Maden suyu nedir? Maden suyu ile soda arasındaki farklar nelerdir?

maden suyu nedir maden suyu ile soda arasindaki farklar nelerdir pub98hki.jpg

Birçok kişi tarafından karıştırılan soda ve maden suyu aslında iki farklı içecek türüdür. Yemeklerin yanında kahvenin yanında, mide şişkinliği gibi problemlerde içilen maden suyu soda ile karıştırılıyor. Peki son dönemlerin en çok merak edilen sorularından bir olan maden suyu ve soda arasındaki farklar nelerdir? En kolay soda ve maden suyu nasıl ayırt edilir. İşte detaylar:

Doğal bir mineral vitamin deposu olan maden suyunun insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Maden suyu, jeolojik ve fiziksel olarak koruma altında tutulan yeraltı sularından kuyu açılarak veya kaynaktan doldurularak elde edilen su olarak adlandırılmaktadır. Maden suyu çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 ppm’den daha az olmayan sulara denir. Maden suyu ihtiva ettiği alkali oluşturucu minerallerle vücudun çeşitli elektrolitlerinin konsantrasyonunu düzenliyor. Maden suyu özellikle sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfat yoğunluğunu dengeliyor. İçinde bulunan mineraller, organizmanın biyokimyasal reaksiyonlarına aktif olarak katılarak düzenlemektedir. İşte maden suyu ve soda hakkında merak edilenler:

MADEN SUYU NEDİR?

Maden suyu içerisinde çözülmüş mineral sıvıları bulunduran elementlerden oluşan bir içecektir.

SODA SUYU NEDİR?

Soda ise içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbonhidrat eklendiğinde elde edilir. Maden suyunun minerali çok zengin iken soda mineral içermemektedir.

MADEN  SUYU VE SODA ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Mineralli su olan maden suyu, yerkabuğunun farklı derinliklerinde doğal olarak oluşan, geçmiş olduğu farklı jeolojik katmanlardan bünyesine aldığı minerallerle zenginleşen yer altı sularıdır. 

– Soda ise içilebilir nitelikte olan herhangi bir suya karbondioksit ilave edilmesi ile elde edilen yapay bir içecektir. 

– Soda ile maden suyunun en önemli farkı; maden suyunun içeriğinde bulunan birçok mineralle vücudun ihtiyaç duyduğu mineraller karşılanabilmektedir.

– Maden suyu bu özelliği ile besleyici bir içecektir. Sodanın ise böyle bir fonksiyonelliği bulunmamaktadır.

Maden suyu diye satılan soda içerdiği azla bikarbonat neden ile yemek sırasında ve hemen sonrası içildiğinde mide ast dengesini bozarak sindirimi geciktirebilir.

 Uzmanların yaptığı açıklamalara göre maden suyu ve sodanın her ne kadar mideyi rahatlama özelliği varsa sodanın bundan başka hiçbir işlevi yoktur.

en kolay kremali sebze corbasi nasil yapilir kremali sebze corbasinin puf noktalari g9n6wicf.jpg

En kolay kremalı sebze çorbası nasıl yapılır? Kremalı sebze çorbasının püf noktaları

malatya usulu tarhana corbasi nasil yapilir enfes malatya usulu tarhana corbasi lwgktrhm.jpg

Malatya usulü tarhana çorbası nasıl yapılır? Enfes Malatya usulü tarhana çorbası