Koronavirüs 9 yaşındaki İngiliz çocuğa kâbusu yaşattı!

Koronavirüs 9 yaşındaki İngiliz çocuğa kâbusu yaşattı! 2

Son dönemde Omicron varyantı ile karşımıza çıkan koronavirüs yeni bir yan tesir iddiası ile gündemde. İngiltere’de 9 yaşındaki bir çocukta görülen ‘Covid eye’ (Kovid gözü) komplikasyonu yan tesir iddiasını bir kez daha gündeme taşıdı.

61d6945c4e3fe000e836497c

Dünya 2 senedir koronavirüsün (Kovid-19) pençesinde. Son dönemde Omicron ile küresel olay sayılarında ciddi artışa yol açan virüsün yeni bir yan tesiri çıkmış olduğu iddia ediliyor.

İngiltere’de 9 yaşındaki Zac Morey adlı bir çocuk, koronavirüsün bir yan tesiri olduğu iddia edilen komplikasyon ile karşı kaşıya kaldı.

‘Covid eye’ (Kovid gözü) olarak tanımlanan bu komplikasyon sonrası İngiliz çocuk gözünü yitirme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

16 Aralık’ta Kovid-19 testi pozitif çıkan ve ev karantinasına alınan oğlunun grip benzeri semptomlar yaşadığının altını çizen anne 22 Aralık’ta meydana getirilen testin negatif olmasına karşın, beşinci derslik öğrencisinin sol gözünde enfeksiyon başladığını belirtti.

Anne, ülke basınına yapmış olduğu açıklamada ‘Gözü patlayacak şeklinde görünüyordu’ dedi. Talihsiz çocuğa bazı bilim adamlarının Kovid-19 ile ilişkilendirdiği bir enfeksiyon olan orbital selülit teşhisi kondu.

‘Doktorlar, bunun virüs bulaşan çocuklarda görülen alerjik bir tepki bulunduğunu söylemiş oldu’ diyen anne, her olasılık karşı Zac’e antibiyotik tedavisi uygulandığını belirtti.

DELTA’DAN 70 KAT DAHA HIZLI

Omicron ve Delta’ya karşılaştıran bilim adamları Omicron’un hava yollarında Delta’dan 70 kat daha süratli çoğaldığını belirledi.

Hong Kong Üniversitesi’nde meydana getirilen araştırmada yeni varyantın akciğerlerde Delta’ya kıyasla 10 kat daha yavaş çoğaldığı bilgisine ulaşıldı.

DAHA BULAŞICI AMA DAHA HAFİF

Yeni varyantın bronş ve akciğer dokusunda ne kadar süratli çoğaldığını inceleyen bilim adamları bu sonuçların Omicron’un niçin oldukca bulaşıcı sadece daha hafifçe bir hastalığa niçin bulunduğunu açıklamış olduğu görüşünde.

Özgürlük

Okulların yeniden kapanması çocukları olumsuz etkileyebilir

Okulların yeniden kapanması çocukları olumsuz etkileyebilir

Diyarbakır’da gofret içinden çıkan kağıt, 10 aylık bebeği canından ediyordu! 4

Diyarbakır’da gofret içinden çıkan kağıt, 10 aylık bebeği canından ediyordu!