Meme kanserine karşı bu 7 belirtinin farkında olun!

Meme kanseri hiçbir kadının aklına bile getirmek istemediği bir sağlık sorunu. Birçok kadın da bu nedenle belirtileri gözden kaçırabiliyor.

Aslında meme kanseri bazı sinyaller vererek geliyor. Bunları göz ardı etmek ise hayatı tehlikeye atmak dışında bir işe yaramıyor.

MEME KANSERİ

Tüm kanser türlerine bağlı ölümler arasında, meme kanserine bağlı ölümler, akciğer kanserinden hemen sonra geliyor.
Bu nedenle erken tanı ve tedavi yöntemleri hastaların hayatlarını kurtarıyor.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras, “Meme kanserinin erken tanısı için rutin kontroller asla ihmal edilmemeli. Ayrıca erken tanı için 20 yaşından sonra her kadın ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yapmalı. Böylelikle meme kanseri ileri aşamalara ulaşmadan fark edilebiliyor” diyor ve meme kanserinin 7 sinyalini şu şekilde özetliyor:

MEMEDE KİTLE VARLIĞI:

Meme kanserinin en büyük sinyali; memede veya koltuk altında ele kitle gelmesi. Kanserli kitleler, diğer şişliklerden sert yapılı, düzensiz kenarlı ve pürtüklü yüzeyi ile ayırt edilebiliyor. Bunun için en etkili yöntem ise; yatağa uzanarak elle muayenenin gerçekleştirilmesi. Bir elinizi başınızın altına yerleştirin. Ardından öteki elinizin işaret ve orta parmağıyla diğer göğsünüze dokunun. Aynı işlemi diğer taraf için de yapın. Meme başından çevresine doğru dairesel hareketler uygulayın. Ardından koltuk altlarına da aynı işlemi tekrarlayın.

MEME BAŞI AKINTISI:

Sıkmadığınız halde, tek memeden veya tek kanaldan kanlı ya da şeffaf renkli akıntılar geliyorsa, nedeninin mutlaka araştırılması gerekiyor. Bu tür meme başı akıntılarına, meme kanseri veya meme kanseri riskini artıran bir lezyon olan ‘intraduktal papillom neden oluyor.

MEME BAŞINDAKİ ŞEKİL BOZUKLUKLARI:

Aynanın karşısına geçip kendinizi incelediğinizde meme başlarınızda içe doğru çekilme, çökme veya şekil bozukluğu fark ediyorsanız, hemen bir doktora görünmenizde fayda var.

👍🏻Bu da ilginizi çekebilir ⭐️ 

video

MEME BAŞI DERİSİNDE DEĞİŞİKLİKLER:

Aynanın karşısında kendinize bakarken meme başı derisinde soyulma ve kabuklanma gibi belirtiler gördüyseniz, bunların da bir uzman tarafından mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor.

MEMEDE BÜYÜME YA DA ŞEKİL BOZUKLUĞU:

Memede büyüme ya da şekil bozukluğunu en iyi aynanın karşısına geçerek görebilirsiniz. Ellerinizi belinize koyun ve bakın bakalım her iki memeniz simetrik mi? Memelerde bir büyüme var mı?

MEME CİLDİNDE YARA VEYA KIZARIKLIK:

Eğer bir yere çarpıp yaralanmadıysanız, meme cildinde aniden ortaya çıkan kızarıklık ve yaralar ciddiye alınması gereken belirtilerin başında geliyor.

MEMEDE ÖDEM, ŞİŞLİK VE İÇE DOĞRU ÇEKİNTİ:

Elbette her ödem ve şişlik, meme kanserinin belirtisi değil. Bunlar regl ve hamilelik dönemlerinde de kadınların sıkça yaşadıkları sıkıntıların başında geliyor. Ancak tabloya meme cildinde içe doğru çekintiler, portakal kabuğu gibi pürüzlü bir görünüm eşlik ediyorsa, hiç zaman kaybetmeden bir doktora başvurun.

ELLE MEME MUAYENESİNİ ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİN VE TARAMALARINIZI İHMAL ETMEYİN!

Mamografik ve ultrasonografik tarama yöntemleri sayesinde meme kanseri erken teşhis ediliyor ve kişiye özel yaklaşımlar sayesinde tedavideki başarı oranları artıyor. Kadınların özellikle 40 yaşından sonra tarama periyodlarını sıklaştırmaları gerekiyor. Erken tanı için elle muayenenin alışkanlık haline getirilmesi gerekiyor ve 20 yaşından sonra her kadının ayda bir kez kendini kontrol etmesi ve bu alışkanlığın her genç kadına kazandırılması gerekiyor.

⭐️- EN ÇOK İZLENENLER - ⭐️ 
video
video
video
video
video
video
video
video