Metabolizmanızın Hızını Artırmanın 5 Yolu


Metabolizmanızın Hızını Artırmanın 5 Yolu

Genel sağlığınızı iyileştirmek ve etkili bir şekilde kilo vermek için metabolizmanızı hızlandırmanız gerekir. Yavaş bir metabolizma kilo vermeyi zorlaştırır. Metabolizmanızın maksimum hızda çalışması için yardımcı bazı yöntemler aşağıda verilmiştir.

Bu ipuçlarını takip ederek, metabolizmanızı her hücrenizde kimyasal süreçlerle birlikte artırabilirsiniz. Daha hızlı bir metabolizma, herhangi bir fiziksel aktivitede bulunmasanız bile, daha hızlı kilo vermenize ve daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir.

Bu, vücudunuzun gün boyunca işlemek için harcadığı enerji miktarı olan bazal metabolizma olarak bilinir. Vücudunuz kas tutmak için, yağı korumak için ihtiyaç duyduğundan daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar. Böylece, metabolizmanız büyük miktarda kas kütlesi ve düşük miktarda yağ ile hızlanacaktır. Bunun gerçekleşmesi için düzenli olarak egzersiz yapmalı ve sağlıklı bir diyete sahip olmalısınız.

1. Kas yapın

Kas yapmaya yardımcı olmak için kuvvet antrenmanı gereklidir ve bu antrenman, aerobik egzersiz ile eşit derecede önemlidir. Bu nedenle, spor ekipmanı kullanarak ağırlık kaldırmalısınız ya da şınav ve mekik yardımı ile güç egzersizi yapmalısınız. Üstelik bunları koşmak, bisiklete binmek ya da yüzmek gibi aerobik egzersizlerle birlikte yapmalısınız.

Hareket etmediğiniz zaman bile kaslarımız, yüksek enerji seviyeleri talep ettikleri için kalori yakarlar. Böylece, kas kütlesini artırarak, bazal metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz, bu da vücudun gün boyunca daha fazla kalori yakmasını sağlar.

2. HIIT’in önemi

HIIT, yüksek yoğunluklu aralıklara dayalı bir antrenmandır. HIIT antrenmanı, aerobik aktivitesini tamamlarken yüksek yoğunluklu aralıklar arasında değişiyor.

  • Örnek vermek gerekirse, aralıklarla sprint yapabilir ya da maksimum hızda bisiklet çevirebilirsiniz.

Yüksek yoğunluklu seviyelerde egzersiz yapmak kalori yakmak için harika bir yoldur. Çünkü normal aerobik egzersiz, enerji kullanmak için yeterli olmaz çünkü vücudunuz rutine alışır ve daha az kalori yakar. Bu nedenle, HIIT antrenmanındaki yüksek yoğunluklu aralıklar vücudunuzu daha fazla enerji kullanmaya zorlar.

3. Sık sık yiyin

Yemekler arasındaki süreyi azaltmak metabolizmayı hızlandırmak için iyidir. Yemek yemeden çok uzun vakit geçirirseniz, kan şekeri seviyeleriniz düşer ve bu da yorgunluk ve daha yavaş bir metabolizma yaratır.

  • Bu nedenle, daha sık yemek, sindirim sisteminizin daha uzun süre ve daha sık olarak daha aktif hale gelmesine yardımcı olur ki bu da metabolizmanızın artmasına yardımcı olur.
  • Her birkaç saatte bir, bir avuç fındık ya da bir parça meyve yeterlidir.

Aynı şekilde, sık sık yemek iştahınızı azaltır, bu da öğünleriniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar. Bunu yaparak, kalori alımınızı azaltabilir ve metabolizmanızı hızlı bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

4. Yemeklerinize bir dokunuş katın

Biber, kırmızı biber ya da acı biber gibi baharatlı yiyecekler, kapsaisinolarak adlandırılan bir maddeyi içerir. Bu bileşen, baharatlı yiyecekler yerken terlemenizin sebebidir. Ancak, dahası var:

  • Kapsaisin, vücudun olgunlaşmamış yağ hücrelerini öldürmesine yardımcı olarak vücut yağını azaltmaya yardımcı olur.
  • Baharatlı yiyecekleri daha sık yemeniz kilo vermenize ve yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

5. Proteinleri öncelik haline getirin

Sindirim sistemimiz yüksek proteinli yiyecekleri parçalamak ve emmek için, yüksek yağlı ya da şekerli gıdalardan daha fazla zamana ve enerjiye ihtiyaç duyar. Aslında, vücudunuzun bunları emmek için proteinlerden aldığı kalorinin % 20-30’unu yakması gerekir.

Öte yandan, karbohidratlar sadece emilim için tüketilen enerjinin % 5-15’ini talep etmektedir. Aynı şekilde, vücudunuz yüksek miktarlarda karbohidrat içeren yiyecekleri yağ olarak depolarken, proteinler kas kütlesi oluşturmak için kullanılır. Yüksek proteinli bir diyet, listenin başında belirtildiği gibi kas inşa etmenize yardımcı olabilir.

Metabolizmanızın Hızını Artırmanın 5 Yolu Genel sağlığınızı iyileştirmek ve etkili bir şekilde kilo vermek için metabolizmanızı hızlandırmanız gerekir. Yavaş bir metabolizma kilo vermeyi zorlaştırır. Metabolizmanızın maksimum hızda çalışması için yardımcı bazı yöntemler aşağıda verilmiştir.

Send this to a friend