Evliliğinizin Bittiğini Gösteren 9 İşaret


Kitaplıklardaki evlilik kitaplarına şöyle bir göz atın, neredeyse hepsinin evlilikleri kurtarmakla ilgili olduğunu görürsünüz. İstenilen şey sağlıksız bir ilişkiyi iyileştirmektir fakat bazen de bunun boş bir çaba olduğunu kabul etmek en akıllıca yoldur.

Pasangan

Her evlilik farklıdır fakat bazı evrensel gerçekler de vardır ki göz ardı edilemezler. Örneğin, eşlerden biri veya her ikisi evliliği kurtarma çabasında değillerse, evlilik asla kurtarılamaz.

Diğer bir faktör ise zamandır. Eğer eşlerden biri problemi çözmeye yanaşmıyorsa, zaman evliliğin aleyhine işler. Sorunun üzerinden ne kadar zaman geçerse, çözüm o kadar geç gelir veya hiç gelemez.

İşte sizlere evliliğinizin bittiğini gösteren 9 işaret.

Siz de evliliğinizdeki işaretleri iyi okuyun.

1. Uzun zamandır evli bir çift gibi yaşamıyorsanız

Evliliği bitmiş veya bitmek üzere olan çiftler genellikle birbirinden kopuk yaşarlar. Bu çiftler farklı hobiler edinir, alışverişe ayrı çıkar, birlikte yemek yemez, ayrı odalarda televizyon izler ve uyur, iş yerinde daha çok zaman harcar, başkalarıyla vakit geçirmek onlara daha keyifli gelir. Eğer siz de eşinizle birlikte hemen hiç bir şey yapmak istemiyorsanız, evliliğiniz bitmiş veya bitmek üzeredir.

2. Eşlerden biri evliliği kurtarmaya gayret etmiyorsa

Evliliği temelden sarsan birçok problem vardır. Örneğin, sadakatsizlik, cinsel soğukluk, aileden çok yakın birinin kaybı.

Eşlerden biri problemi çözmek adına ısrarla eşinden yardım istiyorsa ve diğer eş buna kayıtsız kalıp sorunun çözümüne yanaşmıyorsa, evlilik felaketin eşiğinde demektir. Eşlerden sadece bir tanesinin çabasıyla hiçbir yol kat edilemez. Bu çabalama 1 yılı aştıysa, artık bu evlilik kurtarılamaz.

3. Evliliğinizde saygı kalmadıysa

Sağlıklı bir evliliğin en önemli göstergesi karşılıklı saygıdır. Saygı yitirildiğinde, eş kendini reddedilmiş, beğenilmemiş ve aldatılmış hisseder. Bu noktaya gelmiş evlilikler, uçurumun ucuna gelmiştir.

Saygının yitirilmesinden sonra, eşlerden biri saldırır diğeri kendini savunur pozisyonuna girer. İşte bu, evliliğin bittiği andır.

4. Artık bir takım değilseniz

Sağlıklı evliliklerde eşler her konuda bir takım gibidirler. Örneğin, çocukların organizasyonu, alışveriş, tatil planlama, ev işleri, kariyer konusunda birbirini destekleme, kişisel hırslar.

Eğer farklı yörüngelerde yaşamaya başladıysanız, evi ilgilendiren günlük küçük konularda bile birlikte hareket etmiyorsanız, bu çok ciddi bir sorunu işaret ediyordur.

5. Eski sevgililer arkadaşınız olduysa

Sadakatsizlik evlilikte üstesinden gelinemeyecek önemli bir sorundur. Evlilikte geçmişte yaşanmış bir aldatma veya eski sevgilinin arkadaş olarak bir anda ortaya çıkması çok da sindirilebilen bir durum değildir. Eşler bu arkadaşça ilişkinin ne kadar masum olduğunu ifade etseler de, genellikle bunun arkasından iyi şeyler gelmez.

6. İstekleriniz ve ihtiyaçlarınız konusunda uzlaşamıyorsanız

Evlilikte en önemli şeylerden biri de eşlerin karşılıklı olarak istek ve ihtiyaçlarının cevap bulmasıdır. Bu ömür boyu sürecek bir danstır ve karşılıklı sürekli olarak iletişim gerektirir.

Eğer eşininiz sürekli olarak sizin duygusal paylaşım, zaman, cinsellik ve çocuklarla ilgili ihtiyaçlarınızı reddediyorsa, hatta kendi ihtiyaçlarında bile sizi yanında istemiyorsa, evliliğiniz iyi bir durumda değildir.

7. Eşlerden biri sürekli yalan söylüyorsa

Bazı erkekler evliliği bitirmezler. Zamanında evlenmeye istekli gibi görünmüş olsalar da, tek eşli olarak yaşayamazlar. Daha da kötüsü kadınların peşinde koşmalarını, güven duymamanızı, yalanlarının suçunu size yüklerler. Sizi çok kıskanç ve kontrolcü olmakla suçlarlar. Tüm bunların arkasından, durumu telafi etmek adına özürler, pişmanlıklar, vaatler, akıl vermeler ve tavsiyeler gelir. Ama karşınızdaki kronik vakadır. Değişemez. Bu durumu asla tamir edemezsiniz ve evliliğinize son vermek en doğru seçimdir.

8. Çocuk sahibi olma konusunda hemfikir değilseniz

Evlilikte uzlaşılması gereken birçok konu vardır. Örneğin, finansal konularla kimin ilgileneceği, tatilleri nerede geçireceğiniz, ailelerle olan ilişkilerdeki denge, çocuk sahibi olma, vb.

Eğer eşlerden biri çocuk sahibi olmak istiyor ve diğeri istemiyorsa, ciddi bir sorununuz var demektir. Eşiniz bu konuda kararsız ise, bu konuda kendi yöntemlerinizle onu ikna etmeye çalışırsınız. Fakat eşiniz bu konuda çok netse yani kesinlikle çocuk istemiyorsa, ama çocuk sahibi olmak sizin hayattaki istekleriniz arasındaysa, evliliği devam ettirmek sizi zaman içinde çok üzecektir. Eşiniz yüzünden istediğiniz şeye sahip olamamak, sizi yıpratacaktır.

9. Artık birbirinizle iletişim kurmuyorsanız

Evlilikte problemleri çözebilmek için doğru iletişime ve dürüstlüğe ihtiyaç vardır. Eğer iletişiminiz sadece günlük, sıradan şeylerse (sütü kimin alacağı gibi), bu evliliğinizin bittiğinin işaretidir.


Maile Gönder