Lotus çiçeğinin faydaları nelerdir?


Tatlı suda bulunan çiçekli bir su otu ve çiçeğidir. Yüzen yaprakları ve köklü bir bitkisi vardır ve yaklaşık 150 cm uzunluğa sahip olabilir. Bitki toprağa dikilen köklerden yükselir. Beyaz renkten pembe renge kadar değişken ve büyüyen çok yapraklı bir çiçek verir. Bu çiçekler suyun üzerindeki kalın gövdenin birkaç santimetre üzerine çıkar. Su bahçelerinde yaygın olarak yetiştirilen Tropikal Asya ve Avustralya’ya özgü Nelumbonaceae familyasının bir üyesidir. Lotus çiçeği bin yıldan fazla yaşıyor. Tropikal iklimlerde ve ılıman ve sıcak yerlerde yetişir.

Lotus Çiçeğinin Tarihçesi

18. yüzyılda, Avrupa’da su zambağı olarak biliniyordu ancak günümüzde modern botanik bahçelerinde yetişiyor. Lotus çiçeği tipik olarak Japonya, Avustralya, Hindistan, Çin ve İran’da yetiştirilmektedir.

Lotus çiçeği hem Budizm hem de Hindu dinlerinde saflık ve güzellik sembolü olarak kabul edilir. Dini resimler ve metinlerde bulunmaktadır. 1999 yılında Çin’de bir sanayi mahsulü olarak yetiştirilmiştir. Lotus, Japonya’da 1000 yıldan uzun bir süre boyunca yetiştirildi.

Lotus Çiçeğinin Tohumları

Lotus çiçeğinin tatlı yenilebilir tohumları, besin maddeleri, vitaminler ve minerallerin iyi bir kaynağıdır. Hindistan’da yaygın olarak “makhana” olarak bilinir ve küçük, yuvarlak ve beyaz görünümlüdür. Doymuş yağlar, sodyum ve kolesterol bakımından düşüktür. Magnezyum potasyum, tiamin ve fosfor bakımından yüksektir ve tatlılarda, pirinç püresinde, çorba ve kızartmalarda kullanılır.

Lotus Çiçeğinin Besin Değeri

Bir fincan lotus çiçeğinde;

• 0.95 gram protein,
• 0.04 gram toplam yağ
• 1.9 gram diyet lifi
• 16.4 mg Vitamin C
• 0.13 mg Bakır
• 0.131 mg B6 Vitamini
• 0.54 mg Demir
• 47 mg Fosfor

bulunur. Ayrıca lotus kökü; 48.85 gram su ve 0.3 gram toplam şekerden oluşur.

Lotus Çiçeğinin Sağlık Faydaları

Lotus bitkisinin tüm parçaları yenilebilir ve çok sayıda sağlık faydası sağlar. Lotus, çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Birkaç vitamin, mineral ve besleyici maddeden oluşur. C vitamininin zenginliği nedeniyle vücudun çeşitli şekillerde iyileşmesini sağlar. İçerdiği yüksek miktarda potasyum, yorgunluk, kalp problemleri, sinirlilik ve yüksek tansiyonun azaltılmasına yardımcı olur. Demir gibi mineraller ile kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olur.

Kan Dolaşımını Artırır

Lotus çiçeği, organlara ulaşan oksijeni artıran, bedensel işlevleri düzenleyen ve enerji seviyesini artırmaya yardımcı olan kan dolaşımını teşvik eder. Yüksek miktarda bakır ve demir içerdiğinden, kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olur, anemi riskini düşürür, kan akışını ve canlılığı artırır.

Psikoljiyi Düzeltir

Piridoksin varlığı beyindeki nöral reseptörlerle etkileşime girerek zihinsel durumu ve ruh halini etkiler. Baş ağrısı, huzursuzluk ve stres seviyesini ortadan kaldırır. Lotus çiçeği, huzur ve barış ile ilişkilendirilir.

