Mutlu Olmak İçin Her gün Söylenmesi Gereken 8 Söz

Mutlu Olmak İçin Her gün Söylenmesi Gereken 8 Söz 1
Mutlu Olmak İçin Her Gün Söylenmesi Gereken 8 Söz

Hayatımızı güzelleştirmek ve mutlu olmak çoğu zaman elimizde. Bunun için yapmamız gereken ise hayata daha olumlu bakarken bir taraftan da kendimizden çok taviz vermemek. Çoğu zaman bizi mutsuz eden şey söylediklerimizden çok söyleyemediklerimiz olur. Gelin bu yazımızda her gün söyleseydiniz şu an daha mutlu olduğunuzu göreceğiniz sözlere bakalım. Hala geç kalmış sayılmazsınız.

Mutlu Olmak

1-Hayır!

Karşımızdakine hayır diyememek sandığımızdan daha ciddi sorunlara yol açar. Sevdiğimiz insanları kırmamak için istemeden de olsa onlara evet derken aslında kendimizi sıkıntıya koyarız. Birçok işimizin arasında hayır diyemediğimiz işlerle uğraşmak bizleri daha gergin ve stresli yapar. Bunun arkasından ise tükenmişlik sendromu baş gösterebilir. Hayır diyemediğimiz işleri yaparken bir taraftan yorulurken bir taraftan da mutsuz oluruz. Bunun için istemediğimiz şeyler de hayır demeyi öğrenmek zorundayız.

2- Ben Yaptım!

İş hayatında bazı insanlar ön planda olmayı severler. Bunun için kendilerinin yapmadıkları işleri bile ben yaptım diyebilirler. Eğer sizin emek harcadığınız bir şeyi başkası üstüne alıyorsa bu sizin için ciddi bir stres sebebi olacaktır.

Bu yüzden ben yaptım demekten çekinmeyin. Eğer bir işle gerçekten uğraştıysanız biz yaptık demek yerine ben yaptım demeniz gerekir. Bu kendinize olan güveninizi de arttıracaktır. Yaptığınız işin arkasında durduğunuzu da gösterir.

3- Hak Ettiğim Maaş Şu Kadar

İş hayatında karşılaşılan problemler motivasyonumuzu ve keyfimizi bozabilir. Bunlardan biri de maaşlarda yaşanan sıkıntılardır. İş ortamında sizden daha az çalıştığını bildiğiniz birinin sizden yüksek maaş alıyor olması ya da piyasa yoklamasının altında maaş aldığınızı fark etmeniz sizi üzer.

Böyle durumlarda çekinmeden hak ettiğiniz maaşı söylemeniz gerekir. Bunun için müdürünüz ya da patronunuzla görüşmelisiniz. Yetkili kişilere acıkça hak ettiğiniz maaş miktarını ve sebeplerini söylemek sizi mutlu edecektir. Böyle bir yöntem kendinizi yeyip bitirmenize engel olur.

4- Teşekkür Ederim

Bunu söylemek sanıldığı kadar kolay değildir. Bir iltifat aldığımızda kolayca teşekkür edebilirken olumsuz bir eleştiri aldığımızda bunu pek başaramayız. Hayır demenin evet demek kadar normal olması gibi olumsuz eleştirilerde de teşekkür etmek de normaldir. Karşınızdaki kişinin fikrine katılmasanız bile size durumu açıkça söylediği için ona teşekkür etmeniz gerekir. Böyle durumlarda teşekkür ederek kendinize olan saygınızı da arttırmış olursunuz.

Bunun yanı sıra size faydası dokunan kişilere karşı da teşekkür etmekten geri durmayın. Yaşı ya da işi ne olursa olsun karşınızdakine teşekkür edebilmek büyük bir erdemdir. Böyle yaptığınızda daha mutlu olduğunuzu kendiniz de göreceksiniz.

5- Kendimi Güzel Hissediyorum!

Bunu söylemek sizi narsist yapmaz. Bazı zamanlar kendimizi yorgun ve daha az çekici hissettiğimiz gibi bazı zamanlarda da güzel hissederiz. Kendimizi güzel bulduğumuzda bunu söylemek en iyisi. Kendimi güzel hissediyorum dedikçe daha da güzelleştiğinizi fark edeceksiniz. Hatta bunu kendinize daha sık söylemeye çalışın. Başkalarıyla kıyaslamadan güzelliğinizi fark etmeniz sizi daha mutlu edecek.

6- Mutlu Değilim!

Çağımızın en büyük sıkıntılarından biri de sürekli mutlu olmamız gerektiği saplantısı. Hayır her zaman mutlu olmak zorunda değiliz, olamayız da. İnsanız çünkü. İnişlerimiz ve çıkışlarımız olacak. Bu yüzden mutsuz olduğunuzda kendinizi ya da etrafınızdakileri kandırmaya çalışmayın. Mutlu değilim demek sizi başarısız ya da depresif yapmaz. Hatta sorunlar büyümeden onlarla baş etmenizi sağlar.

7- Yardıma İhtiyaç Duyuyorum

Günümüzde daha bencil bir ortam olduğu ortada. Herkes büyük bir öz güven duygusuyla hareket ediyor. Bu yüzden birinden yardım istemek alçaltıcı bir durummuş gibi gösteriliyor. Fakat aslında durum böyle değil. Birçok işin üstesinden tek başımıza gelmemiz mümkün değil. Ya da her alanda en iyi de olamayız.

Böyle durumlarda bir başkasına ihtiyaç duyarız. İhtiyaç duyduğumuzu söyleyebilmek sizi rahatlatacak ve daha mutlu edecektir. Böylece üstünüzden bir yük kalktığını fark edeceksiniz. Tabi burada karşımızdakiyle dengeli bir yardımlaşma süreci götürmeye çalışmak gerekir.

8-Şükür

Şükürler olsun diyebilmenin nasıl bir rahatlık getirdiğine inanamayacaksınız. İnsan olarak bizlerin istediklerinin bir sonu yok. Eğer elimizdekilerle mutlu olmayı bilip onlar için şükürler olsun diyebilirsek en güzeli. Sürekli birileriyle kendimizi kıyaslamak yerine elimizdekilerin kıymetini anlamaya çalışmalıyız. Bunu göstermenin en güzel yolu da şükürdür.

Beyninize Zarar Veren 9 Şey 2

Beyninize Zarar Veren 9 Şey

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Nasıl Anlarsınız 3

Bir Erkeğin Sizi Sevdiğini Nasıl Anlarsınız