EVCİLİK Mİ? EVLİLİK Mİ?


 Herkes ,kendince mutlu bir yaşamın, huzurlu bir ömrün yolunu kendine göre seçer. Herkesin düşünce yapısı farklı.Bu yüzden;kişinin vereceği karara saygı göstermek gerekir. Kimi mutluluğu, evleneceği ya da evlendiği eşi ile yaşamak isterken kimi ise,tek başına yaşayarak veya ailesi ile hayatını sürdürmekte bulur.

Evlilik,kutsal bir yaşam olduğu kadar, zor bir aşamadır. Bu kararı verirken , iyi düşünmek ve sonrasında yaşanacak her şeyi baştan kabullenmek demek … Sırf,evlenmek için bir yuvam olsun ya da, toplumun gözünde bir anne ve baba olmak için evlilik yapılıyorsa! bunun adı EVLİLİK değil, EVCİLİK olur. Kimi severek, kimi görücü usulü evlilik yapar. Mutlu ya da mutsuz olmak vesaire… Bu kararı veren kişinin seçimi olur. Evliliğin olmazsa olmazı da; yuvayı şenlendirecek bir çocuk dünyaya getirmek.Ona bir anne ve baba olmak.Eğitimini en güzel şekilde verip, yaşama hazırlamak ve toplumda saygın biri olmasını sağlamak.Çocuk doğurmak marifet değil!Çocuğa bakabileceğin şekilde her şeyi planlayarak bu kararı almak gerekir. Evlilik yapılır. İlk aylar güzel başlar.Yuvanın temeli çocuk doğar.

Bu yazımızıda sizin için hazırladık:Bir Anne Anlatıyor: Harika Ergenler Yetiştirmenin 7 Sırrı

YA SONRA! İlerleyen zamanlar Evliliğin ardından geçen bir kaç sene sonra,biz bu evliliği yürütemiyoruz,Artık yapamıyoruz birbirimizi kırmadan AYRILALIM bitsin.Sözleri dilden dökülmeye ve yuvada çatırdamalar başlar. Sormadan edemiyor insan. Bu kararı alırken,bir hevesle mi aldınız?Bu kararı verirken etrafınızdaki insanlara mı özendiniz?Bu EVLİLİĞİ,EVCİLİK oynayalım diye mi aldınız? Birbirinizin hayatını mutluluğa dönüştürmek yerine, mutsuzluğa dönüştürmek için mi bu kararı aldınız? Daha bir sürü sorulması gereken sorular… Sonuç olarak; alınan karar ömür boyu EVLİLİK değil, kısa süren bir EVCİLİK oyunu olur. Hele ki; yuvanızda kendi canınızdan ve kanınızdan çocuk veya çocuklarınız varsa en büyük dramı en kötü yaşamı onlar yaşar.Çocuğunuzu düşünmeden aldığınız bu karar yaşam boyu onların davranış ve yaşam şekillerine yansır.Evlilik, sabır ister.Yürek ister. Hayat boyu,iyi ve kötü gününde yanında olmayı, maddiyattan çok maneviyatı ,sevgiyi ,sadakati,şefkati ister. Evlilik kararı vermeden önce, bir kez daha iyi düşünmek ve sonrasında pişman olunmayacak bir karara imza atmak gerekir. Evcilik oyunu değil, Evlilik yuvası kuran bir yaşamın olması dileğiyle…

YUVANIZDAN HUZUR,GÖNLÜNÜZDEN SEVGİ EKSİK OLMASIN…

Abdulvahap Uncu


Send this to a friend