Evlatların yiyeceklerini renklendirmenin 5 naturel yolu

Evlatların yiyeceklerini renklendirmenin 5 naturel yolu 3

Çocuklar için yiyecek yiyecek devamlı bunaltıcı olmak zorunda değil…

Beslenme alışkanlıklarını renkli tabaklar hazırlayarak değiştirebilir, öğünlerini daha canlı ve iştah açıcı hale getirebilirsiniz. Üstelik bunu yaparken besin boyası kullanmanız da gerekmiyor.

İşte, çocuk yiyeceklerini renklendirmek için ihtiyacınız olan tüyolar…
5ffc428618c7730798216264

Yeşil için ıspanak: Hazırlanan yeşil renkli pastaların içinde kilolarca Antep fıstığı bulunduğunu düşünenler yanılıyor. Hamur harcı işlerini bu güzel rengi veren şey ıspanak suyu. Bolca suda yıkadıktan sonrasında suyunu süzdürdüğünüz ıspanak yapraklarını mutfak robotunda çekin. Kazanmış olduğunuz bu koyu yeşil suyu kek ve pastalarda kullanabilir, renkli pankekler hazırlayabilirsiniz.

Turuncu için havuç: Hazırlayacağınız naturel turuncu besin boyası için havuç suyu kullanabilirsiniz.  Havuçları sudan geçirin, 3-4 bölüme kati. Minik, su bir tencereye alın. 15-20 dakika kadar haşlayın. Sonrasında püre haline getirin. Bu püreyi kek hamurlarında kullanabilir, tarifinizi naturel bir halde renklendirebilirsiniz.

Mor için pancar: Pastaların üzerine koyduğunuz krem şantiyi yada hazırladığınız ev yapımı dondurmaları renklendirmek için pancar kullanabilirsiniz. Bunun için pancarı yıkayıp doğrayın, tencereye alın. Su ekleyip kapağı kapalı şekilde 20 dakika kaynatın. Daha koyu ve yoğun bir kıvam elde etmek için içindeki pancar tanelerini alıp iki çorba kaşığı şeker ilave edin. Bir süre daha kaynattıktan sonrasında kazandığınız karışım aynen reçel kıvamında olacak.

kadife kek yeni

Sarı için safran: Yiyeceklere sarı renk vermek için safran kullanabilirsiniz. Toz halindeki safranı hamur harcı yada kremalara direkt ekleyebilirsiniz.

Mavi için yaban mersini: Ezdiğiniz ya da rondodan geçirdiğiniz bir su bardağı yaban mersinini 1 yiyecek kaşığı şeker ile kıvam alıncaya kadar kaynatarak mavi tonlarını yakalayabilirsiniz.

Bu naturel besin boyalarını ağzı kapalı kavanozlarda iki haftaya kadar buzdolabında saklayabilir, isterseniz buz kalıplarına koyarak dipfrizde muhafaza edebilirsiniz.

Özgürlük Aile

Milli Eğitim Bakanı Özer'den yüz yüze eğitim açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Özer’den yüz yüze eğitim açıklaması

Yargıtay'dan dikkat çeken karar! "Her akşam anneye gitmek" boşanma sebebi sayıldı

Yargıtay’dan dikkat çeken karar! “Her akşam anneye gitmek” boşanma sebebi sayıldı