105 Yaşına Kadar Yaşayan Japon Doktor Shigeaki Hinohara’dan Uzun Yaşam Tavsiyeleri


Japon doktor Shigeaki Hinohara yaşamı boyunca uzun yaşam üzerine birçok çalışma ve araştırma yapmış.

101 yaşında yazdığı kitapla çok satanlar listesine girmeyi başarmış.

1911 doğumlu doktor 2009’da Times’a verdiği bir röportaj sırasında bu tavsiyeleri vermiş ve doktor o dönem dünyanın çalışan en yaşlı doktor ve eğitimcilerinden biriymiş.

1. İyi beslenin, az yiyin.

2. Kısa yolu tercih etmeyin.

 

Sağlıklı kalmak için her zaman merdivenleri tercih edin ve kendi eşyalarınızı kendiniz taşıyın. Ben kaslarımı harekete geçirmek için basamakları ikişer ikişer çıkarım.

 

3. Gençlik enerjinizi yeniden keşfedin.

 
“Enerji kendinizi iyi hissetmekten doğar; iyi yemek yemekten ya da çok uyumaktan değil.Çocukluğumuzu hatırlayalım, eğlenirken çoğunlukla yemek yemeyi ya da uyumayı unuturduk.Bu davranış biçimini yetişkinler olarak da sürdürebileceğimize inanıyorum.

Bedeni öğle yemeği ya da uyku saati gibi kurallarla yormamak en iyisi.”

4. Kendinizi meşgul tutun.

 
“Her zaman ilerisi için plan yapın. Benim ajandam şimdiden 2014’e kadar (5 yıl sonrası) derslerle ve olağan hastane işlerimle dolu.”

5. Meslek ahlakınız olsun.

“Emekli olmaya asla gerek yok. Ama emekli olmanız gerekiyorsa, bu 65 yaşından çok sonra olmalı.”

6. Topluma katkı sağlamaya devam edin.

“Uzun yaşamak harika bir şey. 60 yaşınıza kadar aileniz için çalışmak ve amaçlarınızı gerçekleştirmek kolay.Ama 60’tan sonra topluma katkı sağlamak için çalışmalıyız.Ben 65’imden beri gönüllü olarak çalışıyorum.”

7. Sahip olduğunuz bilgiyi yayın.

 
Bildiğiniz şeyi paylaşın. Ben yılda 100 ilkokul çocuğuna ve 4500 iş insanına toplamda 150 ders veriyorum. Genellikle 60 ile 90 dakika boyunca ayakta durup konuşuyorum; güçlü kalmak için.

 

8. Diğer disiplinlerin de değerlerini öğrenin.

 

 Bilim tek başınayken insanları iyileştirmez. ya da onlara yardum edemez. Bilim bizi bir arada kılar fakat hastalık bireyseldir.

Her insan benzersizdir ve hastalıklarının kendi gönüllerinde bir yeri vardır. Hastalığı bilmek ve insanlara yardım edebilmek yalnızca tıbbi bilimlere değil sosyal bilimlere ve görsel sanatlara  da ihtiyacımız var.

 

9. Kalbinizin sesini dinleyin, her şeyi sorgulayın. Doktorunuzun reçetesini bile.

 
“Bir doktor size bir test yaptırmanızı ya da ameliyat olmanızı önerdiğinde, böyle bir prosedürü kendi eşine veya çocuğuna tavsiye edip etmeyeceğini sorun.Genel kanının aksine, doktorlar herkesi tedavi edemez.O halde neden gereksiz operasyonlarla acı çekesiniz? B

en müziğin ve hayvan terapisinin, doktorların hayal edebileceğinden daha çok işe yarayabileceğini düşünüyorum.”

10. Materyalizme direnin.

 
Unutmayın; Sıranın ne zaman size geleceğini bilmiyorsunuz ve maddi şeyleri yanınızda götüremeyeceksiniz.

 

11. İlham kaynaklarınız olsun.

 
“Bir rol model bulun onların yapabildiğinin de üzerine çıkmaya çalışın.Babam 1900’de Duke Üniversitesi’ne, A.B.D.’ye gitti.Kendisi öncü bir kişi ve benim kahramanımdı.

Ardından başka yaşam rehberleri de buldum ve ne zaman sıkışsam, bu problemle onlar nasıl başa çıkardı diye kendime sordum.

12. Eğlenmenin gücünü asla hafife almayın.

“Acı esrarengizdir ve onu unutmanın en iyi yolu eğlenmektir.

Mesela bir çocuğun dişi ağrıyorsa, onunla bir oyun oynamaya başlarsınız ve anında ağrısını unutur.

Hastaneler insanın temel ihtiyacını karşılamalıdır: Hepimiz eğlenmek istiyoruz. Bizim St Luke Hastanesi’nde müzik, hayvan terapisi ve sanat derslerimiz var.”

—————–


Send this to a friend