Kötü haberi Orhan Şen canlı yayında verdi: Bu hafta sıcaklık rekoru kırılacak

addtext 01 16 02.26.44

Türkiye’de kuraklık tehlikesi devam ediyor. Birçok bölgede yağış yetersiz, üstelik havalar da soğumuyor. Bu hafta sıcaklığın daha da artması, bazı bölgelerde 20 dereceye kadar çıkması bekleniyor. Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen açıklamalarda bulundu.

addtext 01 16 02.26.26

İşte Prof. Dr. Orhan Şen’in açıklamaları:

Evet çok kötü bir hafta yaşayacağız bu hafta. Kış aylarında yüksek yağış olmazsa bizim için çok kötü bir haftadır o. Şimdi bu hafta yani nereden baksanız ekim ayından itibaren sıcaklıklar hep ortalama alan üzerinde geçiyordu. Bu hafta ise ortalamaların iki katı üzerinde geçecek. Yani çarşamba, perşembe, cuma günleri Türkiye’de sıcaklık rekorları kırılabilir. Ocak ayının sıcaklık rekorları. Hani örnek verecek olursak İstanbul’un 2010 rekoru kırılmış ocak ayında. O da 18.8 derece. Bu hafta büyük bir ihtimalle onu geçeceğiz İstanbul olarak.

Sadece İstanbul’a değil tabii Marmara’nın diğer illerinde Karadeniz, Batı Orta Karadeniz’de sıcaklıklar yükselecek. Yağış yok. Zaten bu kadar sıcağa ne kar dayanır, ne yağmur dayanır. Onun için kar da yok yağış da yok. Bugün Malatya civarlarında biraz kar yağışı var. Adana, Diyarbakır ve Hatay civarlarında yağmur var. Onun dışında Türkiye’de yağış yok.

 

Şimdi rekor sıcaklığı derken ocak ayının rekor sıcaklığı. Yani ocak ayının rekor sıcaklığı İstanbul’da 18.8 derece olmuş 2010 yılında. Ocak ayı için diyorum. Bu bu hafta bu 18.8’i geçeriz. Büyük bir ihtimalle 20 derece olur. Yani bunun yanında Samsun’da 22 derece olabilir. Kocaeli’de 23 derece olabilir. Yani bunlar ortalamaların çok üzerinde sıcaklıklar. Dolayısıyla lodosun etkisindeyiz zaten. Lodosun arkasından bir nemli hava gelecek. Yani bir yağış gelecek. Bu ne zaman? Cumartesi günü yağış gelecek. Ama kar yağışı şu anda gözükmüyor.

addtext 01 16 12.13.54

Müge Anlı’dan üfürükçüye kaçan genç kıza olay sözler! Stüdyo karıştı: “Manevi babadan koca olmaz!”

addtext 01 16 03.32.26

Bu linke tıkladı 74 bin TL’sini çaldırdı. Aman dikkat