Küçük Kızın Otizmli Abisine “Tuhaf” Denmesi Üzerine Yazdığı Mektup Büyük Yankı Uyandırdı


Sophie Camilleri’nin altı yaşındaki kızı Lex, okulda bir kızın dokuz yaşındaki abisi Frank’ten “tuhaf” diye söz etmesi üzerine çok üzüldü. “Kızım, Frank’in tuhaf olmadığını, otizmli olduğunu söylemiş. Oğluma ‘tuhaf’ diyen kız otizmin ne olduğunu bilmiyormuş, kafası karışmış. Bunun üzerine Lex ona otizmin ne olduğunu açıklamak zorunda kalmış.”

Güney İngiltere’de yaşayan Camilleri, Lex’in o gün okuldan geldiğinde canının çok sıkkın olduğunu ama sonra sınıfta okunması için bir mektup yazmaya karar verdiğini söylüyor. Mektup gerçekten de sınıfta okunuyor. Lex’in sınıf öğretmeni sınıfa otizmin ne olduğunu bilip bilmediklerini sorduğunda öğrencilerden hiçbirisinin bilmediği ortaya çıkıyor.

Sophie Camilleri kızının yazdığı mektubu Facebook’ta da yayınlayarak okullarda otizmle ilgili farkındalığın artırılması için bölgesel bir kampanya başlattı.

👍🏻Bu da ilginizi çekebilir ⭐️ 

Öfke Kontrolü

Öfke Kontrolü

Lex’in mektubu şöyle:

“Pazartesi günü çok üzüldüm, çünkü sınıfımdan bir kız abimin tuhaf olduğunu söyledi. Abim tuhaf değil, otizmli. Okullarda böyle rahatsızlıklarla ilgili bir şeyler öğretilebilir mi acaba? Böylece herkes bazılarımızın farklı olduğunu ama hepimize aynı şekilde davranılması gerektiğini anlayabilir.”

Mektup Facebook’ta binlerce kez paylaşıldı. Otizm Derneği de Lex’in mektubunu paylaştı. Derneğin sözcüsü, “Sadece altı yaşında olan Lex’in mesajına yürekten katılıyoruz. Lex, otizmin sınıflarımızda ve sınıflarımızın dışında daha fazla anlaşılması gerektiğinin farkında.”

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/rosebuchanan/a-little-girl-wrote-a-letter-about-autism-after-someone-call


Maile Gönder