Gebelik çatlakları nasıl önlenir?

Çatlak bir çeşit deri yırtılmasıdır yani derinin aşırı gerilmesine bağlı cildin elastin ve kolajen dokularının kaybı sonucu gelişir.

🚩İlk oluştuklarında pembemsi görünümde olurlar, zamanla bu pembe çizgiler mora, soluklaşarak beyaza dönüşür. Gebeliğin 3. 4. ayından sonra oluşmaya başlarlar.

🚩Sadece renk değişikliği şeklinde değil, aynı zamanda deride kabarık veya çukurlaşma şeklinde görüntü bozukluğuna da neden olabilir.

🚩Hormonal değişim, derinin hızla gerilmesi ve hızlı kilo artışı, gebelik döneminde ciltte çatlaklara ve lekelere sebep olur.

🚩Özellikle hamilelikte hızlı ve alması gerekenden fazla kilo alan kadınlarda, gebeliğin son 3 ayında karın, göğüs, bel ve kalça bölgelerinde çatlaklara rastlanıyor. .

🚩Sadece gebelik sırasında değil unutmayın, doğum sonrası lohusalıkta da gelişebilir! .

🚩Özellikle açık tenlilerde daha sık gelişir. Çatlakların oluşmasında en önemli belirleyici faktör genetik. Bir başka deyişle annesinde ya da kız kardeşlerinde çatlak olan kadınların, gebelikleri sırasında vücutlarında çatlak oluşma ihtimali çok yüksek!

🚩İlk gebelikte daha çok çatlak oluşur sonrakilerde daha az olur çünkü zaten çatlamaya meyilli dokularınız çatlamıştır!

👍🏻Bu da ilginizi çekebilir ⭐️ 

video

🚩Genç yaşlarda cilt daha gergin, ileri yaşlarda daha esnek olduğu için gebelik yaşı küçük olanlarda çatlak oluşma riski daha fazladır!

🚩 Gebelik döneminde çatlak oluşmasını tamamen önleyecek bir yöntem maalesef yok!

🚩 Dengeli beslenin, günde 2,5 lt su tüketin, hızlı kilo almayın, düzenli ama çok zorlayıcı olmayan egzersizler yapın, vücudunuzu sık sık nemlendirin ki çatlak oluşma riskinizi azaltın!

🚩12. haftadan sonra her banyo sonrası mutlaka nemlendirici krem sürün!

🚩 Derinin nemini, yağını artıran, elastikiyetini koruyan kremler kullanabilirsiniz tabi ki mutlaka doktorunuzun önerisiyle!

Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu

Kadın Hastalıkları Doğum & Genel Cerrahi Uzmanı

⭐️- EN ÇOK İZLENENLER - ⭐️ 
video
video
video
video
video
video
video
video

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here