Kan Damarlarını Rahatlatır

Lotus çiçeği, sıvı dengesini korumaya ve kan dolaşımındaki sodyum etkilerini önlemeye yardımcı olan önemli miktarda potasyum içerir. Potasyum, kan damarlarını rahatlatmaya yardımcı olan, damar sertliği ve kasılmasını azaltan, kan akışını artıran ve kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi düşüren bir vazodilatatör görevi görür. Potasyum, nöral aktivite için hayati önem taşımaktadır ve kan ve sıvıyı beyne taşımaktadır.

Kabızlığı Azaltır

Lotus, sağlıklı lifler ile doldur, bu da dışkıya hacim katar ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Böylece kabızlığı azaltabilir, sindirim ve gastrik sıvı salınımı yoluyla besin emilimini artırabilir, bağırsak kaslarındaki peristaltik hareketi uyarabilir ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırabilir.

Antioksidan Aktiviteye Sahiptir

C vitamini, lotusta yüksek miktarda bulunan bir antioksidandır. Kolajen oluşumu için hayati önem taşımaktadır. Kolajen organlarda, damarlarda ve deride kuvveti ve bütünlüğü korumaya yardım eder. Bağışıklık işlevlerini geliştirir. Buna ek olarak, C vitamini vücuttaki kalp hastalığı ve kanser gibi sağlık koşullarına yol açan serbest radikalleri yok eder.

Kalp Rahatsızlıklarını Önler

Potasyum bir vazodilatör olarak iş görür ve lif kolesterolü azaltma kabiliyetine sahiptir. Lotus, kandaki kalp krizi ile bağlantılı olan homosistein düzeyini kontrol etmeye yardımcı olan piridoksin içerir.

Kilo Kontrolü Sağlar

Lotus çiçeği ve kökü; düşük kalorilidir ve yüksek miktarda lif ve besleyici maddeler nedeniyle kilo yönetimine yardımcı olur. Tüm besin maddelerini sağlar ve aşırı yeme alışkanlıklarını azaltan ve obeziteyi yöneten doygunluk hissini uzatır.

A Vitamini Bakımından Yüksektir

Lotus çiçeği, cildi, göz ve saç sağlığını destekleyen mükemmel bir A Vitamini kaynağıdır. A vitamininin antioksidan aktiviteleri; göz ile ilgili sorunları ve makula dejenerasyonunu önler, iyileşme sürecini hızlandırır, iltihaplanmayı ve cilt rahatsızlıklarını azaltır.

Lotus ve Geleneksel Kullanımları

• Kurutulmuş lotus tohumu tonik veya sedatif olarak kullanılır.
• Sıkılaştırıcı olarak kullanılır.
• Kurutulmuş lotus yaprağı hemostatik olarak kullanılır.
• Geleneksel Çin tıbbında; uykusuzluğun tedavisinde, sinirsel bozuklukların ve kardiyovasküler hastalıkların üstesinden gelmek için kullanılır.
• Geleneksel Çin tıbbında lotus yaprağı, hematemez, hemoptiz, burun kanaması, metroraji ve hematüri için bir tedavi olarak kullanılır.
• Kökleri geleneksel Kore tıbbında antidiyabetik ilaç olarak kullanılır.
• Lotus tohumu halk arasında; kanser, doku iltihabı, cüzzam ve deri hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca antiemetik ve panzehir olarak da kullanılır.
• Hiperdipsi, ağız kokusu, dermatopati, menoraji, ateş ve cüzzam tedavisinde kullanılır.
• Geleneksel Çin tıbbında, lotus tohumu; antiobezite tedavisi olarak kullanılır.
• Lotus yaprağı, terleme ve ateşi iyileştirmeye yardımcı olan gerginleştirici ve diüretik özelliklere sahiptir.
• Malaya halkı lotusu, ateş yüksekliği için bir tonik olarak kullanılır.
• Çin’de lotus, kozmetik ürünlerinde kullanılır.
• Hindistan ve Endonezya’da, ishal tedavisinde kullanılır.
• Lotus tohumu, Vietnam’da dizanteri, uykusuzluk, çarpıntı, iştahsızlık ve genel kabızlık için bir çare olarak kullanılır.
• Lotusun tamamı, mantar zehirlenmesine karşı bir panzehir olarak kullanılır.

www.aysetolga.com


Send this to a friend