Kötü karne getiren çocuğa bu cümleleri kurmayın!

Kötü karne getiren çocuğa bu cümleleri kurmayın!

Karne vakti geliyor. Kimi çocuklar yılı yüksek notlarla tamamlarken, kimilerinin karnesinde ise düşük notlar yer alıyor. Ancak çocuğunuzun karnesinde zayıf notlar olması onun yeteneğinin, ilgisinin, değerlerinin, zekasının yetersiz olduğu anlamına gelmez.

Karnenin çocuğun o yıl içinde öğrendiği bilgilerin yeterli olup olmadığını gösterdiğini söyleyen Uzm. Kl. Psk. Dilşah Özcan, ebeveynlerin kötü karne getiren çocuklara nasıl davranması gerektiğine dair önemli ipuçları veriyor.

Karneler, sadece öğrencileri değil ailelerini de heyecanlandırıyor. Ancak benlik değeri okuldan aldığı notlarla ilişkilendiren öğrenciler için kötü karne büyük bir yıkıma, ebeveynlik başarısı olarak değerlendirdikleri notların düşüklüğü de ebeveynler için üzüntüye dönüşebiliyor. Değer ve başarı kaybı olarak görülen karnelerin sonuçları, her iki tarafa büyük bir hayal kırıklığı yaşatıyor. 

“Çocuk ne hisseder, düşünürse, o şekilde davranacaktır” diyen Uzm. Kl. Psk. Dilşah Özcan, kötü gelen karne sonrası aile çocuğa, Zayıfsın, tembelsin, başarısızsın” gibi etiketlemeler yaptığında çocuğun doğru davranışlar göstermekte zorlanacağını, hataları tekrarlamaya devam edeceğini belirtti. 

‘Karne notu çocuğun zekasının göstergesi değil’

Takdir edilmek, beğenilmek herkes için ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın karşılanabileceği alanlardan biri de akademik başarı olacaktır. Ancak yaşanan sorunlar karşısında gelen kötü karnenin çocuğun yargılanmasına, suçlanmasına da neden olmaması gerektiğinin altını çizen Uzm. Kl. Psk. Özcan, şöyle devam etti:

“İyi karne, kötü karne tanımından daha çok çocuğa sorumluluk kavramının öğretilmesi, uzun vade de çocuğun hayat başarısındaki notunu arttıracaktır. Çocuğun hayat başarısı, geleceğini belirleyen belge olarak gösterilen karnenin verilme amacı aslında o yıl içinde öğrendiği bilgilerin yeterli olup olmadığıyla ilgilidir. Karne notu çocuğun yeteneğinin, ilgisinin, değerlerinin, zekasının bir göstergesi değildir.
Aynı şekilde anne babaların ebeveynlik notu da karnede yazmaz. ”
Notlara verilen aşırı tepki  öz güven kaybı yaratabilir
Uzm. Kl. Psk. Özcan, eğer çocuğun karnesindeki notlar düşükse, bunun nedeninin araştırılması gerektiğini söyledi.. Bu araştırmayı yaparken suçlayıcı ya da eleştirel bir üsluptan ziyade problemin çözmeye yönelik adım atılmasının önemine dikkat çeken Özcan, “Anne ve babaların çocuklarına gösterdikleri aşırı tepkiler çocukta kaygı, endişe yaratacağı gibi öz güven kaybına da neden olabilir. Ancak aile kötü gelen karneyi de görmezden gelmemeli. 
Aile çocuğunun aldığı düşük notlarının sebeplerini araştırmalı, yaşanan problemler için önlemler de almalı. Alınan notlardan ziyade dönem boyunca gösterilen çaba, yerine getirilen sorumluluklar üzerinde durulmalı, okulda alınan sorumluluklarla ilgili olarak çocuğun yaptıkları ve yapmadıkları hakkında farkındalıklar oluşturulmalı. Düşük notların telafisi için çözüm önerileri getirilmeli, bir yol haritası oluşturularak, bu durumun bedelleri tartışılmalı. Bunlar yapılırken çocuğa değerinin notlarla ölçülemeyecek kadar kıymetli olduğu, her koşul ve durumda ailesi tarafından sevileceği, destekleneceği de hissettirilmeli. Çocuk için benlik değerinin notlara, sevginin koşula bağlı olmadığı bir ortam yaratılmalı” dedi.

PembeNar
Neye şaşırıyorsunuz ki? Hiç mi acımıyorsunuz?

Neye şaşırıyorsunuz ki? Hiç mi acımıyorsunuz?

Ayrı anne baba tutumlarının çocuk üzerindeki etkileri

Ayrı anne baba tutumlarının çocuk üzerindeki etkileri