Kalbini Sevenlerin Dikkatine!

Kalbinizi ve yaşamayı seviyorsanız dikkatli olmalı ve kalbinize iyi davranmalısınız. Kalbiniz için yapmanız gerekenler ise oldukça basit:

SİGARADAN UZAK DURUN:

Yapılan araştırmalar, sigaranın kan damarlarının büzüşmesine neden olduğunu, sigara kullanılmasının kanda pıhtılaşmayı arttırdığını ispatladı. Bu durumlar da yani sigara kullanımı dolaşımı bozarak kalp krizi riskini arttırıyor. Yapmanız gereken şey ise sigarayı hayatınızdan tamamen çıkarıp ondan uzak durmak.

TEMPOLU YÜRÜYÜN (Haftada en az 3 kez):

Yapılan araştırmalara göre, kalp nedeniyle meydana gelen ölümleri düzenli ve doğru bir şekilde yapılan egzersizler azaltmaktadır. Sağlığınız için yapmanız gereken ise şu; haftada 3-4 gün 30 dakika boyunca yürüyün hatta eğer mümkünse her gün yürümenizi tavsiye ederiz. Eğer yürümekten ziyade yüzmeyi seviyorsanız günde 30 dakika yüzün ya da egzersiz hareketleri yapın.

FAZLA KİLOLARINIZDAN SAĞLIKLI KURTULUN:

Aşırı ve ani kilo kayıpları kolesterol ve trigliserid değerlerinin ciddi oranda düşmesine neden olur. Bu durum ise ani kalp krizlerinin tetikleyicisidir. Eğer kilonuzdan şikayetçiyseniz yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeli ve ideal kilonuza ulaşınca kilonuzu korumalısınız.

BESLENMENİZE DİKKAT EDİN:

Haftada 2 gün balık tüketin.

Günlük 5 gr tuz tüketin (fazlası olmasın).

Günde en az 5 kez taze sebze ve meyve yiyin.

Haftada 1-2 kez kırmızı et tüketin ama 100 gramı geçmesin.

Şekerli tatlı yerine sütlü tatlıları tercih edin.

Sakatattan kaçının.

Sucuk, salam, sosis tüketmeyin.

Kuyruk yağı, iç yağı ve margarin yağı kullanmayın.

DİYABETİNİZİN KONTROLÜNÜ AKSATMAYIN:

Uzmanlar, kalp sağlığı için açlık kan şekerinin 12/ mg’dl ve glukoz hemoglobinin de yüzde 7’nin altında olması gerektiğine dikkat çekiyor. Sağlıklı beslenmek ise kan şekerini kontrol altına almanın sağlıklı bir yolu. Dikkat etmeniz gerekenler şunlar: sağlıklı beslenin, ideal kilonuza ulaşın ve onu koruyun, eğer alkol tüketiyorsanız alkol tüketimini kısıtlayın.

Kaynak:https://www.hurrem.com

ÖNE ÇIKAN YAZILAR

Send this to a friend