İncir yaprağının faydaları nelerdir? Kuru incir yaprağı çayı nasıl demlenir?

incir yapraginin faydalari nelerdir kuru incir yapragi cayi nasil demlenir oeg8sgen.jpg

Yapılan araştırmalarda incir yaprağının en az incir kadar faydalı olduğu tespit edilmiştir. Doğru şekilde kullanılan ve değerlendirilen bitkilerin insan sağlığı üzerinde sayısız yararı bulunmaktadır. İncir yaprağının da tam olarak böyle bir etkiye sahip olduğundan dolayı doğru şekilde tüketilmesi ve kullanılması gerekmektedir. İncir yapraklarıyla yapılan çay düzenli olarak tüketildiğinde cilt problemlerinden kalp hastalıklarına kadar birçok sağlık sorununun iyileşmesinde olumlu etkiye sahiptir. 

İNCİR YAPRAĞI FAYDALARI NELERDİR? 

Bazı araştırmalara göre incir yaprağının incirden daha faydalı ve sağlıklı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bundan dolayı kalp hastaları, cilt problemleri, şeker hastalarına karşı kullanılması önerilmektedir. Bu gibi doğal ilaç ve tedavi yöntemleri hastalığın meydana gelmesine kısmen engel olabilir. Yani sağlıklı ve kronik rahatsızlığı olmayan kişilerin incir yaprağı ve diğer birçok faydalı bitkileri düzenli olarak kullanması hastalıkların ortaya çıkmasına engel olması muhtemeldir. Ancak hasta olduktan sonra doktora danışmadan bitkisel tedavilere başvurmak kişinin iyileşmesinden çok sağlığını tehlikeye atmaktadır. Bundan dolayı kronik rahatsızlığı olan her bireyin, herhangi bir bitkisel tedaviye başlamadan önce muhakkak doktora danışması gerekmektedir. İncir yaprağının insan bedeni üzerindeki olumlu etkileri şöyledir:

İncir yaprağı, sivilce, çıban, iltihap, siğil ve et beni gibi cilt problemlerinin tedavi edilmesinde kullanılabilmektedir. Özellikle iltihaplı sivilcelerin kuruması ve çabucak geçmesi için incir yapraklarıyla hazırlanan kürler önerilmektedir. 

Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan incir yaprağı kemiklerin güçlenmesinde oldukça etkilidir. Gelişme çağında çocukların daha güçlü bir iskelet yapısına sahip olması için incir yaprağı tüketilmesi önerilmektedir. 

İncir yaprağı çayı, düzenli tüketilmesi durumunda damar tıkanıklığını önleyerek kan dolaşımını hızlandırır. Kalp ve damar sağlığının koruyarak kalp krizi riskini azaltmaktadır. 

İncir yaprağı vücuttaki iltihap ve enfeksiyonunun doğal olarak atılmasını sağlar. Özellikle idrar yolu enfeksiyonun temizlenmesinde etkili olduğu görülmektedir. 

Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olan incir yaprağı, diyabet hastalarının doktorlarının onayıyla incir yaprağı tüketebilecekleri aktarılmaktadır. 

İncir yaprağının düzenli tüketilmesi ülser başta olmak üzere hazımsızlık gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. 

Varis tedavisinde incir yaprağının etkili olduğu ve hazırlanan kürün düzenli olarak uygulanması durumunda varislerin büyük oranda tedavi edildiği aktarılmaktadır. 

İncir yaprağı, metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak bağırsakların daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Böylece kabızlık sıkıntısı çeken kişilerin düzenli olarak incir yaprağı çayı içmeleri sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayacaktır. 

Yüksek kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmaktadır. 

Antioksidan özelliği sayesinde vücudun toksinlerden arınmasını sağlamaktadır. 

İncir yaprağı suyu veya çayı bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir. 

Hİper tansiyon ve yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olmaktadır.

Zona hastalığı hazırlanan incir yaprağı suyu ile tedavi edilebilmektedir. 

İNCİR YAPRAĞI NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Cilt Bakımı Kürleri: Temiz ve yıkanmış incir yapraklarının temiz bir beze sarılarak dövülür. İncir yapraklarının sarılı olduğu bez iltihap, sivilce, çıban ve siğil olduğu bölgeye yavaşça sürülür. Bu işlem haftanın 3-4 günü yapılabilir. Cildi hassas ve alerjik olan kişilerin bu kürü uygularken daha dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir. 

Zona hastaları ise 4-5 adet incir yaprağını 3 bardak suyun içinde 3-5 dakika kadar kaynatır. İncir yapraklarının kaynamasının ardından soğuması için beklenir ve soğuduktan sonra hastalıklı bölgeye temiz bir bez ya da pamukla sürülür. Bu işlem hastalık geçene kadar uygulanabilir. 

Varis sorunu olan kişilerin ise hazırlanan incir yaprağı suyunu 21 gün boyunca varisli bölgeye sürmeleri önerilmektedir. Varis sıkıntısının geçmesine yardımcı olan bu yöntem 21 günün sonunda da ihtiyaca göre uygulanabilmektedir. 

İncir Yaprağı Çayı: Vücudun iltihap, toksin ve enfeksiyonlardan arınması için düzenli olarak içilmesi önerilen incir yaprağı çayı, kan şekerinin dengelenmesinde, yüksek kolesterol ve hiper tansiyonun düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Kronik rahatsızlığı olmayan kişilerin tüketilmesi önerilirken kalp, şeker, tansiyon gibi hassas ve riskli hastalığı olan kişilerin doktorlarına danışarak incir yaprağı çayını içmeleri önerilmektedir. 

İncir yaprağı çayı, 2 bardak suyun içine 2-3 incir yaprağının 1-2 dakika kaynattıktan sonra 10 dakika demlenmesi beklenir ve ardından suyunun süzülmesiyle hazırlanmaktadır. 

İNCİR YAPRAĞI NEREDEN ALINIR? 

Ağaç yaprakları, meyvelerden daha çok kimyasal tarım ilaçlarına maruz kaldığından dolayı çok dikkatli olunmalıdır. Fayda sağlamaya çalışırken daha çok sağlığı riske atmaktadır. Bundan dolayı doğallığından emin olunan yerlerden alınması önerilmektedir.

mide bulantisi nasil gecer mide bulantisina ne iyi gelir k2u8wsnb.jpg

Mide bulantısı nasıl geçer? Mide bulantısına ne iyi gelir?

kekik yaginin faydalari nelerdir kekik yagi saca faydalari prjxgnv1.jpg

Kekik yağının faydaları nelerdir? Kekik yağı saça faydaları…