“Kendimi yetersiz bir anne gibi hissediyorum…


“Ben Kötü Bir Anneyim!! Hiç bir şeyi beceremiyorum!!

Herkes ne güzel oynuyor çocuğuyla.

Zaten uzmanlar sürekli çocuğumuzla oynamamız gerektiğini söylüyor!

Ama benim bunu yapacak zamanım olmuyor.

Diğer çocuğum, işim, eşim, evim, temizliğim, yemeğim. Keşke böyle olmasaydı.”

O kadar çok duyuyorum ki bu sözleri, gerek danışanlarımdan gerek mesajlarınızda.

Hepsinde de acı çeken anneler var.

Fakat onlara gerçeklerin göründüğü gibi olmadığını anlatmaya çalışsam da ikna olmuyorlar.

Çocukla oyun oynamanın önemini vurguluyoruz ve mutlaka gün içinde ebeveynleri ile birlikte verimli zaman geçirmelerini, oyun oynamalarının önemini anlatıyoruz ama bu her gün planlı programlı önceden kurgulanmış materyalleri hazırlanmış ve saatler süren eğlence seanslarına dönüşmeli demiyoruz.

👍🏻Bu da ilginizi çekebilir ⭐️ 

video

Yani en azından ben böylesine gelişimsel bir hatayı önermiyorum.

Her şeyi oyun ve eğlenceden ibaret görmesine ve hayatın doğal akışı içinde kendini mutsuz hisseden, eğlenmediği, keyif almadığı hiç bir işe yanaşmayan bir çocuk büyütmenizi istemiyorum.

Ve diyorum ki, sevin, kucaklayın, sohbet edin, duygularınızı konuşun, battaniye altına girip çizgi film izleyin, yolda yürürken sohbet edin,alışveriş yaparken poşetleri gruplayın, merdiven çıkarken sayıları öğretin, bahçede koştururken renkleri öğretin, hiç birine vakit yoksa bulaşık makinesini birlikte boşaltın.

Ama lütfen kendinizi önce bir birey sonra bir anne olarak sevin ve sizi yetersiz hissettiren her türlü söylem, görüntü veya kişiden uzak durun.

Ayrıca oyun oynama videolarının arka planında neler olup bittiğini merak ediyorsanız yazının sonundaki videoyu mutlaka izleyin.

Çünkü evet ben de bir anneyim ve ben de çocuğumla oyunlar oynuyorum ama o anın tadını çıkarmaya odaklanırken belki sadece 10 defanın birinde video çekmek aklıma geliyor, tabii kızım bunun için bana izin verdiyse ve paylaşmamda sakınca görmüyor ise de sizinle paylaşıyorum.

Ama her gün onu bir oyuncu gibi programlayıp kamera karşısına geçirip sizden beğeni almak için onu bir meta olarak kullanmıyorum, ki zaten sürekli kendisini kayda alan bir kamera ile çocuk ne kadar doğal ve iyi hissedebilir?

Bu yüzden lütfen her gördüğünüze aldanmayın.

video

Serap Melek Kılıç
Uzm. Psk. Danışman


Share via
Maile Gönder