MEB’den tarihi karar! Yeni dönemde 4 gün okul 3 gün tatil var, öğrenciler yaşadı

addtext 07 23 11.04.39

MEB’den milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren kritik karar geldi. Yeni dönemde okul tatil günleri değişiyor. Artık haftada 4 gün okul 3 gün tatil olacak.

sınıf okul

FİNLANDİYA MODELİ EĞİTİM GELİYOR

Finlandiya, eğitimde dünya birincisi olma özelliğini taşıyan ülkelerden. Öğrencilere baskıcı olmayan yoğun olmayan bir ders programı uygulayan Finlandiya, haftada 4 gün okul 3 gün tatil modeli ile eğitim veriyor.

 

Yani Finlandiya’da eğitim neredeyse öğrencilerin tamamen kendi tercihine bağlı olarak uygulanıyor. Bu durumda da öğrenciler Okulu daha fazla seviyor ve derslere daha fazla uyum sağlıyor.

 

Finlandiya’da günlük ders saatleri 4 saat olarak belirlenmiş durumda. Öğrenciler bu 4 saatlik süre içerisinde genel kültür dersleri müzik felsefe beden dersleri gibi dersler alıyor. Etüt ve sosyal etkinlik olarak eğitim veren Finlandiya, ders tercihlerini öğrencilerin isteğine göre değiştiriyor.

okul sınıf öğrenci 1

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI FİNLANDİYA MODELİNE GEÇİYOR

Türkiye’de ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan müfredatta yukarıda sayılan birçok ders zorunlu dersler arasında yer alıyor. Yani öğrencilerin bu zorunlu derslerden de Başarılı olmaları gerekiyor. Aynı zamanda devam zorunluluğu da var.

 

Avrupa’da bir çok ülke de artık Finlandiya modeli eğitim tercih ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı da bu modeli uygulamak için harekete geçti. Finlandiya modeli eğitim için araştırmalar başladı. Bu modelin kabul edilmesi durumunda haftada 4 gün okul 3 gün hafta sonu tatili olacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Yeni dönemde pilot bölgelerde bu uygulamayı gerçekleştirmesi bekleniyor.

addtext 07 23 04.18.02

Farkında değiliz ama aylar öncesinden geliyor! İşte kalp krizinin en erken belirtisi

addtext 07 24 01.13.40

Depremi tahmin etme yolunda büyük adım… ‘Sismik kırılmadan iki saat önce…’