüyor. Ender rastlanan bu sendromda nihilistik hezeyanlar, kendisine ve dış dünyaya yabancılaşma, ölümsüzlük düşünceleri, halüsinasyonlar, intihar düşünceleri ve negativizm görülür. Kadınlarda daha sık rastlanır.

Fregoli Sendromu (Binbir Surat Sendromu)

Fregoli sendromunda hasta, etrafındaki birçok insanın aslında aynı insan olduğunu; ama farklı kılıklarda kendisini izlediğini düşünür. Buna göre, “kılık ustaları”, hastanın çevresinde dolaşır ve hastayı takip eder. Fregoli sendromunda hasta, bundan büyük rahatsızlık duyar. Rahat hareket dahi edemez. Sürekli takip edildiği hissine kapılır.

Erotomani

Erotomani yaşayan kişi bir başkasının kendisini delice sevdiğine inanma sanrısıdır. Çoğunlukla kadınlarda görülen bu sanrıda kişi ilk olarak karşı tarafın aşkını ortaya koyduğunu inanır ve bu düşüncesi için kanıtlar bulur (anlamlı bakışlar, gazeteden gelen mesajlar, yoldan geçenlerin yüz ifadeleri gibi)

Kaynak: https://www.neoldu.com

 

Uzamsal Zekanın Ne Olduğunu ve Nasıl Geliştirileceğini Biliyor Musunuz? 4

Uzamsal Zekanın Ne Olduğunu ve Nasıl Geliştirileceğini Biliyor Musunuz?

Diş Beyazlatmak İçin 14 Doğal Yöntem 15

Diş Beyazlatmak İçin 14 Doğal Yöntem