Hünnabın faydaları nelerdir? Kuru hünnap çayı nasıl hazırlanır?

hunnabin faydalari nelerdir kuru hunnap cayi nasil hazirlanir svisonc4.jpg

Düşük kalorili ve oldukça zengin besin değerlerine sahip olan hünnap sağlıklı kilo vermek isteyenlerin öğünlerinde yer vermesi gereken bir besindir. Doğal olan her gıda gibi hünnap da birçok hastalığa şifa sağlamaktadır. Solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere kan basıncısını normal seviyesinde tutmaktadır. Halk arasında ölümsüzlük meyvesi olarak bilinen hünnap, her derde deva olduğu gibi farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Birçok sebze ve meyvenin antioksidan özelliği bulunmaktadır. Antioksidanlar vücuttaki zararlı maddelerin doğal yollarla dışarıya atılmasına yardımcı olarak zehirlenmelerin önüne geçmektedir. Hünnap, antioksidan bakımından zengin olmasının yanında vücuttaki pis kanın da temizlenmesini sağlamaktadır.

HÜNNABIN FAYDALARI NELERDİR?

Asya ve Afrika kökenli olan hünnap, ülkemizde Marmara ve Anadolu’nun farklı bölgelerinde yetiştirilmektedir. Sonbahara doğru hasat edilmeye başlayan hünnap, çay, çerez ve reçel olarak tüketilebilir. Yüksek kolesterol, bronşit ve bağırsak hastalığı olan kişilerin düzenli olarak hünnap tüketmeleri durumda hastalıklarında olumlu gelişmelerin olduğu bilinmektedir. Hünnabın bilinen faydaları şöyledir:

Besinlerdeki en önemli özellik olan antioksidan, hünnapta da bulunmaktadır. Bu sayesi vücuttaki toksinlerin atılmasına ve kanser hücrelerinin yayılmasına engel olmaktadır.

Hünnabın sahip olduğu bileşenler kan dolaşımının düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır ve pis kanın temizlemektedir.

Hünnap içerdiği kalsiyum ve potasyum sayesinde kemik gelişimine katkı sağlayarak iskelet sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Gelişme çağındaki çocukların güçlü bir kemik yapısına sahip olmasını sağlamaktadır.

Kan basıncını dengeleyen hünnap, yüksek kolesterolü düşürdüğü gibi kalp ve damar sağlığını da korumaktadır. Düzenli hünnap tüketimi kalp krizi riskini azaltmaktadır.

Sindirim sistemini düzenleyen hünnap, mide ve bağırsak hastalıklarına da iyi gelmektedir. Özellikle kabız sıkıntısı çekenlerin hünnap tüketmeleri tavsiye edilir. 

Düşük kalorili olmasının yanında yüksek besin değerlerine sahip hünnap, uzun süre tok tuttuğu için zayıflamak isteyenlerin öğünlerinde yer vermesi önerilir.

Hünnap aynı zamanda antidepresan özelliği de bulunmaktadır. Hünnap tüketen kişilerin sinir sistemin rahatlamasını sağlamaktadır.

İçerdiği kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi mineraller sayesinde enerji vermektedir. Özellikle yorgun hisseden kişilerin tüketmesi durumunda enerji verdiği bilinmektedir.

Hünnabın içine bulunan vitaminler, bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hastalıklara karşı korumaktadır.

Astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

İçerdiği mineraller sayesinde diş ve diş eti problemlerine iyi gelmektedir. 

Antioksidanlar hastalıklara karşı korumasının yanında cilt problemlerine de iyi gelmektedir. Tıkanan gözeneklerin açılmasına yardımcı olan hünnap, cilt sağlığının korunmasına katkı sağlamaktadır.

Karaciğer hastalıklarına karşı da hünnap tüketilmesi tavsiye edilir. Özellikle karaciğer yağlanmasına karşı etkili bir besindir.

Spor yapanların kas ve kemik sistemini güçlenmesine yardımcı olmaktadır. 

Ağrı kesici etkiye de sahiptir.

HÜNNAP NASIL TÜKETİLİR?

Hünnap manav ve marketlerden alındıktan sonra taze meyve olarak tüketilebilir. Aynı zamanda hünnap reçeli de yapılabilir. Hünnap kurutulduktan sonra da kuru meyve olarak da tüketilebilir. Hünnap, kurutulup çayı demlediğinde boğaz ağrısına iyi gelmektedir. Hünnap çayını demlemek için 1 bardak kaynamış suyun içine birkaç tane dilimlenmiş hünnap eklenip 10 dakika kadar demlenmesi beklenir ve her gün düzenli olarak bu şekilde tüketilebilir.

100 GR HÜNNAP BESİN DEĞERLERİ

Karbonhidrat (g) 20.23
Protein (g) 1.2
Yağ (g) 0
Lif (g) 0
Kolesterol (mg) 0
Sodyum (mg) 3
Potasyum (mg) 250
Kalsiyum (mg) 21
Vitamin A (iu) 40
Vitamin C (mg) 69
Demir 0.48

zeytinyagi maskesi saci gurlestirir mi saca zeytinyagi surmek ne ise yarar usb2p2dj.jpg

Zeytinyağı maskesi saçı gürleştirir mi? Saça zeytinyağı sürmek ne işe yarar?

kabak cekirdeginin sagliga 10 faydasi epfloyba.jpg

Kabak çekirdeğinin sağlığa 10 faydası