Karbonatla Ev Temizlemenin 12 Yolu


Karbonatla Ev Temizlemenin 12 Yolu

Bu yazıda evinizi temizlemek için karbonat kullanmanın 12 yolunu ve karbonattan nasıl faydalanabileceğinizi göstereceğiz. 

Karbonatı nerelerde kullanabileceğinizi daha önce hiç merak ettiniz mi? Karbonat farklı türde yiyecekler yapmak (tuzludan tatlıya) için kullanılmasının yanında kozmetik sektöründe ve ilaç sektöründe de kullanılan bir maddedir. Karbonat aynı zamanda ev temizlemek için de kullanılabilir.

Karbonat tozu diğer maddelerle bir araya getirildiğinde çok iyi tepki verir. Böylece istediğiniz sonuçları elde etmenizi sağlar. Örneğin evi temizleme zamanı geldiğinde biraz limon suyu ve suyla karıştırabilirsiniz. Aynı zamanda temizlik gücünü artırmak için bir deterjanla da karıştırabilirsiniz. İki seçenek de gayet iyidir ancak bunların yanı sıra daha pek çok seçenek vardır.

Gelin bir göz atalım!

Karbonatın Başlıca Kullanım Alanları

Karbonatın ev temizliğinde kullanımı lekelerin yok edilmesine ve yağ birikintilerinin temizlenmesine odaklanır. Karbonatın bunların dışındaki kullanım şekilleri ise şöyle sıralanabilir:

  • İlk yardım: Asit yanıklarını tedavi etmek
  • Kişisel hijyen: Diş macunu ve gargara dahil
  • Böcek  (hamam böceklerini öldürmek için idealdir) ve mantar ilacı
  • Alkaliteyi artırır, havuza eklemek için harika bir elementtir
  • Ateşi söndürür, özellikle de C tipi (elektrik nedeniyle çıkanlar)

Karbonatla Ev Temizlemenin Farklı Yolları

Gördüğünüz gibi karbonat pek çok amaçla kullanılabiliyor. Bugün evinizi temizlemek için karbonatı nasıl kullanabileceğinize odaklanacağız. Gerçek şu ki karbonatı bir temizlik ajanı olarak kullanmak sizi hayal kırıklığına uğratmayacak. Şimdi size bahsedeceğimiz yöntemleri bir yere not edin:

1. Tencereleri, tavaları ve tabakları yıkamak

Tabaklarınızı yıkarken yağların kolayca çıkmasını sağlamak için normalde kullandığınız deterjanın içine birkaç yemek kaşığı karbonat ekleyin. Eğer yağ tabakası veya yiyecek kalıntısı çok sertse içinde deterjan ve karbonat bulunan suda biraz bekletin. Sonra kalan kirleri çıkarmak için bir süngerin üzerine aynı karışımdan biraz dökün ve tabakları sünger yardımıyla temizleyin.

2. Yüzeyleri temizlemek

Nemli bir süngerin üzerine dökün. Bu süngerle fayansları, küvetleri, lavaboları v.b. silebilirsiniz. Daha da iyi sonuçlar elde edebilmek için karbonat ve normal temizleyicinizi karıştırıp macun haline getirerek kullanabilirsiniz. Macun kıvamındaki karışımı beş dakika bekletin sonra da suyla durulayın.

👍🏻Bu da ilginizi çekebilir ⭐️ 

video

3. Mikrodalga fırını temizlemek

Bu cihazın üzerinde genellikle çok fazla yemek lekesi olur. Fırının iç kısmını temizlemek için bir süngerin üzerine karbonat serpin. Süngeri ıslatın ve lekeleri temizleyin.

4. Fırını Temizlemek

Genelde yemek yaparken düşen artıklar fırının yüzeyinde birikir. Temizlemek için fırının yüzeyine karbonat serpin. Üzerine biraz su sıkın ve bir gece o şekilde bekletin. Sabah kalktığınızda bir sünger yardımıyla silin. Kir tabakası ovalamanıza gerek kalmadan kolayca çıkacak.

5. Mobilyaları Temizlemek

Renkli kalem lekeleri mobilyaların yüzeyini veya duvarları üzerinde karbonat olan nemli bir süngerle sildiğinizde yok olacaktır. 

6. Yerleri Temizlemek

Bir sıcak su kovasının içinde yarım bardak karbonatı çözdürün. Bu suyu kullanarak yeri paspaslayın ve durulayın. Yerler temizlenecek ve çok az bir çabayla ışıl ışıl görünmüş olacak. 

7. Duş Perdesini Temizlemek

Duş perdesinde genellikle sabun ve kir kalıntıları olur. Bunlardan kurtulmak için bir süngerin üzerine karbonat dökün, bu süngerle duş perdesini silin ve sonra da durulayın. 

9. Kahve ve Çay Fincanlarını Temizlemek

Özellikle açık renkli kıyafetlerdeki çay ve kahve lekelerini temizlemek için de karbonat kullanabilirsiniz. Bu lekelerin çıkmasının imkansız olduğu söylenir. Ayrıca bardaklardaki kokudan da kurtulabilirsiniz. Eğer zorlu bir lekeyse bir sünger yardımıyla doğrudan müdahale edin.

10. Sıvı Deterjanın Gücünü Artırmak

Karbonat suyun pH seviyesini dengeleme konusunda çok iyidir. Bu da kıyafetlerin daha temiz ve daha parlak görünmesine yardımcı olur. 

  • Her yıkama için sıvı deterjanın içine 1/2 bardak karbonat ekleyin.

11. Yağ Lekelerini Temizlemek

Yağ lekesi söz konusu olduğunda tek yapmanız gereken lekeli bölgeye biraz karbonat dökmek ve sonrasında bir fırça yardımıyla temizlemek. Oldukça kolay!

12. Kötü Kokan Süngerlerin Kokularını Yok Etmek

Yoğun bir karbonat çözeltisi hazırlayın ve kirleri ve kokuları yok etmek için süngerleri bu çözeltinin içine batırın. İsterseniz evi temizlemek için bu üründen başka hangi yöntemleri kullanarak yararlandığınızı bize yazın. Eminiz sizin de bizimle paylaşmak istediğiniz özel bir formülünüz vardır. Bize de söyleyin! 


Maile Gönder