Nektarinin faydaları nelerdir?


Nektarinin sağlık yararları, daha iyi hücresel işlevsellik ve gelişmiş kardiyovasküler ve sindirim sistemi sağlığını içermektedir. Nektarinin antioksidan savunma mekanizması; obeziteye bağlı komplikasyonlar, maküla dejenerasyonu ve kanser gibi başlıca koşullarla mücadelede etkilidir. Besleyiciliği zengin nektarin; bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur, cilt sağlığını teşvik eder ve hamilelik ve benzeri durumlarda mükemmel bir aperatif seçenektir.

 

Nektarin Nedir?


Nektarin, aynı zamanda erik ve şeftali gibi Rosaceae ailesine ait lezzetli bir meyvedir. Aslında, şeftali gibi üzerinde tüy olmaması dışında, birebir aynı görünmektedir. Sıcak ılıman bölgede yetiştirilen nektarin, sulu meyvenin içinde sert bir tohum bulundurur. Botanikte ismi Prunus persica olarak bilinir. Nektarin bağırsak sağlığını desteklemekten bağışıklığı güçlendirmeye kadar çok çeşitli sağlık faydaları içerir.

Nektarin ve Besin İçeriği

Nektarin düşük kalorilidir, ancak birtakım önemli mikro besinlerle birlikte lif, C vitamini ve A vitamini içerir. Bir orta boy nektarin yaklaşık olarak aşağıdaki besin değerlerine sahiptir:

62,5 kalori
15 gram karbonhidrat
1.5 gram protein
0.5 gram yağ
2.4 gram lif
7.7 miligram C vitamini (Günlük ihtiyacın % 13’ü)
471 IU vitamin A (Günlük ihtiyacın % 9’u)
285 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın % 8’i)
1.6 miligram niasin (Günlük ihtiyacın % 8’i)
0.1 miligram bakır (Günlük ihtiyacın % 6’sı)

Nektarin, yukarıdaki besinlerin yanı sıra, az miktarda manganez, fosfor, K vitamini ve E vitamini içerir.

Antioksidan Kaynağıdır

Nektarin, iyi miktarda polifenol, C vitamini ve betakaroten ve kriptoksantin gibi karotenoidler sayesinde harika bir antioksidan güce sahiptir. Nektarinin kabuğu, meyvesine kıyasla bu tür bileşenlerin daha yüksek bir konsantrasyonuna sahiptir; bu nedenle, meyveyi düzgün şekilde yıkayıp soyulmamış halde yiyin. Bu koruyucu antioksidanlar serbest radikal temizleme faaliyetleri uygular ve oksijensiz moleküllerin zararlı etkilerini nötralize etmeye yardımcı olur.

Obezite Tedavisinde Yardımcı Olabilir

Nektarin, obezite ve buna bağlı komplikasyonlarda yararlı olmaktadır. Araştırmalar, nektarin gibi meyvelerin diyabet ve kardiyak bozukluklar gibi şişmanlıkla ilişkili tıbbi durumlarla mücadele etme potansiyeline sahip antosiyanin, kateşin, klorojenik asit ve quercetin türevleri gibi biyoaktif bileşikler içerdiğini göstermiştir. Anti-obezite ve anti-diyabetik özellikler metabolizmal sendromlara karşı etkili olabilir ve obezite ile ilişkili kalp hastalıklarında ortaya çıkan kötü kolesterol oksidasyonunu azaltabilir.

Göz Sağlığını Geliştirir

Nektarin, göz sağlığını teşvik eden ve yaşla ilgili maküler dejenerasyon hastalık riskini azaltmaya yardımcı olan lutein içerir. Çeşitli araştırmalar, lutein içeriğinin katarakt riskini azaltmaya yardımcı olan son derece güçlü bir antioksidan olduğunu göstermiştir. Lutein, gözünüzün maküler pigmentinde bulunur ve retinal dokuları; oksidatif stres ve yüksek dalga boylu ışığın neden olduğu hasardan korumaya yardımcı olur. Buna ek olarak, nektarinin içerisinde bulunan betakaroten, A vitamini sentezini teşvik eder ve sağlıklı görme düzeyinin korunmasına katkıda bulunur ve körlük ve kseroftalmi gibi hastalıkları önler.

Hipokalemi Hastalığını (Potasyum Eksikliği) Önler

Nektarin, düzgün sinir ve hücresel işlev için gerekli olan potasyum içerir. Nektarinde bulunan potasyum, protein sentezinde, kasların işleyişinde, elektrolit dengesinde, optimum karbonhidrat kullanılmasında ve metabolik süreçlerin desteklenmesinde yardımcı olur. Vücuttaki potasyum açığı, kas gücünü bozabilen ve kalp ritm bozukluğuna neden olabilecek hipokalemi gibi sorunlara neden olabilir.

