Eşim Evdeki Sorumluluklarını Yerine Getirmiyor

Eşim Evdeki Sorumluluklarını Yerine Getirmiyor 2

Eğer ev işlerinde yardım etmeyen bir eşiniz varsa, bu onun yetiştiriliş tarzından kaynaklanabilir. Neyse ki, bu davranış değiştirilebilir.

Çiftler arasında iş birliği eksikliği sürekli olan sorunlardan biridir. “Eşim evdeki sorumluluklarını yerine getirmiyor” ifadesi, günlük diyaloglarda çokça duyduğumuz bir cümledir. Birçok insanın – özellikle de kadınların – bu durum olduğunda hissettikleri aşırı yorgunluğu ve hayal kırıklığını görmek için derinlemesine çalışmalar yapmak zorunda değiliz.

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davalarında Şartlar nelerdir 700x400

Eski zamanlarda, bu durum erkeklerin ailenin gelirini sağlamakla sorumlu, kadınların ise evde kalarak ev ve aile üyelerine bakmakla yükümlü oldukları inancıyla meşrulaştırılırdı. Ancak, devir değişti. Kadınlar, artık diğer önemli rolleri üstleniyorlar. Diğer yandan, aynı zihniyet ne yazık ki genel olarak ısrarcı: kadın, evden sorumlu olması gereken kişidir.

Sayısız kadın, çalışmakta ve kendi paralarını kazanmakta, çocuklarına bakmakta ve ev işlerini yapmaktalar. Diğer yandan, bazı erkekler hala işten eve döndüklerinde parmaklarını bile kıpırdatmamaktalar.

Günümüzde, toplumsal cinsiyet eşitliği çok önemli bir konu olmasına rağmen, şu çok açık ki bu süreci ilerletmek için hala yapmamız gereken çok fazla şey var. Kadınlar, bu haksızlıkla her gün mücadele etmekteler.

O halde haydi bu duruma, nedenlerine ve bazı mümkün çözümlerine bir göz atalım.

Neden partnerim evdeki sorumluluklarını yerine getirmiyor?

Toplumsal cinsiyet algısı tarih tarafından çarpıtılmıştır. Kadın ve erkekler arasındaki eşitsizlik her zaman var olmuştur, özellikle de iki tarafın evlilik ile ilgili beklentileri farklı olduğunda.

Bundan dolayı, “Partnerim evdeki sorumluluklarını yerine getirmiyor” demenizin birçok nedeni vardır.

Partneriniz başkasına fazla muhtaç bir şekilde büyütülmüş olabilir: Annesinin evdeki bütün işleri yapan biri çok yüksek ihtimalle artık yaşadığı evde sorumlulukları olduğunu fark etmez. Partneriniz bu farkındalığa varmaz çünkü büyürken algısına yerleşen evlilikte bütün işleri kadın yapar.

Sizde “Süper star” sendromu olabilir: Bazen, erkeklerin evdeki sorumluluğu kadınlarla paylaşmaz ve bu kadınların kendi hatalarıdır. Kadınlar, evdeki sorumluluğu partneri ile paylaşmaz ve partneri de zamanla hiçbir şey yapmamaya alışır. Zamanla, bu partner bir şeyler yapmayı denemeyecektir bile.

Nasıl yapacaklarını bilmiyorlardır: Bu sadece bir bahane gibi gelebilir ve çoğu zaman, muhtemelen tek neden budur. Partneriniz evdeki sorumluluklarını yerine getirmiyordur çünkü bunu nasıl yapacağını bilmiyordur ve bu sorun sadece bundan kaynaklıdır. Bilmediği için de, evdeki işleri yapmaya kalktığında daha fazla soruna neden olur ve durum daha da kötüleşir.

Maçoluk: Toplum kadınların rolleri bakımından ilerlemiş olsa da, bazı erkekler hala çağın gerisinden geliyorlar. Bazı insanlar hala, bulaşık yıkamanın erkekliği yok edeceği görüşünü savunuyorlar. Diğerleri ise, sadece şımartılmak için eve dönmeleri gereken bir tür kral olduklarını zannediyorlar.

Bu yazıyı okumalısınız: Partnerinizin tolere edilmemesi gereken 6 sözlü suistimal davranışı

Ne yapmanız gerekir?

Eğer, partnerinizin iş birliği yapmamasından zihinsel ve ya fiziksel olarak yorgunsanız, harekete geçmenin tam zamanı. Size, bu durumu şuan ve daha sonrası için düzeltmenize yardımcı olacak bazı ipuçları vereceğiz.

Onunla yüzleşin: Partnerinize doğrudan neden ev içi sorumlulukları paylaşmadığını ve aileyi desteklemek adına hiçbir efor sarf etmediğini sorun. Evdeki düzeni devam ettirmek için bu sorumluluğun eşit paylaşımının çok önemli olduğunu ona hatırlatın.

Birbirinizin güçlü yanlarını arayın: Siz, bir çift ve iki farklı insan olduğunuz için, oturup neyin ikiniz için de daha iyi olduğunu düşünmek zorundasınız. Örneğin, bazı insanlar yemek yapmakta pek iyi değilken, bazıları da düzenleme de iyi değildir. Kimin hangi farklı görevlerde daha iyi olduğunu düşünmek zorundasınız.

Ev işlerinin bir listesini çıkarmak: Evin bütün işlerinin bir listesini yapın. Hatta, bu işleri haftanın günlerine paylaştırabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde, en unutkan insanlar bile üzerlerine düşen sorumluluklarını hatırlayacaklardır.

Eşinize ev işlerine nasıl dahil olacağını öğretin

Daha önce söylediğimiz gibi, bu sorun her zaman partnerinizin ilgi eksikliğinden kaynaklı değildir. Partnerinizin yetişme tarzı ve sizin kendi davranışlarınız onu bağımlı bir kişi haline getirebilir ve partnerinizin, ev işlerine nasıl dahil olması gerektiği konusunda hiçbir fikri olmayabilir. Bu durumda, ona bu sorumlulukları nasıl alması gerektiğini öğretebilirsiniz.

Partnerinize, pencereleri temizlemek, bulaşıkları yıkamak, örümcek ağlarını tavan köşelerinden çıkarmak ve her gün çöpleri dışarı atmak gibi bazı basit görevler verin.

Onun yaptığı işi eleştirmemeye dikkat edin. Ayrıca, yolunda gitmeyen bir şeyler var mı diye sürekli kontrol etmeyin. Bunun yerine, partnerinize yapmayı bilmediği şeyleri nasıl yapması gerektiğini gösterin.

Sonuç

Her şey sizin sorumluluğunuzda gibi mi görünüyor? “Partnerim evdeki sorumluluklarını yerine getirmiyor” ifadesi size çok tanıdık mı geliyor?

Eğer bu durumu değiştirmek istiyorsanız, gereken ilk adımı atmak zorundasınız. Size yukarıda verdiğimiz tavsiyeleri takip edin ve hayat kalitenizi artırın. İkinizin de yararına olacak anlaşmalar yapın ve ikiniz de bu anlaşmalardan dolayı mutlu olduğunuza emin olun.

Öğrenci ve veliler dikkat! Okullarda PCR testi başladı! (Hangi illerde uygulanacak?) 2

Öğrenci ve veliler dikkat! Okullarda PCR testi başladı! (Hangi illerde uygulanacak?)

Engelli öğrenciye şiddet olayında görevli tahliye edildi

Engelli öğrenciye şiddet olayında görevli tahliye edildi