Magnezyumun Zihinsel Kapasitenizi Artıran 5 Özelliği

Magnezyumun Zihinsel Kapasitenizi Artıran 5 Özelliği 2

Magnezyumun zihinsel kapasitenizi geliştirmeye yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Sadece bu da değil, aynı zamanda vücudunuzun stresle baş etmesine de yardımcı olabilir.

Magnezyumun yaşamsal fonksiyonlarımızın için ne kadar önemli bir mineral olduğunu biliyor muydunuz? Daha fazlasını öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Magnezyumun, insan vücudundaki biyokimyasal reaksiyonların büyük bir kısmında yeri doldurulamaz bir önemi olduğu göz önüne alındığında, bu abartı değildir.

Bu mineral sayesinde, vücudumuz 300 enzimatik işlemi gerçekleştirir. Enerji üretimi de buna dâhildir.

Şimdi, peki ya size bu mineralin psikolojik sağlığımız için de çok önemli olduğunu söylesek? Örneğin majör depresyon hastaları, magnezyum temelli takviyelerden önemli ölçüde faydalanmıştır.

Ayrıca anksiyete bozuklukları, duygudurum bozuklukları, konvülsiyon, ataksi veya psikoz dönemi geçirenlerin yaşam kalitelerini, iyileşme ihtimalini artırma noktasına kadar yükseltmiştir.

Bugün bu yazımızda, magnezyumun zihinsel sağlığı nasıl geliştirebildiğini açıklamak istiyoruz. 

Magnezyumun müthiş özellikleriyle zihinsel kapasitenizi yükseltin

1. Magnezyum hafızanızı iyileştirir

Endüstrileşmiş ülkelerdeki nüfusun yarısı, gerekli minimum miktardaki magnezyumu tüketmemektedir.

 • Bu eksiklik, orta yaşa geldiğimizde bizi etkiler. Yaşamın bu aşamasında, bilişsel işlevlerimizin çoğu keskinliğini yitirmeye başlar.
 • Akılda tutulması gereken ilginç bir şey şudur. Magnezyum, hipokampusta bulunan sinapslarınızı daha güçlü hale getirmektedir. Bu, beyninizin uzun süreli hafızayı saklamanıza yardımcı olan kısmıdır.
 • Bu mineral aynı zamanda, prefrontal kortekste hayati bir işlevi yerine getirir.
 • Beyin, magnezyum sayesinde kısa süreli belleğinde depolanan anıları hatırlayabilir (anahtarı bıraktığımız yeri, fırını kapatmayı ve önemli bir şeyi satın almayı unutmamayı gibi …).

Magnezyum ayrıca bilgi, hafıza ve verilerin iletilmesinden ve birleştirilmesinden sorumlu olan sinaptik sinir uçlarını güçlendirir.

2. Magnezyum öğrenme becerinizi güçlendirir

Çoğumuz öğrenme kabiliyetinin zamanla kaybolduğunu düşünebiliriz.

70 yaşındayken öğrenme potansiyelimizin 3 yaşındaki bir çocuğa eşit olmadığını açıkça görüyoruz. Bununla birlikte, beyinlerimizi gerçekten olduğu gibi de görmemiz gerekiyor: beyin, inanılmaz bir kapasiteye sahip bir organdır.

 • Şekil alma kapasitesi, yeni bağlantı olanakları asla durmaz. Bir başka deyişle, zihnimize iyi bakarsak, yaşlılığa ulaştığımızda bilişsel yeteneklerimizin gücünü koruyarak ulaşacağımızı garanti edebiliriz.
 • Bunu yapmak için bir yol da magnezyum takviyeleri almaktır.
 • Bu mineral sayesinde sinir hücrelerinin daha kolay iletişim kurmasını sağlayabiliriz. Ayrıca anılarımızı, ruh halimizi ve yeni bilginin alınmasını daha iyi gerçekleştiririz.

3. Stresi azaltmaya yardımcı olur

Stres yaşadığımız zaman, kanda aşırı miktarda kortizol bulunur.

Bu aşırı kortizol beynin yapısını çok somut bir biçimde incitmektedir: hipokampüs.

Bu zarar, hafızada boşluklar olmasına sebep olur. Konsantre olmamızı zorlaştırır ve olumsuz duyguları yoğunlaştırır.

Bu noktada, magnezyumun kortizolü düşürme ve stres tepkisini kontrol etme noktasına kadar hormonlarımıza da etki ettiğini bilmek ilginçtir.

Aynı zamanda, magnezyum bir kan-beyin bariyeri gibi davranabilir. Başka bir deyişle, stres hormonlarının beyninize girmesini engeller. Tabii ki bu muhteşem bir şeydir!

4. Magnezyum Alzheimer’ı önleyebilir

Magnezyum tek başına herhangi bir anda herhangi birinin Alzheimer hastalığını geliştirmesini engellemez.

 • Bununla birlikte, gelişme riskini ilginç bir miktarda azaltacak bir koruyucu olabilir.
 • Bu maddenin yaptığı şey, örneğin, beynin hipokampüsünde amiloid plak birikimini önlemektir.
 • Ayrıca prefrontal kortekste plak varlığını da azaltır.

Şüphesiz, bunlar ilginç bilgilerdir. Bizi bu mineralle ilgili olası eksiklikleri gidermek için beslenmemizi geliştirmeye çağırıyor.

5. Magnezyum anksiyeteyi azaltır ve daha “merkezde” olmanızı sağlar

Beynimizin, zamandan daha hızlı gittiği bazı zamanları hepimiz yaşamışızdır. Kendimizin hızlandığını hissediyoruz ve herhangi bir uyarıcı, herhangi bir olayla kontrolü kaybetmemize sebep olan bir “patlama” yaşıyoruz.

 • Her şeyin hızlı gittiğini hissediyoruz, sinirlilik, uykusuzluk ve çok yoğun ve baskılı bir his duyuyoruz.
 • Bu endişe dönemlerine, günlük hayatımızı daha iyi yönetme yoluyla engel olunabilir. Ayrıca magnezyum düzeylerimize dikkat ederek de bu durumu önleyebilirsniz.
 • Magnezyumun hücrelerimizin en önemli maddesi olduğunu unutamayız.Çünkü olan biyolojik süreçler için “yakıt” görevi görmektedir.
 • En çok enerjiye ihtiyaç duyan organ beyindir. Yüksek miktarda magnezyuma ihtiyacı vardır.
 • Eğer yoğun bir anksiyete döneminden geçiyorsak, durumumuzu iyileştirmek için hiçbir şey bir “magnezyum diyeti” yapmaktan daha iyi değildir.
 • Başka bir deyişle, bu mineral açısından zengin gıdaları yemeliyiz. Ayrıca, takviyeleri ve önerilen dozları almanın iyi bir fikir olup olmadığını görmek için doktorunuza da danışmalısınız.

Yavaş yavaş, birkaç hafta içinde sinirlerinizin iyileştiğini fark edeceksiniz. Kas gerginliğiniz azalacak. Ayrıca şu ana daha çok odaklanacaksınız…

Demans Riskini Azaltan Alışkanlıklar 2

Demans Riskini Azaltan Alışkanlıklar

Yüksek Topuklu Ayakkabıları Daha Uzun Süre Giymek İçin 5 Tavsiye 2

Yüksek Topuklu Ayakkabıları Daha Uzun Süre Giymek İçin 5 Tavsiye