Meyve kilo aldırır mı? Yemekten sonra meyve yenir mi? Aç karna meyve yemenin faydaları..

meyve kilo aldirir mi yemekten sonra meyve yenir mi ac karna meyve yemenin faydalari fgsc2akp.jpg

Vitamin, mineral ve potasyum bakımından güçlü bir depoya sahip olan meyvelerden tam anlamıyla istifade edebilmek için doğru şekilde ve zamanda tüketebilmek önemlidir. Peki diyette meyve yerken nelere dikkat edilmeli? Meyve kilo aldırır mı, aç karna meyve yemenin faydaları…

Akşam yemeğe başlamadan önce salata tüketmenin sindirim sistemini olumlu etkilediği gibi meyveyi doğru zamanda yemenin de sağlık açısından önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar faydadan çok zarar sağlayabileceğine dikkat çekiyor. Doğru zamanda yenen bir meyve sindirim sistemini güçlendireceği için lif değeri yüksek olan, potasyum, C vitamini, folik asit ve diğer besin öğeleri açısından zengin olup hastalıklara karşı koruyucudur. Misafir geldiği zaman ortaya konan ya da akşam sohbetlerinin vazgeçilmezi olan bu meyveler doğal şeker için ideal besin kaynağı olsa da kendisinden tam anlamıyla yararlanabilmek için doğru zamanda tüketmek gerekir. Gün içerisinde tüketilecek olan üç porsiyon meyve, vücudu temizleyerek sindirim sistemini rahatlatacaktır. Özellikle de zayıflamak isteyen kadınların yemekten önce meyve tüketmesi önerilir.. Nedeni ise midede tokluk hissettireceği için daha az yemek yenecektir. Peki diyette meyve ne zaman yenmeli? Diyette meyve ne zaman yenir?

YEMEKTEN SONRA MEYVE YEMEK KİLO ALDIRIR MI?

Yemekte ya da yemek yedikten sonraki 2 saat içinde yenen meyvelerin midede asite ve gaza yol açtığını belirten İç Hastalıkları ve Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Türk, “Yemekle birlikte tüketilen meyve, fermante oluyor, midede şişkinliğe neden oluyor, yiyen kişiye rahatsızlık veriyor. Bir nevi midede alkol oluşuyor. Ancak bu dışardan alınan alkolle aynı değil. Bu durum yenen gıdaları besin olmaktan çıkarıyor, vücuda yük haline getiriyor. Yani besinler gıda maddesi özelliğini kaybediyor. Ayrıca meyvenin vücuda sağladığı yararlar da azalmış oluyor. Meyvenin vücuda yararlı olabilmesinin en garanti yolu, açken tüketmektir. Karaciğer başta olmak üzere ilgili tüm organlara, bu asit ve gazı yok edebilmek için normalden daha fazla yük biniyor.” dedi.

Yemek yedikten hemen sonra meyve yemek sindirim esnasında besin emilimini ince bağırsağa geçmesini önleyeceği için tüketilmesi önerilmez. Ortalama 20 dakika boyunca midede tıkılı kalan meyvelerde ekşime veya çürümeye yol açarak rahatsızlığa yol açabilir.

AÇ KARNA MEYVE YEMEK FAYDALI MI?

Sadece meyvelerin değil yemekten sonra yenen bütün atıştırmalıklar sindirimi zorlayacağı için hızla kilo aldırmaktadır. Bu nedenle meyvelerin aç karna yani mide boş iken yenilmesi tavsiye edilir. Özellikle de öğle vaktinden sonra ile sabah saati yenen meyve tokluk oranını arttıracaktır. Meyve yedikten sonra 1-2 saat kadar beklemeniz gerekir.

paspas nasil yapilir evde basit paspas yapilisi ekgqdvdg.jpg

Paspas nasıl yapılır? Evde basit paspas yapılışı

en kolay tas kebabi nasil yapilir lokanta usulu tas kebabi tarifi u4xazgkq.jpg

En kolay tas kebabı nasıl yapılır? Lokanta usulü tas kebabı tarifi