Kardiyak Sağlığı Geliştirir

Nektarinin düzenli olarak tüketilmesi; kalp dostu antioksidanların varlığına bağlı kardiyovasküler sağlığın korunmasında yararlı olabilir. Nektarinde bulunan klorojenik asit ve antosiyaninler, LDL kolesterolün oksidasyonuna karşı önleyici etki içerir, damar sertliğini önler ve trombositlerin düzgün dolaşımını teşvik eder. Nektarinde bulunan flavonoidler trombosit topaklanmasında artışın önlenmesinde yardımcı olabilir ve ateroskleroz gelişme riskini azaltabilir.

Kanseri Önler

Yukarıda belirtildiği gibi, nektarindeki klorojenik asit, çeşitli tümörlerin ve kolon kanseri dahil olmak üzere birçok kanser türünün önlenmesine yardım eden doğal bir bileşiktir. Çalışmalar tarafından kanıtlandığı üzere klorojenik asit; kolon kanserinin oluşmasını ve çoğalmasını engelleyen özelliklere sahiptir. Araştırma çalışmaları ayrıca, Rosaceae botanik grubundaki meyvelerde bulunan betakarotenin rolü ile ilgili nicel kanıtlar sundu ve nektarin akciğer kanserine karşı koruma sağlayan betakeroten de içeriyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Nektarin gibi meyvelerin beslenme düzenine dahil edilmesi; vücudun bağışıklık savunma mekanizmasını güçlendirmeye yardımcı olur. C vitamini, çinko ve meyve içerisindeki diğer koruyucu fenolik bileşenler olan antioksidanlar; vücudun antikorların sentezini teşvik ederek çeşitli enfeksiyonlarla savaşabilme kabiliyetini artırır. Bu savunma bileşenleri, sıtma ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların riskini ve yoğunluğunu azaltır ve yaraların ve diğer hastalıkların hızla iyileşmesine yardım eder.

Cilt Sağlığını Teşvik Eder

Nektarinde bulunan biyoflavonoidler, cilt bakımına verimli bir şekilde katkıda bulunur. Nektarinde bulunan C vitamini, lutein ve betakaroten gibi antioksidan bileşenler, bir çeşit savunma etkisine sahiptir. A vitamininin bir öncüsü olan betakaroten, UV ışınlarına maruz kalmanın yol açtığı cilt hasarına karşı koruyucu etkiye sahiptir. C vitamini, kolajen sentezine katkıda bulunur, dokuları onarmaya yardımcı olur ve cildin gençliğini korur. Buna ek olarak, araştırma çalışması, nektarinde bulunan lutein içeriğinin cildi serbest radikal hasarından ve UV ışınlarına maruz kalmaktan dolayı oluşan kızarıklıktan koruyan foto koruyucu etkisini ortaya koymuştur.

Sindirim Sisteminin Düzenli Çalışmasına Yardım Eder

Nektarinin içerisinde bulunan lif ve alkali niteliği, sindirim ve genel sağlığı korumak için mükemmel bir seçenektir. Nektarin içerisindeki lif içeriği suyu emer, bağırsak hareketlerini düzenler, gastrit, kabızlık ve ülser gibi sorunları önler. Ayrıca toksinlerin kolon duvarlarına bağlanmasını önlemeye yardımcı olur ve toksinleri vücudun dışına atarak detoksifikasyona yardımcı olur.

Hücre ve Doku Sağlığı İçin Önemlidir

Nektarin, hücre ve dokuların normal işleyişinde önemli bir rol oynayan ve önemli bir mineral olan fosfor içerir. Meyvede bulunan fosfor, güçlü dişler ve kemiklerin oluşumunda yardımcı olur ve karbonhidratların ve yağların metabolizmasına destek verir.

Hücresel bakım ve onarım desteğini genişletir ve aynı zamanda böbrek işlevleri, kas kasılmaları, normal kalp hızı ve sinir iletişimi konularında destekleyici niteliktedir. Buna ek olarak, nektarinde bulunan demir, kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin oluşumuna yardımcı olur.

Hamileler İçin Faydalıdır

Anne adayları bebeklerini; spinal bifida gibi nöral tüp defekti riskinden korumak için nektarin tüketebilirler. Nektarinde yüksek oranda bulunan potasyum ve az miktarda fosfor; kas kramplarını önlemeye yardımcı olur ve protein oluşturarak enerji düzeylerini muhafaza eder. Lif, sindirim sağlığını destekler ve C vitamini içeriği büyüyen bebeğin kasları, dişleri ve kan damarlarının düzgün büyümesine ve gelişimine katkıda bulunur.


Send this to a friend