Eşlerinizin Sizi Kontrol Eden Davranışlarını Öğrenin


Sizde kıskançlık, şiddet ve genel olarak bir güven eksikliği yaratabilecek düşük benlik saygısı ve güvensizlik emarelerinin bir göstergesidir bu durum.

Eşimiz, bizim hayatımıza ilgi duyduğu zaman hoşumuza güden bir durum ile karşılaşırız. Yine de, size ilgili göstermesi ile sizin hayatınızı kontrol etmesi arasındaki ince farkın farkına varmanız gerektiğini de bilin.

Çoğu durumda, kontrol etme meraklı bir insanın özellikleri, ilk tanıştığınız andan itibaren kendini belli eder.

Bu nedenle, birine aşık olurken Eşimiz çok çekici geldiği için bu özellikleri göremeyebiliriz.

Eşinizin sizi kontrol edip etmediğini gerçekten bilmeniz gerekir. Kıskançlık, şiddet ve genel olarak bir güven eksikliği yaratabilecek düşük benlik saygısı ve güvensizlik emarelerinin bir göstergesidir bu durumdur.

Yazının geri kalanında, sizi kontrol etmek isteyen insanların genel özelliklerini görebilirsiniz. Eğer bu tür bir insan ile beraberseniz, sorunu çözmeye ya da ilişkiyi sonlandırmaya odaklanmanız gerekir.

1. Sizin fikrinize önem vermez

Eşinizin size özel bir yemek hazırlaması ya da sizi çok şık bir yere yemeğe götürmesi her zaman için güzel bir sürpriz olarak karşınıza çıkar.

Yine de, her zaman sizin adınıza karar veriyor ya da ilk size danışmadan hareket ediyorsa, eşiniz kesinlikle sizi kontrol ediyor demektir. 

Bazen, bu tür bir yaklaşım partnerinizin kültürü ile de alakalı olabilir. Hala erkeklerin, eşi ile ‘ ilgilenmesinin’ bir şart olduğunun baskın olduğu yerler vardır.

Eğer eşinizin kontrol yanlı tutumu kültürel sebeplerden kaynaklanıyorsa, onlarla konuşmaya ve bu durumun sizi rahatsız ettiğini belirtmeye çalışın. Genel olarak bu gibi durumlarda iletişim sonucu çözer.

Eşiniz değişmeyi reddeder ya da tartışmak istemez ise, daha büyük bir sorun ile karşı karşıyasınız demektir.

2. “Neredesin?” soruları

Kontrol yanlısı insanlar, partnerinin ne yapıp ne ettiği olgusu üzerinde kontrolü kaybetme fikrine hiç sıcak bakmazlar. Bu sebeple eğer eşiniz sizi kontrol ediyorsa, iki saatte bir nerede olduğunuzu, kimle ne yaptığınızı sorup durabilir.

Bu manada bir kontrol zararsız görünse de aslında sağlıksız bir tutumdur. eşinizin, hayatınızın bir başka bölümü olduğunuz ve sürekli bir şeyleri açıklamanız gerekmediğini hatırlamanız gerekir. 

Eşinize, arkadaşlarınızı göreceğinizi ya da biraz gezeceğinizi söylemek güzel olsa da, istediğinizden daha fazlasını açıklama ihtiyacı hissetmeniz yararlı değildir.

👍🏻Bu da ilginizi çekebilir ⭐️ 

video

Aynı şekilde, sizde partnerinizi detaylı bir şekilde sorgulama hakkına sahip değilsiniz.

3. Yıkıcı eleştiri

Sürekli olarak bir yıkıcı eleştiri içerisinde olmak, kontrol yanlısı insanların özelliğidir. Başkalarını incitmek pahasına dahi olsa da, kendilerini rahatlatmak için bu yola başvurabilirler.

Bu tür bir eleştiri tarzında şunları görebilirsiniz:

  • Sizi üzen aşırı zarar verici yorumlar
  • Kararlarınız eleştirilir, başarınız önemsenmez ve fiziksel görünümünüz ise öylesine eleştirilir.

4. Eşiniz için “özel” diye bir şek yoktur

Kontrol yanlısı insanların bir başka özelliği ise, telefonunuzu, bilgisayarınızı ve diğer eşyalarınızı sürekli olarak kontrol etme istediğidir. 

Zamanın birçoğunda, başka bir ile ilişkiniz olup olmadığına yarar yalan söyleyip söylemediğinize bakmak için kontrol edilirler.

Kontrol yanlısı insanlar, eşleri üstünü değiştirirken ya da duş alırken bile kapıyı kapatmalarına izin vermezler.

Karşı çıkmaya kalkarsanız, eşiniz sevdiğinden böyle yaptığını söyleyebilir. En kısa süre içerisinde kontrolü elinize alıp sınırları belirlemeniz gerekir.

5. Ailenizi ve arkadaşlarınızı beğenmemek, onlardan uzaklaştırmak

Sizi kontrol eden bir eşiniz varsa, sizin ona ilgi göstermenizi bekler. Unutmayın ki, kontrol yanlısı insanlar, bu ilgi ihtiyacının temeli olan, öz güven sorunları yaşar.

Bu sorun, aileniz ve arkadaşlarını ile ilgili küçük emareler ile başlar. Zamanla, hayatınıza tek kendisi kalana kadar planlarınızı iptal etmeye çalışırlar.

Sağlıklı ve dengeli bir hayat için arkadaşlarınız ve aileniz çok önemlidir, bunu sakın unutmayın. Sosyal varlıklar olduğumuz için sosyal ilişkilere ihtiyaç duyarız.

Tabi, arkadaş çevrenizdeki insanların hepsini sevecek ve onlar ile iyi geçineceksiniz diye bir kural yol. Yine de bu durum, eşinizi memnun etmek adına tüm ilişkilerinizi sonlandırmanız gerektiği manasına gelmez.

Eğer eşinizin arkadaşlarını beğenmiyorsanız ama bunlar zararlı dostluklar değilse, onlarla olan görüşmelerinizi sınırların. Aynı durum eşiniz için de geçerli.

Eşiniz sizi kontrol ediyorsa gerçekçi olun

Romantik bir ilişkide bu durumlar fark ediyor musunuz? Eğer cevap evetse, bir değişiklik yapmak olasıdır.

Bazen, bizi üzdükleri için, sevseniz dahi, eşinizden uzak kalmak daha iyi bir seçenektir.


Maile Gönder