Kanıtlandı: Meğerse Klozette Yanlış Oturuyormuşuz..!


Klozette oturarak tuvaletinizi yapmak yerine çömelmeyi denemelisiniz. Böylece birçok hastalığı önleyebilirsiniz.

 

Nasıl mı?

Atalarımızı bir düşünün, onlar doğada çömelerek bağırsaklarını boşaltıyorlardı. Batı medeniyetlerinin değerlerinin yayılmasıyla artık çömelerek değil, oturarak tuvaletimizi yapıyoruz.

 

Son araştırmalara göre bu aslında birçok hastalığın sebebi.

 

Araştırmalarda hepimizin bildiği alaturka tuvaletlerin aslında sağlığımız için daha iyi olduğu görülüyor. Japonlar da bu tuvaleti kullanıyorlar.

 

Alaturka tuvaletler bazıları tarafından çağ dışı olarak nitelendiriliyorlar ve artık şehir yaşamında neredeyse kullanılmıyor.

 

Alaturka tuvaletin hijyen açısından kullanışlı olup olmadığı tartışılır ama çömelerek tuvalet yapmayı sağladığından kesinlikle sindirim sistemimiz için daha sağlıklı.

 

Klozetten vazgeçmemiz mümkün olmadığına göre, peki nasıl daha sağlıklı boşaltım yapabiliriz.

 

Bunun için tek yapmanız gereken evinizdeki klozetin önüne sizi yükseltecek bir tabure koymak ve dizlerinizi koltuk altlarınıza yerleştirerek durmak.

 

Amerika’ da bulunan Stanford Üniversitesi’nde yapılan deneylerde oturarak ve çömelerek yapan denekler arasında çömelerek yapanlar çok daha hızlı ve kolay bir durumda tuvaletlerini yapmışlar.

Çömelerek tuvalet yapmak neden daha sağlıklı ?

Oturarak tuvalet yapmak yani alafranga tuvalet kullanmak pozisyon açısından kalın bağırsak’ın sonunda bulunan ve tuvaletimizi tutmamızı sağlayan bölüm oturduğumuzda sıkışıyor.

Ama çömeldiğimizde ise rahatlıyor ve dışkı akışı rahatlıyor.

Çömelerek Yapılan Tuvaletin Faydaları ;

Boşaltım çok daha hızlı ve kolay gerçekleşiyor.

Kolon kanserine sebep olan dışkılamadaki tembelliği önlüyor.

Dışkıların ince bağırsağa girmesini ve kirletmesini önlüyor.

Pelvik tabanını ve prostat sağlığını, idrar kontrolü ve cinsel fonksiyonlarla ilişkisi olan pelvik sinirlerini koruyor ve kontrol altında tutuyor.

Prostat, idrar yolları ve rahmin sinirler vasıtasıyla korunarak zarar görmesini engelliyor.

Klozete oturduğumuzda vücudumuz 90 derecelik bir açı oluşturuyor. Halbuki 35 derecelik açı oluşturacak şekilde çömelmek karın boşluğundaki baskının doğru yerde birikmesine olanak verirken boşaltımın kolaylaşmasını sağlıyor.

Apandisit, kolon kanseri, inflamatuvar bağırsak hastalığı, divertiküler bağırsak hastalığı, fıtık ve hemoroid gibi ciddi hastalıkların oluşmasını engelliyor. Bu ciddi hastalıkların hem kadınlarda hem de erkeklerden en yaygın olanı hemoroid.

 

 

Nasıl çömelmek gerekiyor?

Çömelerek oturma pozisyonunu sağlamak için ayağınızın altına sizi yükseltecek bir tabure koymanız yeterli. Bu şekilde dururken dizleriniz yukarıda olacağından, koltuk altlarınızı dizlerinizin üzerine yerleştirebilirsiniz.

 

Çömelerek klozete oturmak için özel tabureler de üretiliyor. Bu tabureler doğru yükseklik ve eğimle en ideal şekilde çömelme pozisyonu almanızı sağlıyor.

 

Bir diğer seçenek olarak tercihinize göre evinizde alaturka tuvalet kullanmayı tercih edebilirsiniz.

 

Peki klozetin üzerine ayaklarla basıp o şekilde çömelmek derseniz, hayır, hiçbir şekilde tavsiye etmiyoruz.

———

 

 

 


Send this to a friend